Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Wiktoria Kalimbet | sobota, 20 mar, 2021 | komentarzy 14

Uczennica z Mosiny realizuje projekt antydyskryminacyjny: „Różnorodność jest piękna. Nie ma się co jej bać”

– Ludzie są nietolerancyjni i dyskryminują innych ze względu na to, że po prostu ich nie znają, i trochę boją się nieznanego – mówi członkini zespołu „Meet The Different”. Projekt, nazwę którego można przetłumaczyć jako „poznaj innych” albo też „poznaj różnice”, ma na celu przeciwdziałanie stereotypom.

„Meet The Different” to projekt realizowany w ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. – Nie musimy wkuwać teorii, tylko działamy poprzez tworzenie i pomaganie innym – mówi koordynatorka projektu, mieszkanka Mosiny – Agata Jedlińska. – Za ukończenie projektu mamy gwarantowaną szóstkę z ekonomii, ale nie to jest najważniejsze – dodaje jej koleżanka Amelia.

Kampania społeczna „Meet The Different” ma na celu przekazywanie wiedzy o różnych kulturach. W ten sposób organizatorki projektu chcą przekonać odbiorców, że nie warto kierować się stereotypami, gdyż, zdaniem inicjatorek, prowadzi to do niezrozumienia i dyskryminacji.

Projekt tworzy sześć uczennic z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu: Agata, Michalina, Amelia, Rozalia, Frania i Marta. – Chcemy pokazać, że tak naprawdę różnorodność jest piękna, i że nie ma sensu się jej bać – mówi Michalina. – Ludzie są nietolerancyjni i dyskryminują innych ze względu na to, że po prostu ich nie znają, i trochę boją się nieznanego – tłumaczy uczennica i dodaje – Inny odcień skóry czy miejsce urodzenia nie świadczą o przepaści między nami. Mamy dużo podobieństw – jest ich nawet więcej niż różnic.

Na swoim Instagramie i Facebooku dziewczyny regularnie publikują treści związane z kulturami z całego świata. Agata opowiada, że podczas tworzenia projektu one nie chciały się ograniczać do jednego kraju czy kontynentu. – Stwierdziłyśmy, że będzie to ciekawsze, jeśli na naszym profilu będzie różnorodność – mówi. – Nie jesteśmy w stanie opowiedzieć o wszystkich kulturach na świecie – dodaje Michalina. – Wybieramy te tematy, na które mamy najwięcej do powiedzenia, albo takie, które wydają nam się najbardziej niezrozumiane, np. przez nas jako Europejczyków – tłumaczy.

👋 Druga część wywiadu z panią Marią! Jeśli jeszcze nie widziałeś pierwszej koniecznie to nadrób! Kontynuując temat…

Opublikowany przez Meet The Different Wtorek, 23 lutego 2021

Oprócz aktywności w mediach społecznościowych dziewczyny także prowadzą kanał na YouTube, na którym udostępniają wywiady z Polakami mieszkającymi za granicą. – Głównie w tych wywiadach chodzi o to, żeby osoba z Polski opowiedziała, jak ona postrzega tę kulturę, w której przebywa – mówi Michalina. – Podczas wywiadów starałam się pytać każdą osobę, jakie widzi podobieństwa, a jakie różnice – między Polską a tym krajem, w którym mieszka. Okazuje się, że zazwyczaj znajduje się bardzo dużo podobieństw – opowiada.

– Piszemy do osób w naszym wieku, ponieważ najłatwiej nam jest nawiązać z nimi kontakt, i nieco starszych – studentów – opowiada Amelia. Michalina dodaje, że osoby starsze również interesują się projektem. – Mamy dużo też starszych osób, które polubiły nasze strony na Facebooku. Jesteśmy otwarte na wszystkich, kogo interesuje to, co udostępniamy.

Na pytanie, czy któraś miała styczność z dyskryminacją, dziewczyny odpowiadają negatywnie. – Ja na pewno nie, i myślę, że żadna z nas nie doświadczyła dyskryminacji na tle rasowym czy kulturowym, bo jednak znajdujemy się w trochę uprzywilejowanej pozycji – tłumaczy Michalina. Jeśli chodzi o dyskryminację innych ludzi, mówi, że spotykała bardzo mało osób innej narodowości bądź rasy. Uczennica zwraca natomiast uwagę, że dyskryminacja istnieje w mediach. – Nieraz w telewizji widziałam, jak wypowiedzi polityków dyskryminowały mniejszości. Dyskryminacja istnieje też w komentarzach, czy w dyskusjach na różnych stronach internetowych – dodaje.

Dziewczyny mówią, że odbiór, z jakim spotyka się projekt, zazwyczaj jest pozytywny. – Chociaż nie oszukujmy się, duża część tego feedbacku [z ang. informacja zwrotna, odzew – red.] pochodzi od naszych znajomych. Aczkolwiek ostatnio dostajemy coraz więcej komentarzy od ludzi, których nie znamy, z czego się bardzo cieszymy – dodają.

21 marca dziewczyny planują zakończenie projektu. – My kończymy nasze działania już teraz, ponieważ zrealizowałyśmy już wszystkie zadania, które sobie zaplanowałyśmy. 21 marca to Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową – uznałyśmy, że w ten znaczący dzień zakończymy działalność naszego projektu – mówi Agata.

– Koniec projektu „Meet The Different”  nie powinien być końcem walki z dyskryminacją. Mamy nadzieję, że w jakimś stopniu udało nam się uświadomić ludziom, że nie powinno się patrzeć na innych przez pryzmat stereotypów – powinniśmy być otwarci na różnych ludzi, bo każdy z nas ma coś interesującego do przekazania innym osobom – dodaje Michalina.

Więcej informacji na stronach projektu:

Napisano przez Wiktoria Kalimbet opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Wasze komentarze (14)

 • JWB
  sobota, 20 mar, 2021, 16:12:19 |

  Brawo dziewczyny, to co robicie jest ważne. Mam nadzieję jednak, że szkolny projekt przerodzi się w coś więcej, bo takie inicjatywy są potrzebne w obecnych czasach.

 • mieszkaniec
  sobota, 20 mar, 2021, 16:16:01 |

  A może warto zarejestrować stowarzyszenie, i finansować działalność z wpłaty członków i internetowych zbiórek. Na pewno znajdzie się wiele osób, które chętnie wesprą takie szlachetne akcje.

 • Akuku
  niedziela, 21 mar, 2021, 8:20:57 |

  Ciekawe kto minusuje komentarze?
  Brawo dziewczyny. Młodzież jest nadzieją!!!!!

 • Obiektywny
  niedziela, 21 mar, 2021, 10:53:30 |

  [Komentarz ukryty, zawierał treści: wulgarne i powszechnie uważane za obelżywe (art. 3 Ustawy o języku polskim); (art. 23 Kodeksu cywilnego);(red.)]

  • Jp
   niedziela, 21 mar, 2021, 11:48:56 |

   Może Obiektywny powinien się wrócić do szkoły i dokształcić co to jest tolerancja. Dziewczyny jescze sporo pracy Was czeka biorąc pod uwagę takiego np „Obiektywnego”, który tutaj komentuje

   • Gość
    niedziela, 21 mar, 2021, 13:56:18 |

    tzw. „obiektywny” to znany frustrat który już na tym portalu w bardzo niewybredny sposób tyrał rodzinę 10 osób za to, że nie mają gdzie mieszkać. Taki obraz polaka-katolika z szabelką wąsem i piwem, którego najdalszym horyzontem jest chłop przebrany za babe podczas nocy kabaretowej tzw. chrystus narodow

 • Akuku
  niedziela, 21 mar, 2021, 11:12:17 |

  Nie obiektywny, tylko wróżbita raczej.

 • kajka
  niedziela, 21 mar, 2021, 12:04:42 |

  Brawo Dziewczyny! W kraju, w którym nietolerancja i brak akceptacji dla wszystkiego, co nie jest zgodne z bardzo konserwatywnym katolicyzmem i prawackim postrzeganiem przybiera mocno na sile, takie inicjatywy są potrzebne!

 • Gość
  niedziela, 21 mar, 2021, 23:57:43 |

  Do „Kajka”.. Większych bzdur dawno nie czytałem.Czy ktoś zrobił Pani krzywdę ??
  Nieśmiało dodam że w szpitalu w Kościanie nie takie fobie leczą.

  • kajka
   poniedziałek, 22 mar, 2021, 15:24:38 |

   No i właśnie takie wypowiedzi wskazują na to, że projekty równościowe i antydyskryminacyjne jeszcze długo w tym kraju będą potrzebne.

 • Lola
  poniedziałek, 22 mar, 2021, 7:19:54 |

  A ja śmiało dodam, że albo przegapił Pan swój termin u psychiatry, albo rokowania niekorzystne lekarz przedstawił. Na Pana czekają Tworki!!!!

 • Obiektywny
  poniedziałek, 22 mar, 2021, 22:41:30 |

  Do jp i innych tęczowych gogusiów; w szkole to tolerancji raczej nie uczą , choć może was uczyli nurkować w muszli klozetowej i stąd ta chroniczna potrzeba tolerancji. Nie jestem katolikiem,i religia jest mi obojętna , ale widzę, że was tęczowe niedojdy bardzo boli, że ktoś mógłby być katolikiem. Śmiać mi się chce z tanich obłudników. Żegnam się z tym forum , bo jestem białym hetero, co ma rodzinę, a wy pewnie preferujecie czarnych, albo beżowych, ale koniecznie gejów. Więc szkoda tu mojego czasu.

 • Akuku
  wtorek, 23 mar, 2021, 6:13:17 |

  Żegnamy bez żalu panie obiektywny. Forum gazety polskiej nadaje się dla pana w sam raz hehe

 • Figa
  wtorek, 23 mar, 2021, 6:54:14 |

  Do obiektywny : Dziwne, niby nie katolik, a komentarz jakby z ust arcybiszkopta Jądraszewskiego wyjęty.

Skomentuj