Rzepecki Mroczkowski - serwis Volkswagen Wiosenne moda - Stary Browar Berdychowski VW - T-Roc
Redakcja GMP | czwartek, 5 paź, 2017 |

Co nowego w Młodzieżowym Sejmie Rzeczpospolitej Mosińskiej?

Od września br. wznawia swoje prace Młodzieżowy Sejm Rzeczpospolitej Mosińskiej. Młodzi ludzie nie próżnują – zapowiada się wiele ciekawych działań.

Według regulaminów i stosownych ustaleń 16 marca 2017 roku odbyły się wybory zakończone powołaniem 36 posłów z 4 szkół i stowarzyszenia Grupa Inicjatywna Baranówko. W dniu 29 marca 2017 roku został zaprzysiężony na drugą kadencję Młodzieżowy Sejm Rzeczpospolitej Mosińskiej. Szkoły, które uczestniczą w projekcie to Gimnazjum nr 1 w Mosinie, Zespół Szkół w Rogalinku, Zespół Szkół im. Adama Wodziczki z Mosiny i Gimnazjum nr 3.

Podczas trwania II kadencji obowiązki Marszałka Sejmu godnie wypełnia Magdalena Górczak. W skład Prezydium weszli także Zastępcy w osobach Jakuba Troszczyńskiego i Julii Kordy.

Młodzieżowy Sejm Rzeczpospolitej Mosińskiej podczas obrad w dniu 8 czerwca 2017 r. przyjął w wyniku demokratycznego głosowania 7 uchwał dotyczących propozycji zmian zgłoszonych przez młodzież z Gminy Mosina.

Nad dwoma z nich młodzież zamierza kontynuować prace po wznowieniu wrześniowych obrad. Pierwszy pomysł został już zaakceptowany przez Pana Burmistrza i dotyczy ustanowienia oraz opracowania kapituły Przyjaciela młodzieży, drugi będący obecnie w fazie przygotowań to pomysł zorganizowania Młodzieżowego – Gminnego „Mam talent”.

Młodzieżowy Sejm Rzeczpospolitej Mosińskiej

Młodzieżowy Sejm Rzeczpospolitej Mosińskiej

Posłowie Młodzieżowego Sejmu Rzeczpospolitej Mosińskiej zwrócili się z prośbą do Pana Burmistrza o rozpatrzenie 5 pozostałych Uchwał oraz przyjęcie ich pod obrady kolejnej Sesji Rady Miejskiej.

Są to:

1. Odmalowanie budynku Zespołu Szkół w Rogalinku

Zwróciliśmy się o pomoc w odmalowaniu Zespołu Szkół znajdującego się przy ul. Poznańskiej 19 w Rogalinku; budynek bardzo dawna nie był remontowany z zewnątrz. Od ścian odchodzi stary i brudny tynk, który odróżnia się od budynku z salą gimnastyczną. Popękane ściany, zdarte narożniki powodują, że całość nadaje się tylko do renowacji. Chcielibyśmy, aby pomysł na odmalowanie szkoły odbył się w formie konkursu na najlepszy projekt wykonany przez uczniów. Całe przedsięwzięcie spotkało się ze wsparciem i dużą aprobatą Pani Dyrektor Moniki Szufnarowskiej. Codziennie w szkole uczy się około 180 dzieci, czy nie chętniej uczyliby się, gdyby szkoła była radosna i piękna? Odmalowanie szkoły wiązałoby się idealnie z budową biblioteki i OAZY, które wkrótce powstaną wokół naszej starej, brzydkiej szkoły. Remont zewnętrzny będzie na kolejne kilka lat, dlatego chcemy, aby nie było to tylko zwyczajne odnowienie, a „ubranie” budynku w jak najlepszy pomysł.

2. Rekonstrukcja parku „Budzyń”

Park Budzyń jest w centralnym punkcie Mosiny – wiele osób, chcąc dostać się z jednego punktu miasta do drugiego przechodzi przez ten park, lub jego okolicę. Mnóstwo ludzi uwielbia tam też po prostu spędzać czas – czy to siedząc na ławce, na trawie, czy grając w piłkę. Temu miejscu przydałaby się jednak przebudowa, gdyż brakuje w nim chodników (poza tym w istniejącym widać kilka wydeptanych ścieżek, które jasno pokazują, w których miejscach przydałaby się twardsza nawierzchnia), czy też ławek. Jako młodzież postulowaliśmy o uwzględnienie naszych pomysłów przy planowaniu i wytyczaniu nowej infrastruktury parku.

