Susza, upały… i problemy z dostawami wody w regionie!
IMGW informuje w swoim ostrzeżeniu meteorologicznym o nadchodzących upałach. Temperatura dojdzie do 31 stopni Celsjusza.
Już teraz w wyniku utrzymującej się suszy i wzmożonego poboru w wielu miejscach występują braki i spadki ciśnienia wody.
Uwaga! Nadchodzą upały
Jak czytamy w komunikacie IMGW: Prognozuje się temperaturę maksymalną w dzień od 28°C do 31°C. Temperatura minimalna w nocy od 16°C do 18°C.
IMGW informuje o suszach w Polsce
Susze w Polsce występują dość często. Ostatnio z bardzo dotkliwym niedoborem wody mieliśmy do czynienia w 2015 i częściowo w 2016 roku. Z kolei w 2017 roku opady atmosferyczne kształtowały się powyżej normy i zjawiska suszy nie obserwowano. Obecnie jednak sytuacja nie jest korzystna. Od szeregu dni na większości obszaru Polski towarzyszą nam wysokie temperatury i prawie bezchmurne niebo. W kwietniu średnia temperatura powietrza dla Polski była anomalnie wysoka i przekroczyła normę wieloletnią o około 4.5oC, a opady w szeregu południowych województw stanowiły jedynie 10-30% średniej z wielolecia. Dzięki bezchmurnej pogodzie promieniowanie krótkofalowe docierające do powierzchni ziemi osiągało wartości charakterystyczne raczej dla maja i czerwca niż dla kwietnia. To wszystko sprzyjało znacznie zwiększonemu parowaniu, którego wysokość zależna jest m.in. od temperatury powietrza i usłonecznienia. Wysokie temperatury i brak opadów utrzymał się również jak dotąd w maju. Po bardzo chłodnym lutym i marcu tak ciepły kwiecień i maj spowodowały gwałtowny rozwój wegetacji i wiele roślin zakwitło znacznie częściej niż zwykle. Już w kwietniu kwitły lilaki i kasztanowce, a na przełomie kwietnia i maja w wielu rejonach zaczęły kwitnąć robinie akacjowe – popularnie nazywane akacjami. Dla wielu z nas taka pogoda to powód do radości. Ale nie wszyscy się cieszą z wysokich temperatur, a brak opadów deszczu zaczyna być katastrofalny. Od końca pierwszej dekady kwietnia zaczęliśmy obserwować gwałtowny spadek wilgoci w glebie, a następnie – spadek stanów wody w rzekach. W południowej części pasa nizin mamy do czynienia z groźną dla roślin uprawnych suszą glebową.
Problemy z ciśnieniem wody w regionie
Przed nami upały, tymczasem problemów z utrzymującą się suszą od dłuższego czasu przybywa. Pola, ogrody i lasy cierpią w wyniku braku wody. W tych ostatnich rośnie zagrożenie pożarowe. Do tego w wielu domach coraz częściej pojawiają się problemy z ciśnieniem wody oraz jej brak.
Aquanet na swojej stronie internetowej informuje:
„Szanowni Klienci. Informujemy, że z powodu upałów i bardzo wysokiego zapotrzebowania na wodę dostarczaną przez Aquanet, w kilku miejscowościach na terenie gmin: Mosina (Dymaczewo Stare i Nowe, Bolesławiec, Borkowice i Pecna), Kórnik (Gądki, Borówiec, Dachowa, Kamionki, Robakowo ) oraz Luboń (Żabikowo i Lasek), pojawiły się problemy z ciśnieniem wody aż do jej braku. Problemy te pojawiają się w godzinach największego rozbioru wody, tj. między 18.00 a 21.00. W związku z tym prosimy o ograniczenie podlewania ogrodów, jak również przesunięcie tej czynności na godziny późniejsze. Jednocześnie zapewniamy, że prowadzimy w tej chwili prace modernizacyjne naszej sieci wodociągowej, by zwiększyć jej wydolność i poprawić ciśnienie, co powinno nastąpić już w połowie czerwca. Za utrudnienia przepraszamy. Aquanet”
Podobne problemy występują w okolicach Rogalina. Majątek Rogalin również opublikował komunikat:
„Szanowni Mieszkańcy, w związku z utrzymującą się suszą i wzmożonym poborem wody apelujemy o oszczędne nią gospodarowanie. W trosce o odpowiednie ciśnienie i zapewnienie wszystkim podłączonym dostatecznej ilości wody do celów spożywczych i socjalno-bytowych prosimy o podlewanie ogrodów wyłącznie w nocy między godziną 23:00 a 5:00. Rozciągnięta sieć wiejska i jej wąskie przekroje oraz ujęcie zakładowe Majątku Rogalin nie są w stanie obsłużyć kilkukrotnie wyższego momentalnego rozbioru wody bez spadku ciśnienia, co przeżywaliśmy już w minionych suchych latach.Stosując się do apelu jesteśmy w stanie bez problemów przetrwać trudny okres suszy.
Dziękujemy za wyrozumiałość! Majątek Rogalin”
Tagi: Aquanet, Bolesławiec, Dymaczewo Nowe, Dymaczewo Stare, gmina Mosina, IMGW, Pecna, Rogalin, susza, ujęcie wody