Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | poniedziałek, 28 wrz, 2015 | komentarze 3

Czy ustawa krajobrazowa zmieni Puszczykowo?

Blisko dwa tygodnie temu w życie weszła ustawa krajobrazowa, która ma pomóc władzom samorządowym w uporządkowaniu m.in. reklam, banerów i szyldów w przestrzeni publicznej. Wielu mieszkańców i samorządowców cieszy się, że ustawodawca dał instrumenty władzom gminnym do tego, aby mogły zadbać o ochronę krajobrazu. Czy będzie u nas tak jak w wielu miastach zachodniej Europy-choćby bratniego Chateaugiron, czy pozostaniemy dalej śmietnikiem wszechobecnych banerów, tablic, słupów reklamowych? Podobno ilość tablic reklamowych i banerów między Poznaniem a Tarnowem Podgórnym jest większa niż w całym Paryżu! Teraz od władz gminnych zależeć będzie na ile szybko i skutecznie oczyszczone zostaną ulice i tereny wzdłuż dróg.  Usprawiedliwienia już nie będzie, również w Puszczykowie.

Ustawa daje władzom lokalnym możliwość uchwalenia lokalnego kodeksu reklamowego. Określi on zasady umieszczania reklam i dodatkowo wprowadza bardzo dotkliwe kary finansowe za lokowanie w przestrzeni publicznej reklam nielegalnych, niezgodnych z uchwalonym przez miasto kodeksem. Niektóre miasta w Polsce już przed wejściem w życie ustawy pracowały nad takim kodeksem reklamowym. W Puszczykowie na razie w tej kwestii nic nie zrobiono i z tego co mi wiadomo, żadne prace się jeszcze nie toczą. A szkoda, bo chyba warto szybko zająć się tą sprawą.

Czy ustawa krajobrazowa zmieni Puszczykowo? Bilbordy w Puszczykowie

Czy ustawa krajobrazowa zmieni Puszczykowo? Bilbordy w Puszczykowie

Jest i druga , niebezpieczna „strona medalu”, którą niesie z sobą nowe prawo.  Ustawa wprowadza opłaty za reklamy w przestrzeni miejskiej, które zasilą kasę gminną.  Może się więc okazać, że miasta zamiast oczyścić przestrzeń publiczną, zechcą na reklamie zarobić, skoro nie zarobią już na mandatach z radarów.  Wówczas wszelkie nadzieje na czyste miasta będzie trzeba pogrzebać.  Czy w Puszczykowie ustawa uporządkuje przestrzeń miejską? Wszystko zależeć będzie od naszych władz: czy zdecydują się na oczyszczenie miasta, czy na zarobek.   Wiele zależeć też będzie od skutecznej egzekucji lokalnego prawa. A z tym najlepiej nie jest. Obecnie nawet sam urząd miejski nie respektuje prawa przez puszczykowską Radę uchwalonego.  Dla przykładu w planie zagospodarowania przestrzennego dla centrum miasta istnieje zakaz lokalizacji m.in. słupów reklamowych niezwiązanych z przeznaczeniem terenu *.  Już po uchwaleniu planu miasto nie tylko nie zlikwidowało należącego do niego słupa reklamowego, ale jeszcze go „odnowiło” (fotografia powyżej). Dobrego przykładu jak widać urząd nie daje. A jak będzie w przyszłości?

Krzysztof J.Kamiński

*Paragraf 4 ust.1lit. a planu zagospodarowania dla terenu na zdjęciach zakazuje lokalizacji wolnostojących urządzeń reklamowych, szyldów oraz słupów reklamowych nie związanych z przeznaczeniem danego terenu.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Puszczykowo

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (3)

 • Puszczyk
  piątek, 16 paź, 2015, 14:15:21 |

  Jestem przekonany, że ustawa o której czytamy w tym artykule wprowadzi martwe przepisy, które nijak będzie można wyegzekwować. Polacy od zawsze specjalizowali się w obchodzeniu prawa i są w tym nieźli. Jeżeli ktoś będzie musiał zdjąć baner reklamowy z płotu przy głównej ulicy, ale postawi ten sam baner na stelażu metr dalej na terenie posesji, to w jaki sposób będzie można wyegzekwować od niego jego usunięcie? Osoby, którym zależy na mieszkaniu w ładnej okolicy powinny kupić sobie działkę w lesie daleko od miasta i to jest jedyne rozwiązanie.

 • ariel
  piątek, 16 paź, 2015, 16:35:10 |

  Sporo w tym racji, szkoda tylko, że komentarz typowo reklamowy – link pozycjonujący.

 • Gość
  piątek, 16 paź, 2015, 20:11:09 |

  @ Puszczyk — Widocznie nie doczytałeś : „Ustawa daje władzom lokalnym możliwość uchwalenia lokalnego kodeksu reklamowego. Określi on zasady umieszczania reklam i dodatkowo wprowadza bardzo dotkliwe kary finansowe za lokowanie w przestrzeni publicznej reklam nielegalnych, niezgodnych z uchwalonym przez miasto kodeksem.

Skomentuj