3. Plac zabaw ul. Powstańców Wielkopolskich

Plac ten znajduje się w okolicy, w której mieszka wiele dzieci, a gdyby nie jego stan, byłby on idealnym miejscem do zabaw. Konstrukcje drabinek są w opłakanym stanie – zbutwiałe, drewniane elementy czy też poddające się korozji metalowe łączenia mogą nawet stanowić zagrożenie dla osób korzystających z tego miejsca. Plac dawno nie był nawet odmalowywany, by zmyć ze ścianek teksty, których dzieci raczej nie powinny czytać. Jego teren, a więc niewielki park z kilkoma drzewami i ławkami, jest bardzo zaśmiecony z uwagi na bezpośrednie sąsiedztwo sklepu spożywczego. Dzieci powinny mieć miejsce, w którym mogłyby się wyszaleć, a rodzice z pewnością nie puszczą ich na drugi koniec miasta, by mogły skorzystać z placu, który jest nieco mniej zdewastowany. Szczególnie, że ten właśnie plac zabaw byłby bardzo atrakcyjnym dla maluchów – duży trawiasty teren, otoczony przez wiele domów mieszkalnych, dodatkowo znajduje się w towarzystwie przedszkola, którego wychowankowie też mogliby z niego korzystać. Z uwagi na to wnieśliśmy o ustawienie kilku śmietników na terenie placu zabaw przy ulicy Powstańców Wielkopolskich, a dodatkowo przycięcie trawnika i drzew, by na plac padało więcej promieni słonecznych, oraz o odmalowanie drabinek, a w miarę możliwości wymienienia ich na nowe.

4. Droga rowerowa ul. Mostowa do Nadwarciańskiej – Rogalinek

Droga rowerowa od ulicy Mostowej do Nadwarciańskiej to trudny temat, ponieważ przez ten kawałek drogi rocznie przejeżdża kilkaset rowerzystów i turystów. Jest to niebezpieczny odcinek, gdyż jeżdżą tam tiry i samochody z dużą prędkością, a sama ulica jest dość wąska. Aby dbać o bezpieczeństwo naszych mieszkańców gminy postulowaliśmy o zainteresowanie się tą kwestią i podjęcie współpracy z odpowiednimi organami.

5. Przejście podziemne ul. Sowiniecka

Od dłuższego czasu młodzież interesuje się przejściem – tunelem – pod przejazdem kolejowym na ulicy Kolejowej 33. Obiekt ten jest bardzo zaniedbany, wręcz „straszy” swoim wyglądem. Jest w stanie tragicznym, obdrapany, brudny i niestety coraz mniej bezpieczny. Bezpieczeństwo dotyczy:
niedoświetlenia obiektu
braku monitoringu
stan obiektu sprzyja rozwojowi patologicznych zachowań
Ze względu na wymienione czynniki mieszkańcy przestali korzystać z przejścia lub korzystają z niego bardzo rzadko. Zdarza się, że łamiąc prawo przechodzą, często spiesząc się, przez tory w sposób niedozwolony zagrażający ich życiu i zdrowiu. Nie da sie ukryć, ze tunel znajduje się praktycznie w centrum miasta. Jest też jego antyreklamą! Chcielibyśmy zmienić ten zły stan rzeczy i postulować o możliwość odmalowania tunelu w sposób nie zwyczajny, ale taki, żeby znalazło się tam ciekawe graffiti. Stały monitoring wpłynąłby także na poprawę bezpieczeństwa i prewencję wandalizmu. Wiemy też, że przeszkodą w realizacji naszego postulatu jest kwestia związana z wyznaczeniem właściciela obiektu, dlatego poprosiliśmy Pana Burmistrza o podjęcie właściwych kroków w celu rozwiązania tej intrygującej i ważnej dla nas sprawy. Z naszej strony zadeklarowaliśmy duże zaangażowanie i chęć współtworzenia projektu oraz pomoc przy jego wykonaniu

Do dnia 8 czerwca, czyli uroczystego podsumowania dotychczasowych prac Sejm zbierał się aż sześć razy.

Podczas części obrad obecni byli także goście, wśród nich Burmistrz Gminy Mosina Jerzy Ryś, Zastępca Burmistrza Przemysław Mieloch, Przewodnicząca Rady Miejskiej Małgorzata Kaptur, dyrektorzy szkół, nauczyciele, radni, sołtysi oraz inne zaproszone osoby. Te ważne dla nas uroczystości nie odbyłyby się bez wsparcia wielu zaangażowanych ludzi i instytucji, w tym przede wszystkim Mosińskiego Ośrodka Kultury. W czerwcu otrzymaliśmy również na ręce Pani Marszałek list motywacyjny od Pana Starosty Poznańskiego, za który także dziękujemy. treść listu

Od września ruszamy ponownie z pracami. Zapraszamy wszystkich chętnych młodych ludzi również z innych szkół, sołectw itp. o aktywne włączenie się i wsparcie naszych prac .

Posłowie – Młodzieżowy Sejm Rzeczpospolitej Mosińskiej

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj