Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | czwartek, 25 kwi, 2019 |

Wózki paletowe ręczne – wybieraj korzystnie!

Jeśli zapytasz pracownika magazynowego lub sklepowego o to, jakim urządzeniem najczęściej się posługuje transportując towary – zapewne odpowie: wózkiem paletowym. W poniższym artykule przedstawimy Ci najważniejsze zagadnienia dotyczące wózków paletowych ręcznych – tych prostych urządzeń, które podbijają branżę transportu lekkiego!

Wbrew często stosowanemu błędnemu nazewnictwu i nieprawidłowej terminologii – wózki paletowe ręczne nie są wózkami widłowymi. Pomimo, iż posiadają widły, to przez swoją charakterystyczną budowę i system pozwalający im unosić ładunki na niewielką (zwykle od 20-50cm) wysokość, nie zalicza ich się do grona wózków podnośnikowych. Wózki paletowe ręczne to wózki unoszące.

Pierwszy wózek paletowy ręczny nie różnił się znacznie od modeli, które można znaleźć obecnie na rynku. Został wyprodukowany w 1947 przez szwedzką firmę BT Industries, która zajmowała się projektowaniem oraz wytwarzaniem urządzeń transportu bliskiego. Po latach, w 2000 roku firma BT Industries stała się częścią marki Toyota. Dziś, wózki unoszące Toyota znajdziesz tutaj.

Zalety wyboru wózków paletowych ręcznych

zalety wyboru wózków paletowych ręcznych

zalety wyboru wózków paletowych ręcznych

Wybór wózków paletowych ręcznych niesie ze sobą wiele korzyści, z których nie każdy zdaje sobie sprawę. Przede wszystkim:

  • cena wózków paletowych ręcznych jest niska i atrakcyjna! Tego typu pojazd można nabyć już od 1 tysiąca złotych wzwyż! Jest to kwota zdecydowanie niższa od wszelkich dostępnych na rynku wózków podnośnikowych i unoszących. Dla porównania koszt zakupu podstawowego wózka paletowego ale o napędzie elektrycznym (bez żadnego zaawansowanego wyposażenia) rozpoczyna się od 20 000 złotych. Więcej o paleciakach elektrycznych dowiesz się tutaj.
  • zdrowe rozwiązanie dla środowiska – wózki ręczne pozbawione są mechanicznego napędu, a tym samym nie emitują żadnych zanieczyszczeń. To bardzo ważne z punktu widzenia ekologii. Obecnie, coraz więcej firm oraz przedsiębiorstw zwraca uwagę na rzeczywisty problem zanieczyszczenia środowiska i próbuje podejmować realne działania mające na celu zahamowanie procesu niszczenia naszej planety.
  • niskie koszty eksploatacji – prawdą jest, iż aby wprawić w ruch wózki paletowe ręczne operator musi użyć siły fizycznej, jednak współczesne modele tych pojazdów zostały wyposażone już w szereg udogodnień takich jak: pompa wspomagająca unoszenie czy bezpieczny hamulec, dzięki czemu obsługa tych urządzeń stała się łatwiejsza. Jednocześnie, zaczęto znowu zwracać uwagę na argument, który był bardzo ważny na samym początku po wprowadzeniu wózków paletowych ręcznych na rynek – czyli na niskie koszty eksploatacji tych pojazdów. Dzięki temu, iż nie wymagają one ani ładowania baterii ani zasilania silnikiem czy butlą z gazem – koszty ich utrzymania są bardzo niskie.
  • niewielkie rozmiary – choć niewielkie rozmiary konstrukcji tych pojazdów idą w parze z ich możliwością udźwigu (zwykle do max. 1. tony), to mają one też swoje zdecydowane plusy. Dzięki swojej konstrukcji wózki paletowe ręczne z łatwością poruszają się po wąskich korytarzach, niewysokich pomieszczeniach czy nieutrudniając zakupów klientom, mogą być obsługiwane na powierzchniach sklepów i hurtowni.
  • brak zbędnych formalności – jako, że wózki paletowe ręczne nie podlegają pod nadzór Urzędu Dozoru Technicznego ( w przeciwieństwie do tradycyjnych widlaków), nie tylko nie muszą być zarejestrowane w celu ich obsługi, ale ich operatorzy nie muszą posiadać żadnych uprawnień czy kończyć kursów w celu ich obsługi. Pozwala to zaoszczędzić dodatkowo zarówno dużo czasu na szkolenia, jak i oczywiście – pieniędzy.
  • intuicyjna obsługa – prowadzenie i obsługa wózków widłowych ręcznych nie wymaga uprawnień, dlatego iż jest ona tak intuicyjna, że właściwie każdy pracownik jest w stanie się jej nauczyć bez najmniejszego problemu. Cała filozofia unoszenia i opuszczania ładunku polega na prawidłowym ułożeniu dyszla wózka w odpowiedniej pozycji.

Jak widać, istnieje wiele wymiernych korzyści, które sprawiają, że wózki paletowe ręczne stanowią dobre, wydajny a także ekologiczne rozwiązanie dla firm i przedsiębiorstw. Zanim jednak zdecydujesz się na wybór własnego wózka paletowego ręcznego, np. z tutaj dostępnej oferty, warto upewnić się czy Twoje przedsiębiorstwo jest przystosowane do tego, aby poruszały się po nim paleciaki.

warunki pracy wózków paletowych ręcznych

warunki pracy wózków paletowych ręcznych

Warunki pracy dla wózków paletowych ręcznych

Wózki paletowe nie są przystosowane do pracy w każdym warunkach, dlatego zanim je kupisz, lepiej upewnij się – czy pojazdy tego typu będą w stanie sprawnie przemieszczać się po Twoim zakładzie pracy:
a) wózki paletowe ręczne są w stanie poruszać się tylko i wyłącznie po utwardzonych, płaskich nawierzchniach. Pojazdy tego typu nie są w stanie pokonywać dziur w podłożu, wzniesień ani przeszkód takich jak progi;
b) jak wspomnieliśmy – paleciaki ręczne są w stanie unieść ładunek tylko na ok 20-50cm (w zależności od modelu) – ważne aby regały, na których umieszczany ma być towar znajdowały się na niewielkiej wysokości i były łatwo dostępne dla pracowników. Wózki paletowe ręczne zdecydowanie nie poradzą sobie z wysokim składowaniem, gdyż nie mają do tego technicznych warunków.
c) drogi transportowe w Twoim magazynie nie powinny być węższe niż:
– szerokość pojazdu z ładunkiem + 90cm – w przypadku ruchu jednokierunkowego;
– podwójna szerokość pojazdu z ładunkiem + 180cm – dla ruchu dwukierunkowego.
Zachowanie tych wytycznych jest ważne nie tylko w celu utrzymania wysokiej efektywności pracy zakładu pracy, ale także – w celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkich pracowników oraz obsługiwanych przez nich ładunków.

Podsumowanie

wózki paletowe ręczne podsumowanie

wózki paletowe ręczne podsumowanie

Jeżeli potrzebujesz wózków, które pomogą Ci w transportowaniu ładunków o wadze nieprzekraczającej 1000 kg i zajmą się składowaniem niskim – nie zwlekaj! Wózki paletowe ręczne to idealne rozwiązanie dla Ciebie! Szczególnie dzięki – niskiej cenie, niewielkich kosztach utrzymania oraz łatwej obsłudze! Dołącz do grona przedsiębiorców, którzy wybrali wózki paletowe ręczne – już dziś!

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj