Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | środa, 19 kwi, 2023 | 1 Komentarz

Ćwiczenia Wolf-Ram-23 w Szpitalu w Puszczykowie

Wczoraj (18.04) odbyły się ćwiczenia antyterrorystyczne Wolf-Ram-23. Scenariusz przewidywał wystąpienie ataku terrorystycznego. Jednym z miejsc działań służb był szpital w Puszczykowie.

Jak informują strażacy z Państwowej Straży Pożarnej celem ćwiczeń było doskonalenie umiejętności służb i reakcji na potencjalne zagrożenia i wystąpienie sytuacji kryzysowej oraz współpraca służb. Pierwszy epizod rozpoczął się o godzinie 12 w parku Chopina w Poznaniu. Scenariusz ćwiczeń zakładał, że trzy osoby wypiły nieznaną i niebezpieczną substancję chemiczną, a kolejnych 30 miało z nią kontakt. Do tego jedna osoba w samochodzie miała grozić wysadzeniem. Pojawiło się również wiele innych nieprawdziwych informacji, które miały spowodować dezinformację i dodatkowe zaangażowanie służb, które musiały je sprawdzić.

Ze względu na scenariusz związany z zagrożeniem o charakterze CBRN (chemical, biological, radiological, and nuclear), wszystkie osoby postronne oraz pierwsze przybyłe na miejsce służby, musiały zostać sprawdzone przez strażaków pod kątem skażenia i w miarę potrzeb poddane dekontaminacji. Strażacy w dwóch szpitalach przygotowali miejsce na przyjęcie osób poszkodowanych. Jednym z nich był Szpital w Puszczykowie.

– W tym celu zostały rozstawiona specjalna kabina dekontaminacyjna z możliwością podawania środków dezynfekcyjnych i zabezpieczeniem ścieków po dekontaminacyjnych, by nie dostały się do sieci deszczowej czy kanalizacyjnej – powiedział Michał Kołodziejczak, naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Mosinie.

– W szpitalu przygotowano stanowiska do dekontaminacji poszkodowanych, którzy zostaną przywiezieni do szpitala. Czyli założono, że mogą one być po kontakcie z różnego typu substancjami niebezpiecznymi, od chemicznych przez biologiczne na radioaktywnych kończąc. Pierwotna dekontaminacja miała się odbyć na miejscu zdarzenia, a przed przekazaniem do szpitala dekontaminacja ostateczna – tłumaczy naczelnik mosińskiej OSP.

Po południu sytuacja została dodatkowo skomplikowana. Przed ćwiczącymi postawiono kolejny epizod, który miał miejsce w stolicy Wielkopolski – wzięcie zakładnika przez kobietę, która miała na sobie założone ładunki wybuchowe i groziła ich zdetonowaniem.

W sumie w ćwiczeniach udział wzięło ponad 100 strażaków, 34 zastępy, w tym 2 grupy ratownictwa chemiczno-ekologicznego PSP (z Poznania oraz Leszna).

Ćwiczenia Wolf-Ram-23 na terenie Poznania - kobieta grożąca wysadzeniem się

Ćwiczenia Wolf-Ram-23 na terenie Poznania; fot. PSP

Ćwiczenia Wolf-Ram-23 na terenie szpitala w Puszczykowie

Ćwiczenia Wolf-Ram-23 na terenie szpitala w Puszczykowie; fot, OSP Mosina

Ćwiczenia Wolf-Ram-23 na terenie szpitala w Puszczykowie

Ćwiczenia Wolf-Ram-23 na terenie szpitala w Puszczykowie; fot, OSP Mosina

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (1)

  • Rodowity Mosinianin
    środa, 19 kwi, 2023, 15:15:01 |

    „Wczoraj 19.04…”??? Ciekawe…

Skomentuj