Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Marta Mrowińska | sobota, 11 lis, 2017 | komentarze 4

„Nic wam nie dajemy” – w 99. rocznicę odzyskania niepodległości

11 listopada br. przypada 99. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Dzień później, 12 listopada, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Mosinie świętuje piątą rocznicę nadania imienia Janusza Korczaka – wybitnego lekarza, pisarza, pedagoga. Te dwa wydarzenia udało się połączyć w jednym, uroczystym apelu.

Spotkanie zorganizowane przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Mosińskim Ośrodku Kultury zgromadziło liczną publiczność. Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi: przedstawiciel Starostwa Powiatowego, dyrektorzy szkół, placówek opiekuńczych, rodzice, nauczyciele, uczniowie i wychowawcy ośrodka.

uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Mosinie ze sztandarem szkoły

Przypomnijmy – 11 listopada to najważniejsze święto państwowe w ciągu roku. Jest obchodzone dla upamiętnienia 11 listopada 1918 r., kiedy to Polska odrodziła się po 123 latach niewoli. Dzień ten ustanowiono świętem narodowym ustawą z kwietnia 1937 roku.

Trudno sobie wyobrazić, że przez wiele lat na mapie Europy nie było Polski. Byli jednak ludzie, którzy dbali o to, by nasz język i ojczyzna nie zginęły.

występ uczniów Ośrodka

Jednym z bohaterów tamtych czasów był Janusz Korczak. Uczniowie ośrodka przygotowali spektakl upamiętniający wydarzenia sprzed 99 lat, a także sylwetkę ich patrona. Warto zacytować słowa, które wypowiedział Janusz Korczak do swoich wychowanków opuszczających Dom Sierot w 1919 roku i rozpoczynających samodzielne, dorosłe życie, a które to słowa przypomniała zgromadzonym dyrektor Ośrodka, Bożena Mazur: „Nic wam nie dajemy. Nie dajemy Boga, bo Go sami odszukać musicie we własnej duszy, w samotnym wysiłku. Nie dajemy Ojczyzny, bo ją odnaleźć musicie własną pracą serca i myśli. Nie dajemy miłości człowieka, bo nie ma miłości bez przebaczenia, a przebaczać – to mozół, to trud, który każdy sam musi podjąć. Dajemy wam jedno: tęsknotę za lepszym życiem, (…) za życiem Prawdy (…) Może ta tęsknota zaprowadzi was do Boga, Ojczyzny i Miłości”.

część artystyczna upamiętniająca patrona szkoły, Janusza Korczaka

Niech te słowa przyczynią się do refleksji w tym szczególnym dla naszej ojczyzny dniu, refleksji , która pomoże dołożyć wszelkich starań, by Polska nadal była krajem suwerennym, a ludzie żyjący w nim wolni i szczęśliwi. Niepodległość to dar, jaki otrzymaliśmy od naszych przodków. Nie zmarnujmy go zatem.

Napisano przez Marta Mrowińska opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Tagi: , ,

Wasze komentarze (4)

 • Jp
  sobota, 11 lis, 2017, 10:42:18 |

  Przepiękne słowa Janusza Korczaka. Aż łezka w oku się kręci.

 • mosiniak
  środa, 15 lis, 2017, 15:10:36 |

  Cicho tutaj, jak „makiem zasiał”…

 • Many
  czwartek, 16 lis, 2017, 11:49:03 |

  Piękny cytat. Szkoda, że takie tematy mało kogo już interesują.

 • mosiniak
  czwartek, 16 lis, 2017, 13:31:44 |

  Piękne słowa, pełne nieprzemijającej prawdy. Gdybyśmy choć drobną część tych treści zechcieli wdrożyć we własnym życu…

Skomentuj