Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Weronika Zwierzchowska | niedziela, 6 cze, 2021 | komentarze 3

Mieszkańcy zaproszeni do rozmów o klimacie

Stowarzyszenie Metropolia Poznań przygotowuje Plan Adaptacji do Zmian Klimatu. Mieszkańcy Gminy Mosina, 20 maja, mieli możliwość zidentyfikować najważniejsze obszary problemowe w ich miejscowościach. Warsztaty konsultacyjne dla mieszkańców Puszczykowa odbędą się online 16 czerwca.

Stowarzyszenie we współpracy z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jako cel stawia wzmocnienie współdziałania różnych grup społecznych na rzecz klimatu i odpowiedzialnego korzystania ze środowiska.

Konsultacje rozpoczęły się krótkim wykładem, definiującym, czym jest klimat i zmiany klimatyczne. Przestawione skutki przez zespół naukowców, które są odczuwalne w obszarach miejskich, to fale gorąca, niedobory wody i susze, sprzyjające warunki do transmisji niektórych chorób oraz częstsze powodzie, w tym błyskawiczne.

Zaproponowane przeciwdziałania obejmują m.in. zwiększenie przejmowania opadów przez grunt, ochronę i kształtowanie zielonej i błękitnej infrastruktury, która jest tworzona poprzez układ terenów zieleni oraz powierzchni wody.

Mieszkańcy biorący udział w warsztatach zostali podzieleni na grupy dyskusyjne, w których zwrócili uwagę na problem zanieczyszczenia powietrza, nadmierną wycinkę drzew oraz proponowali zmiany w prowadzeniu zielonej infrastruktury. Sugerowali ograniczenie zabudowy na obszarach chronionych oraz rozwiązanie konfliktów wynikających z użytkowania wspólnej przestrzeni. Uczestnicy warsztatów wskazywali także na niską świadomość społeczeństwa dotyczącą zmian klimatycznych oraz roli ujęcia wody dla aglomeracji poznańskiej.

Ostatnią częścią wspólnych dyskusji było zaproponowanie możliwości rozwiązania problemów. Osoby, które dostrzegają lub obserwują zmiany klimatyczne, swoje spostrzeżenia mogą zamieszczać w aplikacji przygotowanej w ramach projektu TeRRIFICA – http://mapujklimat.terrifica.eu/

Smog nad Mosiną - zdjęcie lotnicze fot. Jacek Niedzielski

Smog nad Mosiną – zdjęcie lotnicze fot. Jacek Niedzielski

 

Wasze komentarze (3)

 • Tomek
  niedziela, 6 cze, 2021, 20:48:10 |

  A będzie coś do żarcia , czy tak o suchym pysku będziemy gadać ?

 • Gość
  poniedziałek, 7 cze, 2021, 1:59:59 |

  Co za nonsens ten komentarz powyżej.

 • Płotka
  poniedziałek, 7 cze, 2021, 7:43:53 |

  @gość – to jeden wśród nas. Głupków niestety jest coraz więcej. Co z tego, że co drugi to magister. Brakuje nam wychowania . Ale kto ma wychowywać ? Rodzice zajęci pracą i zdobywaniem pieniędzy ? Szkoła niestety traci autorytet.Za moich czasów nauczyciel nie raz wymierzył karę na poczekaniu i nie było dyskusji ani żalów rodziców. To nauczyciel miał rację. Dzisiaj nauczyciel musi nieustannie się kontrolować aby nie być narażonym na niewybredne ataki rodziców. Generalnie nasze społeczeństwo idiocieje. Nie zmieni tego Polski Ład a być może nawet pogorszy.

Skomentuj