Black Friday - Stary Browar Poznań Sprzedaż nieruchomości z wolnej ręki - Grupa Rolnik Berdychowski Volkswagen - id5
Henryk Pruchniewski | sobota, 28 cze, 2014 | 1 Komentarz

Jakie będą polskie symbole na monetach euro?

Czy i kiedy Polska znajdzie się w strefie euro? Będzie to zależało od naszych polityków, spraw ekonomicznych i wydarzeń międzynarodowych. Warto jednak wiedzieć, jak w innych krajach wprowadzano walutę euro.

Euro jako wspólna europejska waluta weszła w życie1 stycznia 1999 roku. Dało to początek unii walutowej 11 państw członkowskich, w skład której weszły: Austria, Belgia, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Niemcy, Portugalia, Włochy.

W styczniu 2001 r. dołączyła Grecja, fizycznie do obiegu euro wprowadzono w roku 2002.

Obecnie waluta ta obowiązuje w 20 państwach, są to poza wymienionymi: Cypr, Estonia, Malta, Monako, San Marino, Słowacja, Słowenia i Watykan. Monety w strefie euro mają wspólne nominały, ciężar, wymiary i są wykonane z identycznych stopów metali. Co jednak jest bardzo ważne, wszystkie monety posiadają ten sam awers. Na awersie oprócz nominału monety znajduje się mapa świata z zaznaczoną wyraźnie Europą lub mapa tylko Europy.
Natomiast o tym, co widnieje na rewersie ośmiu monet o nominałach od 1 eurocenta do monety 2 euro decydują samodzielnie kraje wprowadzające tą walutę. I tak Niemcy mają na swych euromonetach m. in. Bramę Brandenburską, Belgia podobiznę króla, Cypr – głowy kozie, Malta – Krzyż Maltański, Włochy – Koloseum.
Są też państwa, które posiadają identyczne motywy rewersu na wszystkich swoich nominałach, np. Belgia. Są też takie państwa, które wybrały inny motyw dla każdego nominału (Słowenia).
Najczęściej wybieranymi motywami są: portrety władców, herby, królowie, dzieła sztuki, pomniki, postacie historyczne, pałace lub zamki, a nawet zwierzęta.
Pytanie, jakie symbole polskie znajdą się na naszych monetach, jeżeli już wejdziemy do strefy euro? Trudno to dziś przewidzieć, chociaż były już robione próby w roku 2008. „Rzeczpospolita” ogłosiła konkurs na polskie symbole europejskiej waluty, czyli co ma być polskiego na bitych przez nas euro. Wynik tego konkursu to olbrzymia ilość pomysłów i propozycji. Proponowano m.in. umieszczenie: orła, żubra, bociana, syrenki, Kopernika, Jana Pawła II, Wawelu, Kolumny Zygmunta, Gdańskich Krzyży, Lecha Wałęsy, Sobieskiego i wiele, wiele innych narodowych symboli. Które z nich zostaną umieszczone? Podobno dowiemy się tego w 2019 r., jeżeli oczywiście polskie projekty zatwierdzi Komisja Europejska. Wygląd rewersu monet każdy kraj ustala sam, lecz projekt musi zatwierdzić Komisja.
Tak też zrobiła Słowacja, będąc od 1 stycznia 2009 r. w strefie euro. Postanowiła wyemitować nową monetę o nominale 2 euro z wizerunkiem świętych braci – Cyryla i Metodego. Projekt ten spotkał się jednak z dezaprobatą Komisji Europejskiej, która uwzględniła protest Grecji i Francji, wskazując na złamanie zasady „neutralności religijnej” i zaleciła usunięcie z projektu nowej monety, (która miała zostać dopuszczona do obiegu we wszystkich krajach strefy euro) atrybutów religijnych, m.in. krzyża. Stanowisko Komisji wywołało na Słowacji rozgoryczenie i oburzenie. Słowacy masowo zaprotestowali żądając, aby władza kraju nie ulegała Brukseli. Wobec tak zdecydowanej postawy Słowaków Komisja Europejska w końcu zgodziła się zatwierdzić pierwotny projekt.

skany monet

skany monet

Nowa moneta o nominale 2 euro z wizerunkami świętych Cyryla i Metodego, z aureolami i krzyżami została w 2013 roku. Wypadło to w 1150 rocznicę przybycia świętych na Morawy. Moneta weszła do obiegu we wszystkich krajach strefy euro.
To byłoby tyle w dużym skrócie na temat waluty euro, chociaż należałoby odnotować jeszcze pojawienie się na rynku kolekcjonerskim dziwnych „monetek” (czegoś w rodzaju polskiego euro). Jedną z nich widzimy na załączonym zdjęciu – są na niej umieszczone gwiazdki – symbol Unii Europejskiej. Jest również nominał 2 – tylko nie wiadomo czego. I jest napis: próba oraz bardzo wyraźnie: Rzeczpospolita Polska. Jednak najbardziej zadziwia to, że na jednej monecie umieszczono aż trzy polskie symbole: orła, Jana Pawła II i żaglowiec Dar Pomorza. Niestety nie posiadam wiedzy, co to za „mennica” wybiła te okazy, jedno jest pewne – zrobiono to z prawdziwą, polską fantazją.

Zebrał i opracował Henryk Pruchniewski

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 7.0/10 (Głosujących: 21)
Napisano przez Henryk Pruchniewski opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Henryk Pruchniewski

Wieloletni współpracownik Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej, mieszkaniec Mosiny, kolekcjoner, numizmatyk, zbieracz świadectw historii, śp. Henryk Pruchniewski.

Wasze komentarze (1)

Skomentuj


Ten wpis nie powstałby bez kawy. Jeśli uważasz, że to co robimy jest potrzebne, postaw nam małą czarną. Z przyjemnością i jeszcze większym zapałem opiszemy dla Ciebie coś ciekawego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Gazeta Mosińsko-Puszczykowska - logo