Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Henryk Pruchniewski | sobota, 28 cze, 2014 | 1 Komentarz

Jakie będą polskie symbole na monetach euro?

Czy i kiedy Polska znajdzie się w strefie euro? Będzie to zależało od naszych polityków, spraw ekonomicznych i wydarzeń międzynarodowych. Warto jednak wiedzieć, jak w innych krajach wprowadzano walutę euro.

Euro jako wspólna europejska waluta weszła w życie1 stycznia 1999 roku. Dało to początek unii walutowej 11 państw członkowskich, w skład której weszły: Austria, Belgia, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Niemcy, Portugalia, Włochy.

W styczniu 2001 r. dołączyła Grecja, fizycznie do obiegu euro wprowadzono w roku 2002.

Obecnie waluta ta obowiązuje w 20 państwach, są to poza wymienionymi: Cypr, Estonia, Malta, Monako, San Marino, Słowacja, Słowenia i Watykan. Monety w strefie euro mają wspólne nominały, ciężar, wymiary i są wykonane z identycznych stopów metali. Co jednak jest bardzo ważne, wszystkie monety posiadają ten sam awers. Na awersie oprócz nominału monety znajduje się mapa świata z zaznaczoną wyraźnie Europą lub mapa tylko Europy.
Natomiast o tym, co widnieje na rewersie ośmiu monet o nominałach od 1 eurocenta do monety 2 euro decydują samodzielnie kraje wprowadzające tą walutę. I tak Niemcy mają na swych euromonetach m. in. Bramę Brandenburską, Belgia podobiznę króla, Cypr – głowy kozie, Malta – Krzyż Maltański, Włochy – Koloseum.
Są też państwa, które posiadają identyczne motywy rewersu na wszystkich swoich nominałach, np. Belgia. Są też takie państwa, które wybrały inny motyw dla każdego nominału (Słowenia).
Najczęściej wybieranymi motywami są: portrety władców, herby, królowie, dzieła sztuki, pomniki, postacie historyczne, pałace lub zamki, a nawet zwierzęta.
Pytanie, jakie symbole polskie znajdą się na naszych monetach, jeżeli już wejdziemy do strefy euro? Trudno to dziś przewidzieć, chociaż były już robione próby w roku 2008. „Rzeczpospolita” ogłosiła konkurs na polskie symbole europejskiej waluty, czyli co ma być polskiego na bitych przez nas euro. Wynik tego konkursu to olbrzymia ilość pomysłów i propozycji. Proponowano m.in. umieszczenie: orła, żubra, bociana, syrenki, Kopernika, Jana Pawła II, Wawelu, Kolumny Zygmunta, Gdańskich Krzyży, Lecha Wałęsy, Sobieskiego i wiele, wiele innych narodowych symboli. Które z nich zostaną umieszczone? Podobno dowiemy się tego w 2019 r., jeżeli oczywiście polskie projekty zatwierdzi Komisja Europejska. Wygląd rewersu monet każdy kraj ustala sam, lecz projekt musi zatwierdzić Komisja.
Tak też zrobiła Słowacja, będąc od 1 stycznia 2009 r. w strefie euro. Postanowiła wyemitować nową monetę o nominale 2 euro z wizerunkiem świętych braci – Cyryla i Metodego. Projekt ten spotkał się jednak z dezaprobatą Komisji Europejskiej, która uwzględniła protest Grecji i Francji, wskazując na złamanie zasady „neutralności religijnej” i zaleciła usunięcie z projektu nowej monety, (która miała zostać dopuszczona do obiegu we wszystkich krajach strefy euro) atrybutów religijnych, m.in. krzyża. Stanowisko Komisji wywołało na Słowacji rozgoryczenie i oburzenie. Słowacy masowo zaprotestowali żądając, aby władza kraju nie ulegała Brukseli. Wobec tak zdecydowanej postawy Słowaków Komisja Europejska w końcu zgodziła się zatwierdzić pierwotny projekt.

skany monet

skany monet

Nowa moneta o nominale 2 euro z wizerunkami świętych Cyryla i Metodego, z aureolami i krzyżami została w 2013 roku. Wypadło to w 1150 rocznicę przybycia świętych na Morawy. Moneta weszła do obiegu we wszystkich krajach strefy euro.
To byłoby tyle w dużym skrócie na temat waluty euro, chociaż należałoby odnotować jeszcze pojawienie się na rynku kolekcjonerskim dziwnych „monetek” (czegoś w rodzaju polskiego euro). Jedną z nich widzimy na załączonym zdjęciu – są na niej umieszczone gwiazdki – symbol Unii Europejskiej. Jest również nominał 2 – tylko nie wiadomo czego. I jest napis: próba oraz bardzo wyraźnie: Rzeczpospolita Polska. Jednak najbardziej zadziwia to, że na jednej monecie umieszczono aż trzy polskie symbole: orła, Jana Pawła II i żaglowiec Dar Pomorza. Niestety nie posiadam wiedzy, co to za „mennica” wybiła te okazy, jedno jest pewne – zrobiono to z prawdziwą, polską fantazją.

Zebrał i opracował Henryk Pruchniewski

Napisano przez Henryk Pruchniewski opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Henryk Pruchniewski

Wieloletni współpracownik Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej, mieszkaniec Mosiny, kolekcjoner, numizmatyk, zbieracz świadectw historii, śp. Henryk Pruchniewski.

Wasze komentarze (1)

Skomentuj