Strona główna / Aktualności / Zakaz wstępu do lasu nie ma podstawy prawnej. Odpowiedź Rzecznika Praw Obywatelskich

Zakaz wstępu do lasu nie ma podstawy prawnej. Odpowiedź Rzecznika Praw Obywatelskich

Jak twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich obowiązujące zakazy wstępu do lasów nie mają podstaw prawnych. Inną kwestią jest susza i występujące obecnie zagrożenie pożarowe. W poniedziałek palił się las w okolicach Nowinek.

– Zarówno same zakazy, jak i sposób ich wydania, nie mają podstaw prawnych – Rzecznik Praw Obywatelskich.

Zakazy wstępu do lasów okiem Rzecznika Praw Obywatelskich

– Rzecznik Praw Obywatelskich zdaje sobie sprawę z zasięgu epidemii koronawirusa, prędkości jej rozwoju, jak i łatwości rozprzestrzeniania przy bliskich kontaktach między ludźmi. Dostrzega też, że wielu obywateli nie przestrzega podstawowych zasad ostrożności i mimo apeli władz, a nawet zakazów prawnych, spotyka się w grupach na świeżym powietrzu w celach towarzyskich – czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie RPO.

las - Wielkopolski Park Narodowy WPN

– Nierozsądne zachowana niektórych osób nie mogą jednak ograniczać wszystkich, tym bardziej gdy chodzi o korzystanie z podstawowych praw i wolności, takich jak wolność poruszania się, prawo do korzystania ze środowiska, jak i dbałości o własne zdrowie – także psychiczne. Dla przeważającej części społeczeństwa możliwość ruchu poza domem, w kontakcie z naturą, jest niezbędna dla zachowania dobrego zdrowia fizycznego i psychicznego. Wpływa korzystnie na odporność i pozwala na odprężenie. Pomaga w przezwyciężeniu stresu i stanów depresyjnych. A rozległe tereny lasów i parków narodowych pozwalają na zachowanie bezpiecznego dystansu do drugiej osoby – informuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

RPO opisał swoje wątpliwości w piśmie do Ministra Środowiska. Apeluje o uchylenie pozbawionych podstaw prawnych decyzji wprowadzających generalne zakazy wstępu na tereny leśne pozostające w zarządzie Lasów Państwowych oraz do parków narodowych.

Rower i las

Wcześniej Ministerstwo Środowiska poinformowało, że w związku ze stanem epidemii od dziś (3 kwietnia) do 11 kwietnia włącznie obowiązuje zakaz wstępu do lasów. Zakaz wstępu dotyczy też Wielkopolskiego Parku Narodowego oraz terenów w okolicy Glinianek w Mosinie.

List RPO do Michała Wosia, Ministra Środowiska – tutaj.

Zagrożenie pożarowe

Niestety, druga strona medalu jest taka, że w lasach niemal w całym kraju obowiązuje trzeci – najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Jak informuje Anna Malinowska z Lasów Państwowych, tylko we wtorek wybuchło ponad 140 pożarów we wszystkich lasach. –  Chodzi o lasy państwowe, jak i prywatne. Niestety liczba tych pożarów rośnie. Obawiamy się, że jeśli w najbliższym czasie nie przyjdzie deszcz, to będziemy mieli ciężką sytuację, podobną do tej z ubiegłego roku, a może nawet gorszą – mówi Anna Malinowska.

Do pożaru doszło również w poniedziałek w miejscowości Nowinki. W akcji gaśniczej brały udział zastępy okolicznych straży pożarnych.

pożar lasu w Nowinkach fot. OSP Mosina
pożar lasu w Nowinkach fot. OSP Mosina
mapa zagrożenia pożarowego (stan na 09.04.2020)
mapa zagrożenia pożarowego (stan na 09.04.2020)

Autor Jan Bylczyński

Dziennikarz GMP

Sprawdź również

21 marca rusza awaryjne profilowanie dróg

Daszewice: Awaryjne profilowanie dróg rusza wcześniej niż planowano

Dzisiaj, 21 marca 2025 r., na terenie sołectwa Daszewice rozpoczynają się awaryjne prace związane z …

Kościół św. Marcelina w Rogalinie

Parafia w Rogalinie wyróżniona za projekt „Rogalińskie Drogi”

Parafia św. Marcelina w Rogalinie zdobyła ogólnopolskie wyróżnienie w III Plebiscycie Ekologicznym, organizowanym przez Uniwersytet …

5 komentarzy

  1. Ten zakaz nie ma sensu epidemiologicznego i zdrowotnego.
    Pojedynczo wręcz należy chodzić dla zdrowia fizycznego i sychicznego.

  2. Zakaz jaki jest ni ma sensu. Ale skoro jest to zagrożenie pożarowe, to dlaczego pod tym względem nie wprowadzić zakazu, tutaj jest i sens i prawo.

  3. Bo na chwilę obecną najlepiej wszystko zwalić na koronawirusa…

  4. I tak to nic nie zmieni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *