Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | wtorek, 8 maj, 2012 |

Twórczość niepełnosprawnych artystów – Czasopismo Filantrop

W poniedziałek 26 marca Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Mosinie gościł przedstawicieli Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Filantrop”, którzy przyjechali z wizytą w ramach projektu promującego pozytywne postawy w stosunku do osób z niepełnosprawnością.

Celem spotkania, które poprowadził redaktor naczelny pisma ruchu twórczego osób niepełnosprawnych „Filantrop” i przewodniczący zarządu Fundacji, Marcin Bajerowicz było także zachęcenie uczestników spotkania do udziału w twórczych działaniach osób niepełnosprawnych. Opowiedział on o niepełnosprawnych autorach, współredagujących od 18 już lat miesięcznik „Filantrop Naszych Czasów”, uczestnikach warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy, szkół i ośrodków specjalnych, dzięki którym można wydawać cieszące się szerokim uznaniem czasopismo.

Prowadzący spotkanie przedstawił również kilka książek wydanych przez Fundację, zawierających twórczość literacką osób niepełnosprawnych, m.in. autobiografię malującej ustami artystki Marioli Wower ze Stęszewa pt. „Dwie sekundy, które zmieniły moje życie”.

Wraz z M. Bajerowiczem do Ośrodka przyjechały: Karolina Kasprzak – publicystka „Filantropa”, oraz Justyna Matysiak – często obecna na łamach miesięcznika uznana artystka sztuki art-brut, uczestniczka Warsztatu Terapii Zajęciowej „Krzemień” w Poznaniu.

Obecne były również dyrektor SOSW Bożena Mazur oraz wicedyrektor Renata Pawłowicz.

Czasopismo Filantrop

W trakcie spotkania uczestnicy mogli obejrzeć przywiezione przez artystkę prace, a także skierować do niej pytania. Po zaprezentowaniu twórczości Justyny Matysiak odbyła się krótka rozmowa gości z uczniami Ośrodka na temat ich osiągnięć w dziedzinie szeroko rozumianej twórczości, zakończona zachętą do współpracy z miesięcznikiem Filantrop. Każdy z uczniów otrzymał bezpłatny egzemplarz czasopisma.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas PP, oraz klas gimnazjum naszego Ośrodka, a także grupa uczestników z zaprzyjaźnionego Domu Pomocy Maltańskiej w Puszczykowie wraz z kierownikiem Jerzym Pelowskim.

Po zakończeniu goście zostali zaproszeni do zwiedzenia Ośrodka. Byli pod ogromnym wrażeniem, oglądając ośrodkowe pracownie: Biofeedback, Rezonansu Stochastycznego, pracownię logopedyczną czy Salę Doświadczania Świata. Bardzo chwalili też aktywny udział naszych uczniów w spotkaniu. Byli zaskoczeni ich zaangażowaniem i gotowością do podejmowania rozmowy. Bardzo cieszą nas takie pochlebne opinie na temat naszych uczniów. Oby było ich jak najwięcej.

Ewa Malinowska

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj