Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | sobota, 3 gru, 2016 |

Ćwiczenia strażaków w firmie Oxytop

W dniu 02.12.2016 roku na terenie firmy OXYTOP w Antoninku odbyły się ćwiczenia doskonalące dla strażaków z mosińskiego JRG-9 oraz OSP Strykowo. Firma zajmuje się produkcją niezwykle niebezpiecznych nadtlenków organicznych. Wytwórnia zaliczana jest do zakładu dużego ryzyka.

OXYTOP w Antoninku – ćwiczenia strażaków

Manewry miały na celu sprawdzenie alarmowego czasu dojazdu na teren zakładu, współdziałania ratowników jednostek ochrony przeciwpożarowej oraz skontrolowanie sprawności pracowników podczas zaistniałego zagrożenia. Ćwiczenia poświęcone były przeszkoleniu zatrudnionych z podstaw pierwszej pomocy oraz budowy i obsługi gaśnic. Właściciel firmy przybliżył też strażakom charakterystykę nadtlenków organicznych, jak również przedstawił krótki pokaz spalania substancji.

ćwiczenia straży pożarnej na terenie zakładu Oxytop - strażacy

ćwiczenia straży pożarnej na terenie zakładu Oxytop – strażacy

Nadtlenki organiczne

Nadtlenki organiczne są produktami łatwopalnymi i stwarzają duże niebezpieczeństwo wybuchu. Są one bardzo użyteczne ale niestety też i niebezpieczne.

Nadtlenki organiczne palą się bardzo szybko i intensywnie, ponieważ zawierają w jednej cząsteczce zarówno paliwo (węgiel) jak i tlen. Deflagracja, czyli szybkie spalenie i detonacja są chemicznie podobnymi procesami z wyjątkiem tego, że w detonacji szybkość palenia jest większa od prędkości, z jaką rozchodzi się fala dźwiękowa. Ta naddźwiękowa prędkość powoduje powstanie bardzo groźnej fali uderzeniowej.

Pozorowane działania straży pożarnej oraz pracowników zakładu zakończyły się podsumowaniem ćwiczeń przez dowódcę JRG-9 i zarządzającego firmą OXYTOP.

zakład Oxytop

zakład Oxytop

Budynek Oxytop - WIDOK Z LOTU PTAKA

zakład Oxytop

Zdjęcia: Jarosław Bobyk

źródło: Biuletyn JRG-9

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: , ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj