Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | czwartek, 27 cze, 2019 |

Jak rozpoznać srebro dobrej jakości?

Tworzenie kolekcji monet ze srebra wymaga wiedzy związanej z rozpoznawaniem elementów wykonanych z materiału, który zapewni mu dobrą jakość. Jednak na początku przygody z kolekcjonowaniem i numizmatyką wiedza ta nie jest jeszcze poparta doświadczeniem, dlatego by nie dać się oszukać lub nie kupić przypadkiem monety bezwartościowej i niekolekcjonerskiej, warto znać podstawowe sposoby na ocenę jej jakości.

Eliminacja metali nieszlachetnych, czyli metoda na magnes

Piękne srebrne monety, które błyszczą się w słońcu, mają wspaniały kolor i wyglądają na całkowicie nowe mogą okazać się falsyfikatami, monetami, które tylko imitują srebro, a nie mają jego zawartości zupełnie lub jest ona bardzo znikoma. Jak działa test z magnesem? Wystarczy przyłożyć go do monety. Jeśli zostanie przyciągnięta, oznacza to, że nie jest wykonana z metali szlachetnych. To jednak dopiero początek oceny jakości monety.

srebrna moneta

Czym jest cecha probiercza?

Podstawową próbą, z jakiej wykonywane są monety jest 925/1000. Niewiele mniejsza nie oznacza, że moneta jest kiepskiej jakości, jeśli jednak próba wynosi dużo mniej, jakość monety nie należy do najlepszych. Skąd jednak wiedzieć, jaką cechę probierczą ma moneta? O wiele prościej jest zdobyć takie informacje kupując monety z mennicy. Na stronie dostępne są szczegółowe informacje nie tylko na temat próby monety, ale również innych metali szlachetnych, kryształków i kamieni stosowanych jako ozdobne dodatki.

Jak jeszcze rozpoznać monety dobrej jakości?

Często te najbardziej pożądane monety są najciężej dostępne, dlatego jeśli znajdziemy atrakcyjną ofertę na rynku kolekcjonerskim, która przedstawia rzadką monetę w wielkiej ilości sztuk, należy podejrzewać, że nie jest oryginalna. W takich sytuacjach warto poprosić doświadczonego numizmatyka o szerokiej wiedzy, który będzie potrafił ocenić, czy obiekt zainteresowania to trafny wybór. Monety srebrne są rzadziej falsyfikowane, jednak przed każdym zakupem warto upewnić się, co do jakości.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj