Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | sobota, 24 sie, 2013 |

ZUK – To jeszcze nie koniec

Kontrowersje wokół działalności ZUK w Mosinie trwają nadal. Poprosiliśmy Urząd o dodatkowe wyjaśnienie sytuacji prawnej na dzień dzisiejszy. Wynika z tego, że gmina choć posądzana przez opozycję o działanie niezgodne z interesem własnym, nie popełniła specjalnych błędów i działała na rzecz lepszego funkcjonowania służb komunalnych, wynajmując przed działki i hale po Swarzędzkiej Fabryce Mebli.

„Gmina Mosina zawarła w dniu 25 marca 2004 r. ze Swarzędz Meble S.A. z siedzibą w Swarzędzu umowę najmu części hali o powierzchni 2269 m2,   położonej w Mosinie przy ulicy Sowinieckiej. Wynajmujący – Swarzędz Meble S.A. – oświadczyła w umowie najmu, że jest użytkownikiem przedmiotowej nieruchomości a własność w księdze wieczystej wpisana jest na rzecz Fodorne-Urbaniak Teresa Małgorzata, Liska Janina, Urbaniak Henryk, Urbaniak Krystyna Maria oraz Urbaniak Włodzimierz. Nieruchomość została przeznaczona na działalność Zakładu Usług Komunalnych, gdyż budynki dotychczas przez ten zakład użytkowane, zlokalizowane w  Mosinie przy ulicy Krotoskiego znajdowały się w bardzo złym stanie technicznym, nie nadawały się już do remontu, a także specyfika wykonywanej działalności przez Zakład Usług Komunalnych wiązała się z potrzebą użytkowania większej powierzchni. Ponadto rodzaj świadczonych usług zdeterminował zmianę dotychczasowej siedziby z uwagi na konieczność wyprowadzenia tego rodzaju działalności, w szczególności w  odniesieniu do zbiórki odpadów komunalnych (segregacja śmieci), z centrum miasta.  W dniu 18 stycznia 1991 r., a więc 22 lata temu ówczesna Swarzędzka Fabryka Mebli S.A. w Swarzędzu wniosła do sądu o stwierdzenie, że nabyła przez zasiedzenie własność nieruchomości położonej w Mosinie przy ulicy Gałczyńskiego. Wniosek Swarzędzkiej Fabryki Mebli S.A. o zasiedzenie dotyczył  również nieruchomości, którą Gmina Mosina wynajęła później od Swarzędz Meble S.A. na potrzeby działalności Zakładu Usług Komunalnych.

Niestety po 22 latach procesu Sąd Okręgowy w Poznaniu uznał, że Swarzędz Meble S.A. nie zasiedziały nieruchomości, o której zasiedzenie wystąpiły. Należy podkreślić, iż Gmina Mosina zawierając w/w umowę najmu kierowała się potrzebą zapewnienia właściwych warunków pracy dla pracowników oraz funkcjonowania dla własnej jednostki organizacyjnej. W chwili obecnej istnienie Zakładu Usług Komunalnych Sp.z o.o. w Mosinie nie jest zagrożone, zostały podjęte działania by utrzymać pełen zakres świadczonych usług pomimo konieczności opuszczenia wynajmowanej części hali”.(um)

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj