Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | środa, 8 sty, 2014 |

Wizyta studyjna w spółdzielniach socjalnych w Wielkopolsce

W jaki sposób prowadzić spółdzielnię socjalną, na co zwrócić uwagę, jaki kierunek działalności wybrać- te i inne informacje uzyskali uczestnicy wyjazdu studyjnego w ramach projektu Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej, który odbył się w dniach 12-13 grudnia br.

W związku ze współpracą Gminy Mosina i Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka z Poznania oraz uruchomieniem w Mosinie spółdzielni socjalnej, został zorganizowany wyjazd, którego organizatorem była właśnie Fundacja. Celem dwudniowej wizyty było podpatrzenie tzw. dobrych praktyk w prowadzeniu spółdzielni socjalnych, pomysłów na organizację tej formy przedsiębiorstwa społecznego, rozmowy z koordynatorami projektów oraz wymiana doświadczeń. Uczestnikami ze strony Gminy byli przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Mosinie, na czele z Zastępcą Burmistrza Waldemarem Krzyżanowskim, przedstawiciele organizacji pozarządowych i przedsiębiorców, którzy od początku wspierają inicjatywę powołania w Mosinie spółdzielni socjalnej oraz koordynator założenia spółdzielni w Mosinie.

Program był bardzo obszerny, a pomysłów na prowadzenie Centrum Integracji Społecznej (CIS) i spółdzielni cały szereg. Wyjazd rozpoczęło zwiedzanie Gospodarstwa Ekologicznego w Chudobczycach, Centrum Integracji Społecznej w Chudobczycach oraz Ośrodka wypoczynkowego „Nad Jeziorem”. Podczas rozmów z członkami Stowarzyszenia Integracyjnego Wspólnoty i Spółdzielni Socjalnej „Świt” dowiedzieliśmy się wiele na temat funkcjonowania tego miejsca, jego mieszkańców oraz pracy, jaka jest tam wykonywana. Ciekawą inicjatywą, która zafunkcjonowała zaś w Pniewach było zwiedzanie Centrum Integracji Społecznej działającego przy Ośrodku Pomocy Społecznej. Realizuje on warsztaty m.in. remontowo-budowlane, ogrodnicze czy rękodzielnicze, a jego uczestnicy poprzez praktyczną naukę zawodu mają szansę powrócić na rynek pracy. Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy był Dom wspólnoty i schronisko dla bezdomnych psów prowadzone przez stowarzyszenie „Wielkopomoc” w Posadówku. Popołudnie spędziliśmy na poznawaniu funkcjonowanuia Fundacji Pomocy Wzajemnej „Barka” oraz CIS Stowarzyszenia „Szkoły Barki. Podczas spotkania z Marcinem Sadowskim uzyskaliśmy informacje m.in. na temat warsztatów zawodowych prowadzonych dla podopiecznych Barki oraz rozmawialiśmy o współpracy przedsiębiorców ze spółdzielniami socjalnymi. Dzień zakończyła popołudniowa kawa w kawiarni „W Starej Piekarni” w Poznaniu prowadzonej przez przedsiębiorstwo społeczne, kolacja w Bistro prowadzonym przez Barkę oraz nocleg w Hoteliku prowadzonym przez CiS „Szkoły Barki”. Jak widać popularną formą ukierunkowania działalności spółdzielni socjalnych może być także branża gastronomiczna czy hotelowa.

Wizyta studyjna

Wizyta studyjna

W drugim dniu wizyty odbyliśmy spotkanie w Stowarzyszeniu Pogotowie Społeczne i CIS w Darzyborze w Poznaniu, gdzie zapoznaliśmy się z zajęciami prowadzonymi m.in. dla osób bezdomnych oraz warsztatami zawodowymi, jakie odbywają się dla jego podopiecznych. Wyjazd zakończył się zwiedzaniem Centrum Integracji Społecznej w Kłodzie, rozmowami z kadrą i uczestnikami CiSu oraz członkami Spółdzielni Socjalnej „Zielona Kłoda” w Kłodzie. Miłym akcentem była także wizyta w Urzędzie Miasta i Gminy w Rydzynie i spotkanie z burmistrzem.

Wizyta pokazała, że ilu ludzi, tyle pomysłów na prowadzenie spółdzielni socjalnej. Co najważniejsze jednak – w każdej z nich podkreślano, że bez pracy członków spółdzielni i ich zaangażowania, ta inicjatywa nie przetrwa, dlatego tak ważny jest zespół i współpraca. Wiele doświadczeń i pomysłów na prowadzenie spółdzielni w Mosinie udało się zebrać. Dziękując Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka, mamy nadzieję, że powstająca w naszym mieście spółdzielnia będzie funkcjonowała co najmniej z takim sukcesem, jak te, które mieliśmy przyjemność oglądać.

Karolina Adamczyk- Urząd Miejski w Mosinie

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Tagi: ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj