Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Materiały partnera | czwartek, 26 lis, 2020 | komentarze 2

Fotowoltaika. Co warto wiedzieć przed montażem?

Polska pod względem rozwoju energetyki odnawialnej, w błyskawicznym tempie znalazła się w czołówce europejskich krajów. Popularność inwestycji w fotowoltaikę opiera się nie tylko na dbałości o ekologię, ale na korzyściach finansowych, które wynikają z licznych programów rządowych dofinansowujących zakup i montaż mikroinstalacji. Co jeszcze wpływa na opłacalność montażu fotowoltaiki?

Niesłabnąca popularność fotowoltaiki w ostatnich latach

Energia elektryczna w Polsce głównie opiera się na węglu, a ponieważ nasz kraj płaci coraz większe kwoty za emisję dwutlenku węgla, inwestowanie w odnawialne źródła energii stało się bardziej opłacalne. Wizja niemal zerowych rachunków za prąd z wykorzystaniem energii słonecznej, w porównaniu z dotychczasowym jego źródłem, stało się głównym powodem, dla którego tysiące Polaków zdecydowało się na montaż fotowoltaiki w swoim domu.

Fotowoltaika SunErgo - instalacja fotowoltaiczna na dachu

Dofinansowanie z programu Mój Prąd od 2019 roku

Dzięki projektom takim jak Mój Prąd, prowadzony przez Narodowy Fundusz Środowiska, zostało wypłaconych blisko 80 tysięcy dofinansowań do projektów instalacji fotowoltaicznych o mocy od 2 do 10 kW. Program ogłoszony w lipcu 2019 roku, z budżetem 1 miliarda złotych zaoferował niemal 200 000 beneficjentom dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej w wysokości 5 000 zł lub zwrot kosztów instalacji do 50%. Osoby fizyczne mogą skorzystać z programu po spełnieniu kilku warunków, m. in. złożenie wniosku, dołączenie faktury za zakup i montaż instalacji a także przeprowadzony audyt fotowoltaiczny.

SunErgo - panele fotowoltaiczne na dachu budnyku

Po wyczerpaniu puli 1 miliarda złotych, Mój Prąd zwiększył budżet i można jeszcze skorzystać z dofinansowań. Warto pospieszyć się ze składaniem wniosków, ponieważ drugi nabór potrwa do 18 grudnia 2020 roku! Co będzie potem? Program najprawdopodobniej zostanie rozszerzony i ponownie uruchomiony.

Odliczenie fotowoltaiki od podatku

Wraz z początkiem 2019 roku, stało się możliwe odliczenie fotowoltaiki od podatku dochodowego – ulga termomodernizacyjna. To dało możliwość odliczenia od podatku dochodowego wydatki, które ponieśliśmy w ramach termomodernizacji budynku. Z ulgi mogą skorzystać wyłącznie osoby fizyczne, które posiadają prawa do własności jednorodzinnego budynku, oraz częściowo lub całkowicie zmieniły źródło energii na odnawialne.

Fotowoltaika SunErgo

Fotowoltaika dla firm i Program Energia Plus

Kolejnym udogodnieniem w ramach rozwoju fotowoltaiki była nowelizacja ustawy OZE, która umożliwiła przedsiębiorcom korzystanie z instalacji fotowoltaicznych na podobnych zasadach co osoby fizyczne (stać się prosumentami).

Doskonałym wsparciem dla firm okazał się program Energia Plus, którego celem jest zmniejszenie niekorzystnego wpływu przedsiębiorstw na środowisko naturalne. Projekt przewiduje wsparcie w formie zwrotnej pożyczki oraz bezzwrotnej dotacji.

Projekt własnej instalacji fotowoltaicznej

Dopasowanie mocy instalacji fotowoltaicznej należy zacząć od określenia rocznego zapotrzebowania energetycznego i wysokości rachunków za prąd. Możemy to w łatwy sposób sprawdzić za pomocą kalkulatora fotowoltaicznegoKalkulator fotowoltaiczny – sprawdź cenę przyszłej instalacji pv! To pozwoli obliczyć odpowiednią moc instalacji do naszych potrzeb. Warto w tym celu skontaktować się ze specjalistami, którzy przy okazji sprawdzą, czy możemy uzyskać dofinansowanie na nasz projekt. Firmą, która przeprowadza darmowy audyt fotowoltaiczny a także zajmuje się profesjonalnym montażem jest wielkopolskie SunErgo.

panele słoneczne

Montaż paneli słonecznych

Audyt fotowoltaiczny pozwala nam określić, czy spełniamy warunki niezbędne do montażu paneli fotowoltaicznych. Konstrukcja dachu musi umożliwić panelom odpowiedni do promieni słonecznych kąt nachylenia, a także nie może on być zacieniony. Ta sama kwestia dotyczy dostępnego pod montaż gruntu. Wyłącznie dostęp do światła słonecznego zapewnia panelom warunki do pracy. Niezbędny jest odpowiedni stelaż, gwarantujący stabilne i wydajne ułożenie paneli.

Oszczędność dzięki fotowoltaice

Aby instalacja fotowoltaiczna była maksymalnie wydajna, należy odpowiednio zamontować panele słoneczne, a także korzystać z wysokiej jakości komponentów. Żywotność paneli wysokiej jakości może sięgać około 40-50 lat. Panele słoneczne działają przez cały rok, a ich wydajność zależy od liczby słonecznych godzin w ciągu roku. Wiosną i latem instalacja fotowoltaiczna produkuje najwięcej energii, a uzyskaną nadwyżkę możemy magazynować w sieci energetycznej. Dzięki temu jesienią i zimą możemy wykorzystać zapas energii, tym samym zmniejszając rachunki za prąd przez cały rok.

Napisano przez Materiały partnera opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: ,

Wasze komentarze (2)

  • Klaudyna
    piątek, 27 lis, 2020, 14:42:23 |

    O, jak miło zobaczyć artykuł polecający firmę, z której usług skorzystałam w tym roku : D Jeśli jeszcze się wahacie, to nie ma potrzeby, zajrzyjcie na stronę – https://sunergo.pl/

  • Gość
    piątek, 27 lis, 2020, 19:58:36 |

    Czy instalacja na zdjęciu nr3 to sztuka dla sztuki bo z technicznego punktu widzenia instalowanie paneli kierunek wschód i zachód niewiele nam daje

Skomentuj