Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | czwartek, 2 lis, 2017 | komentarze 2

Puszczykowo: czy jest szansa na przywrócenie przejazdu przy ul. 3 Maja?

Jak wiemy, 9 grudnia 2016 r. zlikwidowany został przejazd kolejowy przy ul. 3 Maja w Puszczykowie. Jednym z rozwiązań umożliwiających zachowanie przejazdu byłaby budowa tunelu. We wcześniejszych latach było to niemożliwe do wykonania. Czy teraz nadarzy się ku temu okazja?

Likwidując przejazd, Trakcja PRKiI S.A. informowała, że następuje to z uwagi na planowane uruchomienie nowego systemu sterowania ruchem kolejowym na odcinku Mosina-Puszczykowo. Przejazd zamknięto. Był on jednym z trzech znajdujących się na terenie Puszczykowa, prowadzący jednocześnie krótką drogą do szpitala, szkoły oraz jednego z osiedli mieszkaniowych.

Przypomnijmy, że przed 2016 r. ówczesne władze PKP-PLK były wyraźnie niechętne istnieniu przejazdu, a tym bardziej wsparciu budowy tunelu w tym miejscu. Mieszkańcy i władze Puszczykowa wielokrotnie bezskutecznie pisali w tej sprawie do PKP-PLK, w 2014 r. interweniował także poseł Bartłomiej Wróblewski.

przejazd ul. 3 Maja w Puszczykowie (zdjęcie archiwalne – forumpuszczykowo.pl)

Tymczasem, 12 października 2017 r. władze Kostrzyna Wlkp. podpisały list intencyjny, na mocy którego Gmina Kostrzyn i PKP Polskie Linie Kolejowe  S.A. wyrażają wolę budowy tunelu kolejowego pod linią kolejową E20 w miejscowości Kostrzyn. Gmina Kostrzyn otrzyma od PKP PLK S.A. środki finansowe na realizację obiektu „tunel kolejowy” w wysokości przynajmniej 7.500.000 mln zł.

Jak informuje poseł Bartłomiej Wróblewski, „dziś po stronie PKP-PLK istnieje i życzliwość i są także możliwości finansowe wspierania tego rodzaju inwestycji. Warunkiem jest jednak zdecydowanie po stronie Puszczykowa i chęć przeprowadzenia tej inwestycji. Zwracam uwagę, że nie ma pewności, że takie same możliwości finansowe będą istniały za 3 czy 5 lat. Między innymi nie wiemy, czy i ile środków w kolejnej perspektywie finansowej będzie przeznaczonych na kolej”.

zamknięty przejazd – ul. 3 Maja (stan aktualny)

Wynika z tego, że sprawa zamkniętego przejazdu nie jest jeszcze przesądzona. Jak dalej potoczą się jego losy? Będziemy to śledzić na bieżąco.

(źródło: www.kostrzyn.wlkp.pl, korespondencja od p. Posła Bartłomieja Wróblewskiego)

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (2)

  • Polak Mały
    czwartek, 2 lis, 2017, 21:59:00 |

    Jak wybudują taki tunel jak przedłużenie drogi rowerowej z Mosiny, która stoi w kałużach (gratulacje dla wykonawcy i architekta), to strach się bać… Lepiej niech nie budują bo pewnie ucierpi parę drzew, a co gorsza przyjadą z tej okropnej Mosiny i jeszcze zakłócą spokój zacnym mieszkańcom.VETO

  • Many
    czwartek, 2 lis, 2017, 22:37:10 |

    Był przejazd – nie ma przejazdu. „- Stefan, teraz wszyscy w smartfonach, zliwidujemy, nawet nie zauważą.”

Skomentuj