Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | czwartek, 14 sie, 2014 | komentarze 2

„Chrońmy pszczoły, bo bez nich puste będą stoły”

Jako pszczelarz coraz częściej spotykam się z pytaniami o los pszczół. Tych niestety na świecie ubywa i zjawisko to nasila się. W naszej gminie jednak tak tragicznie nie jest, ale sytuacja „wisi na włosku”. Pomaga nam jeszcze fakt, że posiadamy lesisty teren i trochę dziewiczej przyrody oraz mniej skażone środowisko.

Naukowcy na świecie pracują nad ochroną pszczół, czy da to jednak rezultaty? Pszczołom do przetrwania niepotrzebne są naukowe wywody, dla ich egzystencji wystarczy zdrowe powietrze, słoneczne lato i pożytek*, który będzie trwał od pierwszych dni wiosennych do jesiennej słoty. Pszczoły są tak stworzone, że muszą zbierać pokarm białkowy, tzw. pyłek z różnorodnych roślin od pierwszych promieni słonecznych do pierwszych przymrozków. Warto tu wspomnieć, że pyłek jest niezbędny dla życia pszczół, posiada ponad 400 związków i substancji potrzebnych dla zdrowia pszczół, ale i niezwykle cenny dla zdrowia ludzkiego.

Tam, gdzie powstały monokultury rolne (uprawa roślin jednego gatunku) – pszczoły wyginęły. Na przykład w USA nie ma pszczół na wielkich połaciach ziemi w niektórych stanach. W naszej gminie, jak wspomniałem, jeszcze tak źle nie jest, ale warunki potrzebne do przetrwania pszczół stale się pogarszają. Ubytek dorodnych lip powoduje nie tylko rozbudowa, wycinka, ale i barbarzyństwo ludzi. Aby wymusić wycinkę rozłożystych, zdrowych lip przyspiesza się ich obumieranie przez nawiercenie otworów w pniu i wlewanie środków chemicznych…

Jeszcze kilka lat temu peryferia Mosiny cieszyły oczy (i pszczoły) pięknymi ogrodami pełnymi kwiatów i drzew owocowych. Dzisiaj zastępuje je kostka brukowa i trawa. Nikt nie chce sadzić akacji, bo to nie rodzime drzewo. Sadzi się drzewa, też nie rodzime, które nie mają znaczenia dla pszczół. Na wioskach, co prawda tu i tam są łany rzepaku, ale już nieomal całkowicie wyginęły rośliny motylkowe. Wycięto wierzby międzyłąkowe, bo i łąki zaorano.

Nie ma już grusz polnych, w nektarze ich obfitych kwiatów pszczoły dosłownie się kąpały. Jesienią ze spadłych owoców owady masowo korzystały. W tych wiekowych gruszach, w dziuplach żyły liczne ptaki, czasem dzikie roje. A jesienią, gdy hulał wiatr zamieszkiwały je zagubione duchy polne…

Dobrze też wiedzieć, że pszczoła jako stworzenie Boże swą ciężką pracą czyni tylko dobro dla całej przyrody. Przypatrując się ich egzystencji można dostrzec wielką harmonię życia z naturą i Kosmosem. Warto je naśladować, bo nie ma u nich cynizmu, buty, hipokryzji… Pszczoła jest obdarowana wyjątkowym instynktem i mądrością, obyśmy umieli ją naśladować.

Stanisław Kaczmarek, mistrz pszczelarski

klaster miodu - Chrońmy pszczoły

klaster miodu – Chrońmy pszczoły

PS

Słyszę nieraz, że nie ma już kwiatów. Są, ale jest ich coraz mniej. Dla dociekliwych dopowiem, że jedna rodzina pszczela, aby zebrać 1 kg miodu, np. lipowego, musi odwiedzić ok. 1 miliona kwiatów. Dodam, że tylko i wyłącznie czysty miód akacjowy, zebrany przez pszczoły, co nie jest częstym i łatwym zjawiskiem, może pozostać przez kilka miesięcy płynny. Wszystkie inne miody są z reguły wielokwiatami i jeżeli nie było żadnych ingerencji człowieka – najpóźniej około Bożego Narodzenia powinny być skrystalizowane (scukrzone).

Rok obecny był nieomal w całym kraju, w tym w całej Wielkopolsce rokiem nieurodzaju. Prawie przez całą wiosnę zimne, niespotykane dotychczas noce sprawiały, że choć drzewa kwitły – nie wydzielały nektaru. W wielu rejonach pszczoły trzeba było dokarmiać już z końcem czerwca. Zbiory miodu były bardzo nikłe, więc amatorzy, kupując go powinni mieć szeroko otwarte oczy…

* Pożytek pszczeli – zebrane przez pszczoły surowce pochodzenia roślinnego, wykorzystywane przez nie do wyrobu miodu i pierzgi.

Pokarm i surowiec

Pożytek pszczeli przyniesiony do ula, czyli wziątek pszczeli, to zebrane pyłki kwiatowe, nektar oraz spadź (czyli odpowiednio – pożytek pyłkowy, nektarowy lub spadziowy), będące pokarmem oraz surowcem przerabianym przez pszczoły na miód i pierzgę. Do pożytków zalicza się także kit pszczeli, czyli żywiczne wydzieliny pokrywające pąki roślin. Wyróżnia się pożytek pszczeli wiosenny (zwany wczesnym), pożytek pszczeli letni oraz późnoletni (zwany późnym). Pożytek letni stanowiący główne źródło surowca do wytwarzania miodu występuje zazwyczaj na przełomie czerwca i lipca, tj. podczas kwitnienia licznych roślin miododajnych, dlatego też nazywany jest pożytkiem pszczelim głównym.

 

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (2)

  • b.lesniczy
    piątek, 23 wrz, 2016, 11:32:26 |

    do tytulu dodaje: bez pszcol nie bedzie istnial rodzaj ludzki, wiec nie beda potrzebne stoly

  • b.lesniczy
    piątek, 23 wrz, 2016, 11:44:10 |

    nie tylko beda puste stoly ale nie bedzie mial kto za nimi zasiasc, gdyz bez pszczol wyginie ludzkosc!

Skomentuj