Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | czwartek, 18 kwi, 2019 |

Seria pożarów w regionie: grasuje podpalacz?

Trwa seria pożarów w regionie. Brak opadów, niska wilgotność ściółki leśnej i wiatr sprzyjają szybkiemu rozprzestrzenianiu się ognia. Strażacy oraz leśnicy nie wykluczają, że mamy do czynienia z celowymi podpaleniami.

Prawie dwa tysiące pożarów w polskich lasach

Jak informują leśnicy z Nadleśnictwa Konstantynowo:
W ubiegłym roku o tej porze w Lasach Państwowych odnotowano niemal 900 pożarów, w tym roku było już ich ok. 1900! Niestety, w naszym nadleśnictwie nie jest lepiej. Do tej pory na naszym terenie mieliśmy już 5 pożarów, a to dopiero połowa kwietnia. U naszych sąsiadów w Wielkopolskim Parku Narodowym nie jest lepiej. Akcja bezpośrednia p.poż (dyżurowanie p.poż.) trwa niecały miesiąc, a tu takie przerażające fakty. Pogoda nie ułatwia sytuacji – jest bardzo sucho, do tego ciepło i wietrznie. W takich warunkach pożar rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie. Niestety, wszystko wskazuje na to, że głównym sprawcą większości pożarów w naszym nadleśnictwie jest CZŁOWIEK – osoba działająca z premedytacją, czerpiąca nieuzasadnioną przyjemność z igrania z ogniem !! – napisali na swoim profilu społecznościowym leśnicy z Nadleśnictwa Konstantynowo.

Ostatni pożar lasu - zdjęcie z drona

Ostatni pożar lasu – zdjęcie z drona – fot. Heavy Rescue SGRT OSP Mosina

Z problemem celowych podpaleń, mieliśmy do czynienia w ubiegłym roku. Wtedy celem podpaleń były stogi siana znajdujące się na polu. Informowaliśmy o tym na naszych łamach.
Niszczące działanie ognia i inne nieodpowiednie zachowanie się w lesie rozmyślne lub przypadkowe wpływa ujemnie zarówno na cały ekosystem leśny jak i na poszczególne elementy.

Służby apelują!

Jeżeli podczas pobytu w lesie zauważycie kogoś, wykonującego jakieś podejrzane działania albo znajdziecie miejsce, w którym doszło do zaprószenia/ podpalenia nie zwlekajcie. Dzwońcie na Straż Pożarną tel. 998 lub 112 albo bezpośrednio do nadleśnictwa.

Zagrożenie pożarowe

Głównym zagrożeniem dla naszych lasów są pożary leśne. Pożary lasów nie powstają same z siebie. Zdecydowana większość pożarów jest wynikiem działalności człowieka.
Są to podpalenia (42%) lub nieostrożność osób dorosłych (48%). Rzadką ich przyczyną są zjawiska naturalne: np. wyładowania atmosferyczne (od uderzenia piorunu powstaje ok. 1% pożarów lasu). W spalonym lub uszkodzonym przez pożar lesie zamiera życie pożyteczne owady, ptaki, giną zwierzęta, zniszczeniu ulega roślinność będąca naturalnym filtrem oczyszczającym powietrze. Potrzeba wielu dziesiątków lat, dużych nakładów pracy i pieniędzy, aby odtworzyć las w miejsce tego, który ogień strawił.

W okresie zagrożenia pożarowego tzn. od marca do września, kiedy powstaje 98% pożarów leśnych na terenie Nadleśnictwa Konstantynowo działa monitoring zagrożenia pożarowego lasu koordynowany przez Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny (PAD) znajdujący się w siedzibie nadleśnictwa.
W zależności od jego wartości leśnicy podejmują odpowiednie przedsięwzięcia ochronne do walki z pożarami.

Gdy pożar lasu już powstanie jego wykryciu, alarmowaniu i zwalczaniu służą:
► system obserwacji naziemnej wykrywania pożarów leśnych (dostrzegalnie przeciwpożarowe, punkty obserwacji telewizyjnej,  patrole naziemne
► powietrzne siły lotnicze (samoloty i śmigłowce) do patrolowania i zwalczania pożarów
► Punkty Alarmowo-Dyspozycyjne(PAD) w każdym nadleśnictwie i RDLP
► siły i środki własne Lasów Państwowych

Czasem zdarza się, że podczas długotrwałej suszy , gdy zagrożenie pożarowe jest najwyższe Nadleśniczy ma prawo wprowadzić czasowy zakaz wstępu do lasu.
Taki zakaz chroni nie tylko las przed pożarem ale także wszystkich ludzi przebywających na terenach leśnych.

Pamiętajmy zatem aby ochronić lasy przed pożarami duże znaczenie ma odpowiednie zachowanie się każdego z nas w lesie lub jego okolicy, a przede wszystkim przestrzeganie zakazu posługiwania się otwartym ogniem na terenach leśnych i w jego sąsiedztwie.

Pamiętajmy również, że poza miejscami wyznaczonymi przez leśników, nie wolno rozpalać ognisk bliżej niż 100 m od lasu, a w lesie korzystać z otwartego płomienia.
Prawnie zabronione jest także wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych na łąkach, ścierniskach i skarpach rowów.

Leśnicy liczą na współpracę ze społeczeństwem zwłaszcza w wykrywaniu źródeł ognia, a w przypadku zauważenia pożaru należy powiadomić straż, nadleśnictwo lub właściciela lasu.

Las żyje dla Ciebie. Możesz w nim wypoczywać i regenerować siły nie naruszając jego harmonii. (źródło: Nadleśnictwo Konstantynowo)

źródła: konstantynowo.poznan.lasy.gov.pl, OSP Mosina, OSP Pecna, OSP Radzewice, OSP Kórnik, PSP.

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj