Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Weronika Zwierzchowska | czwartek, 4 kwi, 2024 | komentarze 2

Wilk pojawił się w Daszewicach

W ostatnich dniach w Daszewicach, w okolicy ulicy Wąwóz pojawił się wilk. Zwierzę przechadzało się po polu. Podczas spacerów warto zachować ostrożność i nie spuszczać psów ze smyczy. Czy jest się czego bać?

Wilka zauważył rolnik podczas pracy na polu. Na portalu Facebook na funpage’u Sołectwo Daszewice można obejrzeć nagranie. Zwierzę nie zbliżało się do traktora i w spokoju odeszło. Ten gatunek zwiększa swoją liczebność i zaczyna pojawiać się na terenach (m.in. gminy Mosina, Brodnica, WPN), gdzie dawno nie był widywany.

Na mocy Rozporządzenia Ministra Środowiska z 16 grudnia 2016 r. wilk objęty jest ścisłą ochroną. Oznacza to, że nie można umyślnie zabijać, chwytać, okaleczać, płoszyć lub niepokoić tego gatunku. Wilk rzadko atakuje ludzi. Najczęściej chore osobniki np. na świerzb mogą nie wykazywać lęku przed człowiekiem i atakować psy lub zwierzęta gospodarskie. Takie sytuacje należy niezwłocznie zgłaszać do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz do gminy.

Włodarz gminy lub miasta w uzasadnionej sytuacji może złożyć wniosek o odstępstwo od zakazu umyślnego płoszenia (np. przy użyciu broni z amunicją kulową). Gdyby zwierzę było chore, groźne, a jego ataki udokumentowane mogą zostać podjęte bardziej radykalne kroki. Jedynie w przypadku braku alternatyw RDOŚ może wydać zezwolenie na umyślne zabicie niebezpiecznego osobnika.

Czy powinniśmy bać się wilków?

Wilków jest coraz więcej i migrują na tereny, na których naturalnie występowały kilkanaście lat temu. Najczęściej bywają widoczne w obrębie dużego kompleksu leśnego, a sporadycznie w pobliżu zabudowań na tych terenach. Sytuacja nie wymaga interwencji gminy ani RDOŚ dopóki zwierzę nie wygląda na chore, okaleczone, spokojnie oddala się od ludzi, nie bywa agresywne i nie atakuje zwierząt gospodarskich.

Uwagę należy zwrócić w przypadku kiedy zwierzę jest regularnie, przez kilka tygodni, widywane w pobliżu budynków mieszkalnych i niepokoi mieszkańców. Wówczas mogą zostać podjęte odpowiednie działania takie, jak odłowienie czy przesiedlenie.

Mieszkańcy powinni pamiętać o zachowaniu ostrożności podczas spacerów oraz o zakazie spuszczania psów ze smyczy, w szczególności w lesie. Warto pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu pojemników na odpady przed dostępem zwierząt w obszarach, w których pojawiają się wilki.

Więcej informacji na tematów wilków w naszym regionie: tutaj.

Wilk. Zdj. WWF Polska, wwf.pl

Wilk. Zdj. WWF Polska, wwf.pl

Napisano przez Weronika Zwierzchowska opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: , , ,

Wasze komentarze (2)

 • Gość
  czwartek, 4 kwi, 2024, 18:28:10 |

  Cieszy iż populacja wilka rośnie może ustabilizują niekontrolowany wzrost pogłowia dzika.

  • Z okolicy
   czwartek, 4 kwi, 2024, 20:05:30 |

   Gdyby tak było i zwierzęta te polowalyby na dziki w takich ilościach to z pewnością również ludzie byliby zagrożeni.

Skomentuj