Żabka w Brodnicy - auto na start Stary Browar Poznań - wyprzedaże najlepszych marek Salon Berdychowski Volkswagen - T-Cross do sprzedaży z wolnej ręki prawo własności zabudowanej nieruchomość położonej w Luboniu przy ul. Krótkiej 8
Redakcja GMP | środa, 14 lp., 2021 | 1 Komentarz

Jakie mieszkania w Poznaniu cieszą się większa popularnością: z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Gdy rozpoczynamy poszukiwanie własnego mieszkania, często stajemy przed dylematem: kupić je na rynku wtórnym czy pierwotnym? Obydwa rozwiązania mają swoje mocne strony, ale także wady. Warto dobrze się zastanowić przed zakupem nieruchomości.

Rynek wtórny i pierwotny: plusy i minusy

Pandemia Covid-19 wpłynęła na wszystkie aspekty naszego życia i na wszystkie gałęzie gospodarki – zmieniła oczywiście też obraz rynku nieruchomości. Ceny mieszkań i domów wzrosły, pomimo wcześniejszych obaw ekspertów, że rynek się załamie. Jak się okazuje, okres pandemiczny okazał się raczej żniwami dla deweloperów. Równocześnie i rynek wtórny urósł w liczbie ofert.

Kupując nieruchomość na rynku pierwotnym, oczywistą jego zaletą jest to, że samo mieszkanie, budynek w którym się znajduje, a także jego bezpośrednie otoczenie jest nowe, dopiero co zbudowane – a więc teoretycznie – w świetnym stanie technicznym. Rozwiązania urbanistyczne są nowoczesne, a my w ciągu najbliższych lat nie staniemy w obliczu konieczności przeprowadzenia kosztownego i często długotrwałego remontu. Nowe mieszkania na sprzedaż w Poznaniu pozwalają nam samemu zdecydować o ich wystroju i wykończeniu, dzięki temu idealnie dopasujemy je do własnych potrzeb i gustu. Równocześnie konieczność wykończenia mieszkania możemy traktować jako wadę, gdyż wiąże się ona z dodatkowymi, wcale nie małymi kosztami. Innym minusem zakupów nieruchomości z rynku pierwotnego jest często bardzo długi czas oczekiwania na odbiór gotowego mieszkania.

Mieszkania z rynku wtórnego są łatwiej dostępne i często znajdują się w bardziej prestiżowych lokalizacjach niż mieszkania dopiero budowane. Sporym ułatwieniem jest to, że najczęściej do takiego mieszkania możemy wprowadzić się od razu po załatwieniu formalności sprzedaży. Minusem, na który musimy zwrócić uwagę, jest to, że często starsze mieszkania wymagają szybkiego remontu, którego ostateczny koszt bywa wysoki.

Rynek wtórny i pierwotny w Poznaniu: ceny

Średnia cena za metr kwadratowy mieszkania w roku 2021 na rynku pierwotnym w największych miastach w Polsce przedstawia się następująco: w Warszawie 10 657 zł/mkw., w Gdańsku 10 267 zł/mkw., w Krakowie 9 744 zł/mkw., w Gdyni 9 419 zł/mkw., we Wrocławiu 8 829 zł/mkw., a w Poznaniu zapłacimy średnio 7 660 zł/mkw.

Mieszkania w Poznaniu na rynku wtórnym w 2021 kosztowały średnio 7 771 złotych za metr kwadratowy – cena ta zasadniczo nie uległa zmianie w porównaniu z rokiem 2020.

Mieszkaj w Poznaniu – ale gdzie?

Rynek nieruchomości w Poznaniu jest bardzo dynamiczny – nie brakuje ofert na rynku wtórnym, równocześnie w różnych punktach miasta realizowanych jest wiele nowych inwestycji. Wśród klientów decydujących się na zakup mieszkania na rynku pierwotnym największym zainteresowaniem cieszą się lokale budowane w dzielnicach Nowe Miasto i Grunwald. Są one dobrze skomunikowane, posiadają dobrze rozbudowaną infrastrukturę miejską, tereny zielone i rekreacyjne. Kupujący na rynku wtórnym od zawsze najchętniej spoglądają w stronę dzielnicy Stare Miasto. Wynika to z piękna i prestiżu tej okolicy, a także wielu innych zalet mieszkania w centrum Poznania.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (1)

  • Monika
    wtorek, 27 lp., 2021, 14:23:25 |

    Sądze, że pierwotny. Na początku roku mieliśmy możliwość kupienia mieszkania na Brneńskiej. Nawet się nie zastanawialiśmy bo lokalizacja jest super. To prawie centrum miasta.

Skomentuj