Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | piątek, 15 cze, 2018 |

Szpital Puszczykowo: Innowacyjny zabieg przeprowadzony w ciemności

W Szpitalu w Puszczykowie odbył się przełomowy zabieg usuwania guza mózgu z wykorzystaniem nowoczesnej metody chirurgicznej – kwasu ALA  i promieniowania ultrafioletowego.

Zabieg przeprowadzony w ciemności

Operacja przeprowadzana była w ciemności. Pacjentce ze zdiagnozowanym guzem mózgu (glejakiem) sześć godzin przed zabiegiem podano specjalną substancję. W czasie operacji guz pod wpływem promieniowania UV zmienił swoją barwę.

operacja - szpital w Puszczykowie

Blisko 5 godzinną operację przeprowadził zespół kierowany przez dr Jakuba Moskala, ordynatora Oddziału Neurochirurgicznego Szpitala w Puszczykowie

Nowoczesna metoda chirurgiczna z wykorzystaniem kwasu ALA, który pacjent wypija na sześć godzin przed zabiegiem pozwala na bardziej precyzyjne wycięcie zmiany nowotworowej. Jest to metoda pozwalająca na bardziej radykalne usunięcie guza.

Blisko 5 godzinną operację przeprowadził zespół kierowany przez dr Jakuba Moskala, ordynatora Oddziału Neurochirurgicznego Szpitala w Puszczykowie. Jak informuje szpital, pacjentka po wybudzeniu czuła się – jak na tak ciężką operację – bardzo dobrze i przede wszystkim nie odczuwała istotnych dolegliwości neurologicznych.

zabieg z wykorzystaniem nowoczesnej metody chirurgicznej - kwasu ALA i promieniowania ultrafioletowego

zabieg z wykorzystaniem nowoczesnej metody chirurgicznej – kwasu ALA i promieniowania ultrafioletowego

– Do tej pory lokalizację guza mogliśmy przeprowadzić jedynie na podstawie rezonansu magnetycznego. Nowa metoda diametralnie zmienia postępowanie. Ta substancja pokazuje nam miejsca, które wcześniej uważaliśmy za zdrowe tkanki, w tej chwili wiemy, że jest to guz – powiedział dr Jakub Moskal, ordynator oddziału neurochirurgii szpitala w Puszczykowie

Glejaki to nowotwory mózgu, które swoim wyglądem bardzo upodabniają się do zdrowych tkanek, dlatego ich usunięcie wymaga od operującego ogromnego doświadczenia i precyzji.

usunięcie nowotworu wymaga od operującego ogromnego doświadczenia i precyzji

usunięcie nowotworu wymaga od operującego ogromnego doświadczenia i precyzji

Szpital w Puszczykowie jest jedyną placówką w Wielkopolsce, w której takie zabiegi są wykonywane. Do tej pory najwięcej zabiegów usuwania glejaków w czasie „operacji w ciemności” wykonano w Bydgoszczy i w Gdańsku.

źródło: Szpital w Puszczykowie

Szpital w Puszczykowie

Szpital w Puszczykowie

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Puszczykowo

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj