Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | środa, 5 sie, 2020 |

Zagrożenie pożarowe w lasach – co trzeba wiedzieć

W ostatnim czasie nasi strażacy coraz częściej interweniują przy pożarach. Palą się pola, nieużytki, budynki. Jednak największym zagrożeniem pożarowym jest las, który, zwłaszcza w czasie suszy, jest niczym innym jak olbrzymim rezerwuarem paliwa. Teren Gminy Mosina pokrywa blisko 38% lasów, dlatego wspólnie powinniśmy troszczyć się o to naturalne dobro, jakie posiadamy. Co warto wiedzieć oraz jak prawidłowo reagować w sytuacji zauważenia pożaru w lesie? Prezentujemy materiał na temat zagrożeń pożarowych oraz ich wpływu na faunę i florę w lasach, przygotowany przez Nadleśnictwo Konstantynowo.

Głównym zagrożeniem dla naszych lasów są pożary leśne. Pożary lasów nie powstają same z siebie. Zdecydowana większość pożarów jest wynikiem działalności człowieka.

Są to podpalenia (42%) lub nieostrożność osób dorosłych (48%). Rzadką ich przyczyną są zjawiska naturalne: np. wyładowania atmosferyczne (od uderzenia piorunu powstaje ok. 1% pożarów lasu). Niszczące działanie ognia i inne nieodpowiednie zachowanie się w lesie rozmyślne lub przypadkowe wpływa ujemnie zarówno na cały ekosystem leśny jak i na poszczególne elementy. W spalonym lub uszkodzonym przez pożar lesie zamiera życie pożyteczne owady, ptaki, giną zwierzęta, zniszczeniu ulega roślinność będąca naturalnym filtrem oczyszczającym powietrze. Potrzeba wielu dziesiątków lat, dużych nakładów pracy i pieniędzy, aby odtworzyć las w miejsce tego, który ogień strawił.

Pożar lasu

Pożar lasu

W okresie zagrożenia pożarowego tzn. od marca do września, kiedy powstaje 98% pożarów leśnych na terenie Nadleśnictwa Konstantynowo działa monitoring zagrożenia pożarowego lasu koordynowany przez Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny (PAD) znajdujący się w siedzibie nadleśnictwa.

W zależności od jego wartości leśnicy podejmują odpowiednie przedsięwzięcia ochronne do walki z pożarami.

Gdy pożar lasu już powstanie jego wykryciu, alarmowaniu i zwalczaniu służą:

► system obserwacji naziemnej wykrywania pożarów leśnych ( dostrzegalnie

przeciwpożarowe, punkty obserwacji telewizyjnej, patrole naziemne

► powietrzne siły lotnicze (samoloty i śmigłowce) do patrolowania i zwalczania

pożarów

► Punkty Alarmowo-Dyspozycyjne(PAD) w każdym nadleśnictwie i RDLP

► siły i środki własne Lasów Państwowych

pożar lasu w Nowinkach fot. OSP Mosina

Czasem zdarza się, że podczas długotrwałej suszy gdy zagrożenie pożarowe jest najwyższe Nadleśniczy ma prawo wprowadzić czasowy zakaz wstępu do lasu. Taki zakaz chroni nie tylko las przed pożarem ale także wszystkich ludzi przebywających na terenach leśnych.

Pamiętajmy zatem aby ochronić lasy przed pożarami duże znaczenie ma odpowiednie zachowanie się każdego z nas w lesie lub jego okolicy, a przede wszystkim przestrzeganie zakazu posługiwania się otwartym ogniem na terenach leśnych i w jego sąsiedztwie. Pamiętajmy również, że poza miejscami wyznaczonymi przez leśników, nie wolno rozpalać ognisk bliżej niż 100 m od lasu, a w lesie korzystać z otwartego płomienia. Prawnie zabronione jest także wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych na łąkach, ścierniskach i skarpach rowów. Leśnicy liczą na współpracę ze społeczeństwem zwłaszcza w wykrywaniu źródeł ognia, a w przypadku zauważenia pożaru należy powiadomić straż, nadleśnictwo lub właściciela lasu.

pożar  lasu

Las żyje dla Ciebie. Możesz w nim wypoczywać i regenerować siły nie naruszając jego harmonii.

Nadleśnictwo Konstantynowo informuje, że zmieniły się numery telefonów do Punktu Alarmowo-Dyspozycyjnego w nadleśnictwie.

Telefon komórkowy: 668 645 378

Telefon stacjonarny: 61 8137 791 w. 38

e-mail: pad.konstantynowo@poznan.lasy.gov.pl

Godziny pracy: codziennie od 9:00 do zmierzchu w okresie akcji bezpośredniej

Mateusz Giełda-Pinas

Starszy Spec. SL ds. Użytkowania Lasu

Instruktor SILP podsystemu ACER, Nadleśnictwo Konstantynowo

pożar zboża i lasu

pożar zboża i lasu (zdj. OSP Pecna)

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj