Rzepecki Mroczkowski - serwis Volkswagen Ogródki w Starym Browarze w Poznaniu Berdychowski VW - T-Roc
Redakcja GMP | piątek, 8 mar, 2013 |

Zespół Szkół w Mosinie

Przełom zimy i wiosny to trudny czas dla uczniów trzecich klas gimnazjów i ich rodziców. Trzeba wreszcie dokonać wyboru, który wpłynie na dalsze życie młodzieży. Mowa oczywiście o szkole ponadgimnazjalnej.

ZS Mosina – Zespół Szkół

Co, gdzie, jak? – to pytania najczęściej zadawane sobie nawzajem. Poważna kwestia, jaką jest nowa szkoła, powinna być rozważona pod wieloma kątami. Rodzaj, profil, lokalizacja to podstawowe sprawy. Liceum, technikum czy szkoła zawodowa? Jeśli ta trzecia,  to jakiego zawodu się uczyć?

Częstym błędem i młodzieży, i rodziców jest patrzenie daleko i pomijanie szkół, znajdujących się bliżej. Dojazdy wiążą się z kosztami i stratą czasu. Proponujemy przyjrzenie się Zespołowi Szkół im. Adama Wodniczki w Mosinie, placówce z ponad czterdziestoletnią tradycją.

Lata mijają, szkoła zmieniła się – w porównaniu z latami siedemdziesiątymi i osiemdziesiątymi to zupełnie inna placówka. Po pierwsze nowoczesna, wyremontowana, wyposażona w sale komputerowe, multumedialne centrum informacji, kompleks nowoczesnych boisk sportowych. Po drugie – oferująca szerokie możliwości kształcenia. Warto im się przyjrzeć.

Oferta edukacyjna Zespołu Szkół w Mosinie

Zespół Szkół w Mosinie

Zespół Szkół w Mosinie

Profil wojskowy

Od września Zespół Szkół w Mosinie oferuje kształcenie w 6 typach klas ponadgimnazjalnych. Nowością jest trzyletnie liceum ogólnokształcące o profilu wojskowym, przygotowujące młodzież nie tylko do nauki w szkołach wyższych „mundurowych”, lecz także w cywilnych uczelniach technicznych lub medycznych. W ramach programu nauczania przewidziane są także zajęcia dodatkowe, między innymi pierwszej pomocy przedmedycznej, zajęcia mające wyrobić odporność na stres, poligony, strzelnica, ćwiczenia terenowe czy wyjazdy do jednostek wojskowych. Dużą wagę będziemy przywiązywali do ceremoniału i obowiązkowego umundurowania.  Na pewno absolwent tej klasy nie będzie miał problemów ze zdaniem egzaminu sprawnościowego i ogólnego do szkoły mundurowej. Przewidujemy również zajęcia, dzięki którym będzie można uzyskać dodatkowe punkty, potrzebne podczas rekrutacji do szkół wyższych. Liceum ogólnokształcące o profilu wojskowym to ciekawa propozycja, warta rozważenia.

Logistyka

Popularną, czteroletnią klasą w ZS Mosina jest technikum kształcące logistyków. To jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów w Europie. Zadaniem logistyka jest takie działanie na rzecz firmy, aby osiągnęła ona najlepszy efekt finansowy. Obok przedmiotów ogólnokształcących w programie nauczania znajdują się między innymi następujące przedmioty zawodowe: gospodarka zapasami i magazynem, ekonomika logistyki, transport i spedycja, język angielski dla logistyków. W III klasie uczniowie odbywają praktykę zawodową w dużych firmach spedycyjnych. Warto dodać, że zazwyczaj logistycy nie mają problemów ze znalezieniem pracy, są poszukiwani na przykład w centrach spedycyjnych i logistycznych czy jednostkach samorządu terytorialnego na stanowiskach specjalisty.

OŹE

W Zespole Szkół w Mosinie można również zdobyć zawód technika urządzeń i systemów energii odnawialnej. To druga nowość, którą proponujemy od września 2013 roku. Tym zawodem z przyszłością na pewno zainteresują się osoby kreatywne
i zaciekawione gospodarką energetyczną w kraju. Odnawialne zasoby energii są coraz bardziej popularne w Polsce – wystarczy wspomnieć o kolektorach słonecznych, pompach ciepła, małych elektrowniach wiatrowych i kotłach na biomasę. Oprócz przedmiotów ogólnokształcących w czteroletnim cyklu nauczania młodzież pozna tajniki rysunku technicznego, techniki urządzeń i systemów energii odnawialnej czy działalności gospodarczej w budownictwie. Technicy urządzeń i systemów energetyki odnawialnej pracują przeważnie w budownictwie i energetyce oraz w doradztwie energetycznym. Osoby przedsiębiorcze z pewnością założą własne firmy, działające na małych obszarach. Kolejna propozycja warta zastanowienia.

Hotelarstwo

Technik hotelarstwa (czwarta nowa klasa w naszej szkole) jest oddziałem przeznaczonym dla osób ambitnych, potrafiących nawiązywać kontakty z innymi ludźmi. Obecnie nie wystarczy już świetnie wyposażony budynek, niezbędny jest kompetentny, fachowy, doskonale przygotowany personel hotelowy. W czteroletnim cyklu nauczania (obok przedmiotów ogólnokształcących) młodzież zapozna się m. in. z podstawami działalności przedsiębiorstwa hotelarskiego, językiem obcym w hotelarstwie, technikami pracy w hotelarstwie, obsługą konsumenta czy obsługą informatyczną w hotelarstwie. Miejscem pracy absolwenta będzie nie tylko ląd ( hotele, zajazdy, pensjonaty, gościńce), ale również promy, statki i samoloty. Zawód technika hotelarstwa jest spełnieniem marzeń osób energicznych, obowiązkowych, ciekawych świata i ludzi.

Trudno sobie dzisiaj wyobrazić zwiedzanie kraju i świata, organizację imprez  i usług turystycznych bez technika obsługi turystycznej. Ten właśnie nowy typ klasy proponujemy osobom kreatywnym, ciekawym świata, łatwo nawiązującym kontakt z ludźmi. W ciągu czterech lat będziecie poznawali (poza przedmiotami ogólnokształcącymi) podstawy turystyki i działalności gospodarczej w turystyce, marketing usług turystycznych, geografię turystyczną, nauczycie się organizacji imprez i usług turystycznych. Miejsca pracy technika obsługi turystycznej to między innymi biura podróży, hotele, pensjonaty, jednostki obsługi ruchu turystycznego. Po skończeniu odpowiednich kursów można zostać pilotem wycieczek krajowych i zagranicznych. Technik obsługi turystycznej to bez wątpienia zawód z przyszłością.

Zasadnicza Szkoła Zawodowa jest chętnie wybierana przez młodzież. W klasach o trzyletnim cyklu kształcenia można zdobyć wymarzony zawód, potrzebny na rynku pracy. Corocznie absolwenci gimnazjów, po podpisaniu umowy o zatrudnieniu i przedstawieniu zaświadczenia lekarskiego o przydatności do konkretnego zawodu, zasiadają w ławach naszej szkoły i uczą się przedmiotów ogólnokształcących. Szkoła zawodowa daje możliwość zdobycia kwalifikacji w wybranym przez siebie zawodzie, po jej ukończeniu można podjąć pracę, a w miarę możliwości i chęci kontynuować naukę w technikum lub liceum ogólnokształcącym dla dorosłych.

Edukacja w Mosinie

Oferta edukacyjna Zespołu Szkół w Mosinie jest bogata i atrakcyjna. Można wybrać typ szkoły, która najbardziej odpowiada uczniowi trzeciej klasy gimnazjum, szkoły, która pozwoli zrealizować marzenia, zdobyć ciekawy zawód i w późniejszym czasie dobrą pracę. Zapraszamy na Drzwi Otwarte, które odbędą się w sobotę, 23 marca 2013 roku w siedzibie naszej szkoły w Mosinie przy ulicy Topolowej 2. Zachęcamy do zapoznania się z terminarzem rekrutacji, zamieszczonym na stronie www.zsmosina.pl. Na tej stronie jest też wiele ciekawych informacji, dotyczących naszej szkoły. Zapraszamy i do zobaczenia.

Wiesława Bahyrycz – Kroczyńska

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Lokalni przedsiębiorcy, Mosina

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj