Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | poniedziałek, 10 gru, 2018 | komentarze 2

WPN: Dofinansowanie na badanie ekosystemów za pomocą teledetekcji

Wielkopolski Park Narodowy jako jeden z dziewięciu parków narodowych otrzymał dofinansowanie na badanie ekosystemów za pomocą teledetekcji.

Umowę z NFOŚiGW regulującą przekazanie dotacji w wysokości 2 383 898 zł podpisał Dyrektor Wielkopolskiego Parku Narodowego Zbigniew Sołtysiński.

Projekt pn. Inwentaryzacja i ocena stanu zasobów przyrodniczych Wielkopolskiego Parku Narodowego przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii teledetekcyjnych będzie realizowany przez WPN do końca 2021 r.

Zakres projektu obejmuje wykonanie ortofotomapy oraz lotniczego skaningu laserowego, a następnie dokonanie na ich podstawie szczegółowych analiz zagadnień związanych z zasobami przyrodniczymi parku. Działania będą realizowane także na terenie otuliny WPN.

Siedziba WPN fot. wielkopolskipn.pl

Wykorzystanie metod teledetekcyjnych ułatwia bieżącą i dogłębną ocenę stanu ekosystemów. Badanie będzie możliwe dzięki dotacjom ze środków europejskich przekazanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

teledetekcja

Przykład aktywnej teledetekcji opartej na analizie rozchodzącego się i odbijanego dźwięku

Teledetekcja jest nowoczesną technologią pozyskiwania informacji o obiektach oraz zjawiskach, które zachodzą na powierzchni ziemi, umożliwiającą również poznawanie zachodzących między nimi zależności. Zebrane dane są analizowane, sortowane i odpowiednio interpretowane.

teledetekcja

Najczęściej mają postać obrazów, które uzyskuje się za pomocą urządzeń technicznych, np. radaru albo sonaru. To pozwala nie wchodzić bezpośrednio w kontakt z badanym obiektem, wykorzystuje się bowiem naturalne zjawiska fizyczne, jak promieniowanie elektromagnetyczne, fale akustyczne albo klasyczną fotografię. Badać można w ten sposób obiekty ruchome i stabilne, cyklicznie lub co pewien, dowolnie wyznaczony czas.

Wielkopolski Park Narodowy - jezioro Kociołek, WPN

Wielkopolski Park Narodowy – jezioro Kociołek, WPN

Na badaniach skorzystają również turyści, ponieważ analizy teledetekcyjne pozwalają parkom sprawniej zarządzać ruchem i dbać o bezpieczeństwo zwiedzających.

W konsekwencji realizacji zadania 168 siedlisk roślinnych WPN zostanie objętych analizą. Ich całkowita powierzchnia wyniesie 10130 ha.

Teledetekcja to rodzaj badań wykonywanych z pewnej odległości (zdalnie) przy wykorzystaniu specjalistycznych sensorów (czujników). Badania teledetekcyjne można wykonywać z samolotów, przestrzeni kosmicznej lub z powierzchni ziemi.

źródło: nfosigw.gov.pl, wikipedia.pl

Wielkopolski Park Narodowy - Przebiśniegi WPN

Wielkopolski Park Narodowy – Przebiśniegi

WPN - Jezioro Kociołek

WPN – Jezioro Kociołek

Ruiny Zamku Klaudyny Potockiej po renowacji - WPN, jezioro Góreckie

Ruiny Zamku Klaudyny Potockiej po renowacji – WPN, jezioro Góreckie

Lasy brzozowe - Wielkopolski Park Narodowy

Lasy brzozowe – Wielkopolski Park Narodowy

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (2)

 • Lolka
  wtorek, 11 gru, 2018, 20:49:47 |

  Pytanie po co?
  Przecież badania takie były chyba wykonane jak robiono plan ochrony Wielkopolskiego Parku (kilka lat temu) i wtedy też to kosztowało mnóstwo pieniędzy. Lepiej byście śmieci pozbierali, do tego nie potrzeba teledetekcji tylko chęci aby się schylić

 • Marcin
  wtorek, 11 gru, 2018, 21:44:16 |

  Akurat sam park raczej nie jest zaśmiecony specjalnie, gorzej jest właśnie w jego obrębie.

Skomentuj