Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Wojtek Pierzchalski | sobota, 21 lis, 2020 | komentarze 3

Premier: około 18 stycznia pierwsze szczepionki. Szkoły i gastronomia pozostają zamknięte

W sobotni poranek odbyła się konferencja prasowa Mateusza Morawieckiego. Szef rządu zapowiedział, kiedy do Polski trafią pierwsze szczepionki na Sars-Cov-2. Premier zapowiedział dalsze kroki w walce z koronawirusem.

– Z zatrwożeniem patrzę na liczbę zgonów spowodowanych koronawirusem. Musimy pamiętać, że wirus zbiera śmiertelne żniwo, które zasiał 2,5-4 tygodni temu – mówił w sobotę Mateusz Morawiecki. – Jeśli ta stabilność zakażeń się utrzyma poprawę będziemy mogli zobaczyć dopiero za jakiś czas. Teraz wiemy, że wiele naszych przewidywań było błędnych – dodał premier.

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że 18 stycznia do Polski mają trafiać pierwsze szczepionki na koronawirusa. Docelowo do kraju ma ich trafić około 20 milionów. Według firmy Pfizer i BioNTech, które stworzyły szczepionkę, ta ma mieć 90% skuteczności. Preparaty w pierwszej kolejności mają trafić do służb medycznych i seniorów.

Na konferencji premier zapowiedział także, jak dalej będzie wyglądała organizacja roku szkolnego. – Byliśmy nakłaniani do ich otwarcia. Zdecydowaliśmy jednak, że pozostaną zamknięte do 23-24 grudnia. Zmiany obejmą także ferie zimowe. – Następnie podjęliśmy decyzję, że ferie będą skumulowane w jednym okresie (między 4 stycznia a 17 stycznia). By ruch turystyczny był jak najmniejszy – mówi Morawiecki.

– Od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym. Idziemy za radą naszych epidemiologów i zdecydowaliśmy się zostawić zamknięte placówki gastronomiczne w okresie przedświątecznym – zapowiada premier.

Minister zdrowia, Adam Niedzielski nakreślił plan powrotu do stref czerwonych i żółtych. – Jeżeli będziemy się zbliżali do 19 tysięcy zachorowań dziennie to wrócimy do strefy czerwonej, do 10 tysięcy – do strefy żółtej, a czterech tysięcy – do strefy zielonej – mówi minister i zaznacza, że jeżeli pandemia nie wyhamuje, zbliżymy się do „narodowej kwarantanny. – Możemy mieć też do czynienia z przyspieszeniem pandemii, w takiej sytuacji, przy 27 tysiącach zakażeń dziennie, przewidujemy wprowadzenie narodowej kwarantanny – zapowiada Niedzielski.

Rząd przygotowuje plan badania Polaków. – W najbliższym czasie opracujemy model logistyczny badań przesiewowych. Chcemy je przeprowadzić w regionach najbardziej dotkniętych koronawirusem – mówi minister zdrowia.

W konferencji wziął udział także wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
– Powodzenie planu rządowego zależy od dyscypliny a stawką jest życie i zdrowie wielu z nas, ale także setki tysięcy a nawet miliony miejsc pracy, które byłyby zagrożone, gdybyśmy nie stosowali tych rygorów – mówi. – Przygotowujemy kolejne bardzo daleko idące rozwiązania gospodarcze, negocjujemy je obecnie z KE. To będą takie rozwiązania, jak wieloletnie kredyty inwestycyjne, możliwość pokrywania do 70 procent kosztów stałych w działalności firm dotkniętych obostrzeniami, i szereg innych rozwiązań adresowanych do branż najdotkliwiej dotkniętych epidemią – zapowiada Jarosław Gowin.

Napisano przez Wojtek Pierzchalski opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina, Puszczykowo

Tagi: , , ,

Wasze komentarze (3)

 • orient
  sobota, 21 lis, 2020, 12:25:55 |

  A czy ktoś wie ile to będzie kosztowało? 10 zł za szczepionkę, 100, czy 1000? Licząc wszystkie kredyty zaciągnięte do tej pory, przez premiera, mocno związanego z banksterą to będziemy te zaciągnięte w 1 rok spłacali przez jakieś 100 lat.

  • Zofia
   niedziela, 22 lis, 2020, 22:57:55 |

   Mają być darmowe na NFZ , mówili w TV.

 • SAM PRZECIWKO WSZYSTKIM
  sobota, 21 lis, 2020, 22:51:41 |

  RESET SYSTEMU
  Dzieci już nigdy nie wrócą do szkoły, firmy będą zamykane, a my cofniemy się do ery kamienia łupanego.

Skomentuj