T-Roc Salon VW Berdychowski Stary Browar - Black Weekend
Redakcja GMP | wtorek, 19 maj, 2020 | 1 Komentarz

Ogród przyjazny dla pszczół

Owadom zawdzięczamy naprawdę wiele – to przede wszystkim dzięki nim rośliny są zapylane. Wyjątkowymi owadami, których dobroczynne działanie doceniają nie tylko ogrodnicy, są pszczoły. W łatwy sposób możemy wesprzeć te stworzenia, decydując się na kilka prostych do wykonania kroków. Jak zatem stworzyć ogród przyjazny dla pszczół? Tłumaczymy w artykule!

Dlaczego pszczoły są tak ważne?

Nawet 90% zapyleń roślin odbywa się dzięki owadom i to właśnie pszczoła miodna ma tutaj największe zasługi. Niestety, w ostatnim czasie odnotowuje się spadek populacji tych stworzeń. Powody tego zjawiska to między innymi coraz częściej wykorzystywane w ogrodnictwie pestycydy i inne, mocno działające substancje, a także szybsze rozprzestrzenianie się chorób wśród owadów. Jeśli pszczoły wyginą, poniesiemy ogromne straty. Niezapylone rośliny nie będą wydawać plonów. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji naszych ogrodów możemy jednak pomóc tym pożytecznym stworzeniom.

Pielęgnacja ogrodów Poznań

Ogród przyjazny dla pszczół

Aby skutecznie pomóc owadom, stawiajmy na bezpieczne i naturalne nawozy, na przykład kompost. Jeśli musimy sięgnąć po środki ochrony roślin, wybierzmy te, które są łagodne i nie zagrażają pszczołom. Poza ograniczeniem źródeł zagrożeń, możemy również sprawić, że owady znajdą w naszym ogrodzie pokarm. Doskonałym pomysłem będzie więc zasadzenie roślin miododajnych. Cechują się one pięknymi kwiatami, różnymi kolorami i intensywnymi zapachami. Umiejętne zasadzenie roślin miododajnych gwarantuje nam ubarwiony i ozdobiony kwiatami ogród od początku wiosny, przez lato, aż po jesień! Gdy mamy taką możliwość, klasyczny trawnik lub przynajmniej jego część zamieńmy na łąkę kwietną – to prawdziwy raj dla pszczół i innych owadów! Jak ją założyć? Przeczytaj tutaj: https://greensolutions.com.pl/laka-kwietna-marzenie-wielu-ogrodnikow/

Jakie rośliny miododajne warto wybrać?

Wśród roślin miododajnych znajdziemy wiele gatunków, które doskonale znamy i być może już mamy je w swoim ogrodzie. To między innymi:

 • krokusy;
 • prymulki;
 • sasanki;
 • łubin;
 • fiołki wonne;
 • róże;
 • lilie;
 • dalie;
 • wrzosy.

Poza kwiatami znajdziemy też inne rośliny miododajne, na przykład krzewy i pnącza: berberysy, ligustry czy bluszcz. Pszczoły skorzystają również z drzew owocowych, a nawet warzyw (między innymi dyni i fasoli) oraz z ziół (lawendy, bazylii i wielu innych).

łąka kwietna

łąka kwietna

Jak jeszcze można pomóc pszczołom?

W czasie suszy problem z dostępem do wody mają również owady. Możemy pomóc im, wystawiając w ogrodzie czy na balkonie poidło. Wykonanie go własnoręcznie to nic trudnego! Wystarczy wypełniony wodą pojemnik, najlepiej w miarę płaski, oraz niewielkie kamyczki. Dzięki nim pszczoły i inne owady nie zatopią się w wodzie – będą miały na czym usiąść. Taka pomoc nie wymaga od nas wiele wkładu pracy, a może okazać się wybawieniem dla naszych małych pomocników!

Ogród przyjazny dla pszczół

Aby pomóc pszczołom i innym owadom, nie potrzeba od nas wiele. Postawienie na naturalne nawozy i bezpieczne środki ochrony roślin, a także wybór roślin miododajnych, to nic trudnego! Wykonanie prostego poidła czy domku dla owadów również jest banalnie proste. Pomyślmy o owadach, gdy pielęgnujemy nasz ogród i odwdzięczmy się im za pomoc!

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (1)

 • Jp
  czwartek, 21 maj, 2020, 11:06:14 |

  Łąki kwitnę są coraz bardziej popularne, także jest nadzieja dla tych owadów.

Skomentuj