Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | poniedziałek, 12 paź, 2015 | 1 Komentarz

Zapal Znicz Pamięci

Zapal Znicz Pamięci –  finał siódmej akcji Radia Merkury i BEP IPN-u w południe, w niedzielę 18 października.

W czwartek 15 października o tegorocznej akcji mówić będziemy na antenie Radia Merkury w audycji “W środku dnia” o godz. 12.20. Gościem będzie Patron Honorowy akcji Marszałek Marek Woźniak oraz przedstawiciele Biura Edukacji Publicznej IPN-u w Poznaniu. Tradycyjnie w tej audycji udział wezmą telefonicznie także słuchacze.

Zapal Znicz Pamięci

Poprzez akcję „Zapal znicz pamięci” Chcemy sprawić, by w miejscach pamięci narodowej, na terenach siłą wcielonych do III Rzeszy, symboliczny gest zapalonego znicza przywołał pamięć o tych, którzy zginęli zamordowani przez okupanta. Inicjatorem akcji Zapal Znicz Pamięci było7 lat temu Radio Merkury, jednak jej zasięg obejmuje nie tylko Wielkopolskę. Wspólnie z  BEP Instytutu Pamięci Narodowej akcję prowadzą także rozgłośnie radiowe z Bydgoszczy, Katowic, Gdańska i Łodzi. Honorowym patronem akcji od samego początku jest  Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

rozstrzelanie przez Niemców - zapal znicz pamięci

rozstrzelanie przez Niemców – zapal znicz pamięci

Naszym celem jest obecność nie tylko na dużych nekropoliach i w znanych miejscach kaźni. Dzięki słuchaczom radia mamy szansę objąć swą pamięcią tych, którzy spoczywają w miejscach często zapomnianych, o których wiedzą tylko najstarsi, lub o których mówią dokumenty IPN. Chcemy, by palący się tam właśnie znicz, uświadomił wszystkim skalę eksterminacji polskich elit. Tylko do końca września 1939 roku, na ziemiach wcielonych do III Rzeszy, Niemcy zamordowali 40 tysięcy Polaków.

Mamy nadzieję, że jak co roku, także i w tym , w miejscach pamięci zapłoną setki zniczy. Dzięki fotografiom chcemy je symbolicznie zgromadzić  – na stronie internetowej www.radiomerkury.pl.

Stąd apel do słuchaczy o przesyłanie zdjęć z miejsc, gdzie leżą polscy bohaterowie, patrioci, społecznicy.

Prosimy o przesłanie zdjęć na adres znicz@radiomerkury.pl  oraz znicz@dzieje.pl  .

Lista lokalnych miejsc pamięci, przygotowana przez piony edukacyjne IPN oraz więcej informacji znajduje się na stronie www.ipn.gov.pl

Opisywaliśmy ten temat, m.in w artykułach:

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (1)

Skomentuj