Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | wtorek, 6 lut, 2018 |

„Anielskie śpiewają chóry…” – Koncert Kolęd w Mosinie

W pierwszej ławce przysiadło dziecko, niezwykłe, bo w stroju Aniołka. Trzyma w ręce betlejemską gwiazdkę. Nagle wstaje, idzie do bocznej nawy kościoła, wraca prowadząc za sobą pierwszy z występujących chórów.

Z radosną powagą chóry na scenę wprowadzał Aniołek

Koncert Kolęd Mosina 2018

W niedzielę 28 stycznia odbył się koncert kolędowy w wykonaniu trzech chórów (radosne kolędowanie). Koncert zorganizował Mosiński Ośrodek Kultury i Mosiński Chór Kościelny Świętej Cecylii. Gospodarzem miejsca był ks. kanonik Edward Majka.

Polskie kolędy można liczyć w setkach i opisać nimi kawałek historii kraju. Liczba kolęd polskich to pewien fenomen na tle wszystkich kultur europejskich, wiąże się to głównie z wielkim przywiązaniem Polaków do śpiewów kolędowych. Niezwykłe jest bogactwo kolęd polskich i niepospolite są ich wartości artystyczne.

„Nie wiem, czy inny kraj może pochwalić się zbiorem podobnym do tego, który posiada Polska” – tak przed laty określił nasz dorobek dziejowy wieszcz polski Adam Mickiewicz.

Nie zatracajmy ich śpiewajmy, kolędujmy w domach, rodzinach, razem z przyjaciółmi, razem z zaprzyjaźnionymi chórami.

Koncert rozpoczęła kolęda „Serca ludzkie się radują” w wykonaniu połączonych chórów pod batutą Leszka Marciniaka, absolwenta Akademii Muzycznej w Poznaniu.W pierwszej ławce przysiadło dziecko, niezwykłe, bo w stroju Aniołka. Trzyma w ręce betlejemską gwiazdkę. Nagle wstaje idzie do bocznej nawy kościoła, wraca prowadząc za sobą pierwszy z występujących chórów: Chór Francesco z Wir. Znów siada na poprzednim miejscu wsłuchuje się, a my z nim.…Istnieje od 1936 r. brzmią słowa zapowiedzi prowadzącego koncert Andrzeja Kasprzyka. W wykonaniu artystów usłyszymy: „Kołysankę dla Jezuska”, Zaśnij już”, „Kołysankę Matki Bożej”, „Noc na syćkie świata strony” i „Zaśpiewam Jezuskowi”.

Chórem dyryguje Arkadiusz Klemczak – absolwent muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przy wtórze oklasków Aniołek odprowadza śpiewaków i po chwili asystuje chórzystom chóru Antonius z Przeźmierowa, wprowadzając ich z radosną powagą na środek. …Istnieje 22 lata, kontynuuje Andrzej Kasprzyk, usłyszymy kolędy: Nuż my dziś krześcijanie”, „A czemuż mój Jezus”, „Lulajże Jezuniu”, „Nad Betlejem”, „Wesołą nowinę” i „Mizerna cicha”, chórem dyryguje Jagoda Jaskólska, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu.

…Powitajmy serdecznie kompozytora – to fragment nowej zapowiedzi, gdy do organów zasiada Maciej Kubacki, aby akompaniować w niektórych utworach Chórowi Świętej Cecylii z Mosiny. Tutaj usłyszeliśmy „Tryumfy Króla Niebieskiego”, „Kołysanka Matki Bożej” – muzyka i słowa Maciej Kubacki, „Gdy śliczna Panna”, „Oj Maluśki”, „Christmas Sanctus” – słowa polskie Leszek Marciniak. Zespół prowadził solista, kameralista znakomitego i jedynego tego typu w Polsce zespołu Affabre Concinui, znanego w kraju i na świecie – Leszek Marciniak.

Roześmiany Aniołek nie odprowadza już chóru, gdy brzmią oklaski przybiega do śpiewającej w altach babci Lucynki (prywatnie Aniołek to rezolutna sześcioletnia wnuczka Julka).

Finał pod batutą Jagody Jaskólskiej – połączone chóry wykonują kolędę – hymn „Adeste Fideles”. Pieśń brzmi dostojnie, radośnie, a tej radosnej odświętności dodaje biała plama stroju Aniołka w środku na tle kolorowych chóralnych strojów.

Dyrektor Mosińskiego Ośrodka Kultury p. Marek Dudek wręczył kwiaty i podziękowania dyrygentom, prezesom chórów i Maciejowi Kubackiemu. Po występie śpiewacy przeszli na balkon chóru i śpiewali podczas liturgii Mszy Świętej. Całość zakończyły rozmowy przy kawie i wypiekach, wymiana doświadczeń i wspólne śpiewy z zaproszonymi gośćmi.

B. D.

Z radosną powagą chóry na scenę wprowadzał Aniołek

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj