Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Materiały partnera | poniedziałek, 16 wrz, 2019 |

Fotowoltaika jeszcze bardziej opłacalna – Pakiet Prosumencki

Rozwój fotowoltaiki w Polsce nabiera coraz większego tempa. Jest to spowodowane licznymi projektami, które mają na celu promowanie Odnawialnych Źródeł Energii w naszym kraju. W ostatnim czasie wprowadzono między innymi program “Mój Prąd”, dzięki któremu osoby fizyczne mogą otrzymać dofinansowanie do fotowoltaiki nawet do 5000 złotych. Innym działaniem wspierającym rozwój fotowoltaiki w Polsce jest nowelizacja ustawy o OZE. Sprawdźmy co wnosi Pakiet Prosumencki dla przedsiębiorców i jak można z niego skorzystać.

Programy wspomagające fotowoltaikę w Polsce

Jak już wspomniano, fotowoltaika w Polsce staje się coraz bardziej opłacalna ze względu na promowanie Odnawialnych Źródeł Energii. Jest to spowodowane wymaganiami Unii Europejskiej odnoszących się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Takie projekty jak “Mój Prąd” dla osób fizycznych, czy “Agroenergia” dla rolników są dofinansowaniami do instalacji słonecznych. W ten sposób instalacje prosumenckie OZE zwiększają swój udział w bilansie energetycznym Polski – do końca tego roku nasz kraj zobowiązany jest do 15% udziału OZE w tym bilansie. Opierając się na raporcie Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO) można wnioskować, że Polska może znaleźć się na czwartym miejscu w UE w rocznym rankingu przyrostów mocy instalacji fotowoltaicznych.

Pakiet prosumencki 2019 – nowelizacja ustawy OZE

Kolejnym krokiem wspierającym rozwój fotowoltaiki w Polsce jest nowelizacja ustawy OZE. Dzięki niej fotowoltaika dla firm staje się równie opłacalna, jak dla gospodarstw domowych. Treść nowelizacji zakłada, że przedsiębiorcy mogą od teraz wytwarzać energię elektryczną z instalacji fotowoltaicznej na własne potrzeby. Oznacza to również, że małe i średnie firmy mogą korzystać z systemu opustów (net-metering). Wynika z tego, że przedsiębiorcy zyskują status prosumenta.

panele fotowoltaiczne na dachu

System opustów dla przedsiębiorców

Czym jest net-metering? Jest to system opustów, który polega na oddawaniu nadwyżek wygenerowanej energii z mikroinstalacji do sieci (np. w ciągu dnia lub lata) i pobierania w sytuacji, gdy instalacja nie generuje odpowiedniej ilości prądu (wieczorem czy zimą). Pamiętajmy, że przedsiębiorcy mogą korzystać z systemu opustów jedynie przy mikroinstalacjach (instalacje nieprzekraczające 50 kW mocy). O ile stawki dla osób fizycznych są określone, o tyle system opustów dla przedsiębiorców nie jest jeszcze dookreślony. Zostanie to sprecyzowane w odpowiednim rozporządzeniu dotyczącym nowelizacji OZE. Profesjonalny montaż instalacji fotowoltaicznych oferuje między innymi SunErgohttps://sunergo.pl/fotowoltaika-dla-firm/. Jest to firma z siedzibą w Poznaniu, która zajmuje się projektowaniem, montażem i obsługą posprzedażową instalacji fotowoltaicznych.

Przedsiębiorcy prosumentami – dodatkowe zmiany

Kolejnym udogodnieniem dla przedsiębiorców chcących zbudować mikroinstalację fotowoltaiczną jest fakt, iż zrezygnowano z wymogu tworzenia specjalnego projektu instalacji fotowoltaicznej (mniejszych niż 6,5 kW). Oznacza to, że mikroinstalacje mogą być zakładane szybciej i mniejszym kosztem. Należy jednak podkreślić, że firmy, chcące skorzystać z nowelizacji ustawy OZE nie mogą opierać się w przeważającej części na wytwarzaniu energii elektrycznej.

Doprecyzowanie nowelizacji dzięki odpowiedniemu rozporządzeniu

Ze względu na to, że treść nowelizacji ustawy OZE jest dość ogólnikowa, powstało wiele niewiadomych dotyczących między innymi rozliczenia przedsiębiorcy jako prosumenta. Z tego powodu zapowiedziano ogłoszenie rozporządzenia, które ma na celu doprecyzowanie Pakietu Prosumenckiego. Mają być w nim zawarte informacje na temat szczegółowej procedury przyłączenia mikroinstalacji do sieci, oraz stawki i inne zasady rozliczania przedsiębiorcy jako prosumenta. Rozporządzenie ma zostać ogłoszone w najbliższych miesiącach.

Podsumowanie

Co więc oznacza nowelizacja ustawy OZE dla przedsiębiorców? Podsumowując powyższe informacje, przedsiębiorcy od tego momentu mogą:

  • wytwarzać energię na własne potrzeby;
  • korzystać z systemu opustów (net-metering);
  • rozliczać się w dłuższych okresach;
  • instalować fotowoltaikę na terenach innych niż produkcyjnych.
fotowoltaika dla domu -sunergo

fotowoltaika dla domu -sunergo

Pakiet Prosumencki zawarty w nowelizacji ustawy OZE jest dużym krokiem do popularyzacji fotowoltaiki w Polsce. Fotowoltaika dla firm staje się bardziej opłacalna – koszty wytwarzania energii elektrycznej stają się niższe. Warto również wspomnieć, że działania wspierające rozwój fotowoltaiki nie dotyczą wyłącznie przedsiębiorców. Wspomniany już program “Mój Prąd” jest skierowany dla osób fizycznych, które mogą otrzymać nawet 5000 złotych dofinansowania na budowę mikroinstalacji fotowoltaicznej.

Napisano przez Materiały partnera opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: ,