WPN: Dofinansowanie na badanie ekosystemów za pomocą teledetekcji
Wielkopolski Park Narodowy jako jeden z dziewięciu parków narodowych otrzymał dofinansowanie na badanie ekosystemów za pomocą teledetekcji.
Umowę z NFOŚiGW regulującą przekazanie dotacji w wysokości 2 383 898 zł podpisał Dyrektor Wielkopolskiego Parku Narodowego Zbigniew Sołtysiński.
Projekt pn. Inwentaryzacja i ocena stanu zasobów przyrodniczych Wielkopolskiego Parku Narodowego przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii teledetekcyjnych będzie realizowany przez WPN do końca 2021 r.
Zakres projektu obejmuje wykonanie ortofotomapy oraz lotniczego skaningu laserowego, a następnie dokonanie na ich podstawie szczegółowych analiz zagadnień związanych z zasobami przyrodniczymi parku. Działania będą realizowane także na terenie otuliny WPN.
Wykorzystanie metod teledetekcyjnych ułatwia bieżącą i dogłębną ocenę stanu ekosystemów. Badanie będzie możliwe dzięki dotacjom ze środków europejskich przekazanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Teledetekcja jest nowoczesną technologią pozyskiwania informacji o obiektach oraz zjawiskach, które zachodzą na powierzchni ziemi, umożliwiającą również poznawanie zachodzących między nimi zależności. Zebrane dane są analizowane, sortowane i odpowiednio interpretowane.
Najczęściej mają postać obrazów, które uzyskuje się za pomocą urządzeń technicznych, np. radaru albo sonaru. To pozwala nie wchodzić bezpośrednio w kontakt z badanym obiektem, wykorzystuje się bowiem naturalne zjawiska fizyczne, jak promieniowanie elektromagnetyczne, fale akustyczne albo klasyczną fotografię. Badać można w ten sposób obiekty ruchome i stabilne, cyklicznie lub co pewien, dowolnie wyznaczony czas.
Na badaniach skorzystają również turyści, ponieważ analizy teledetekcyjne pozwalają parkom sprawniej zarządzać ruchem i dbać o bezpieczeństwo zwiedzających.
W konsekwencji realizacji zadania 168 siedlisk roślinnych WPN zostanie objętych analizą. Ich całkowita powierzchnia wyniesie 10130 ha.
Teledetekcja to rodzaj badań wykonywanych z pewnej odległości (zdalnie) przy wykorzystaniu specjalistycznych sensorów (czujników). Badania teledetekcyjne można wykonywać z samolotów, przestrzeni kosmicznej lub z powierzchni ziemi.
źródło: nfosigw.gov.pl, wikipedia.pl
Tagi: dofinansowanie, turystyka, Wielkopolski Park Narodowy, WPN
Wasze komentarze (2)
Pytanie po co?
Przecież badania takie były chyba wykonane jak robiono plan ochrony Wielkopolskiego Parku (kilka lat temu) i wtedy też to kosztowało mnóstwo pieniędzy. Lepiej byście śmieci pozbierali, do tego nie potrzeba teledetekcji tylko chęci aby się schylić
Akurat sam park raczej nie jest zaśmiecony specjalnie, gorzej jest właśnie w jego obrębie.