T-Roc Salon VW Berdychowski Łukasz Grabowski radny w sejmiku woj. wielkopolskiego Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wielkanoc w Starym Browarze w Poznaniu - złap zająca w apce
Redakcja GMP | środa, 14 cze, 2023 |

Wyłączanie pompy ciepła poza sezonem grzewczym. Czy ma to sens

Komfort cieplny w mieszkania, niewymagający żadnej naszej interwencji, jednocześnie wysoce oszczędny i ekologiczny – to marzenie każdego właściciela nieruchomości. To właśnie zapewnia instalacja pompy ciepła. Wśród rzeszy użytkowników pomp panuje jednak przekonanie, że wyłączenie pompy poza sezonem może przynieść dodatkowe oszczędności, dzięki ograniczeniu zużycia prądu. Czy jest to właściwe postępowanie?

Zasada działania pompy ciepła

Pompa ciepła jest urządzeniem, które w każdych warunkach pogodowych ma za zadanie utrzymywać prawidłową temperaturę wewnątrz obiektu. W zakresie jej oddziaływania znajduje się ta system centralnego ogrzewania, jak i dostarczanie ciepłej wody użytkowej na potrzeby gospodarstwa domowego czy innego obiektu. Razem z nowoczesnymi urządzeniami – jak Pompy ciepła Esoleo – dostarczane są ponadto dedykowane systemy i urządzenia umożliwiając dostosowanie pracy pompy ciepła do aktualnych wymagań użytkownika.

Instalacja pompy ciepła a konieczność jej wyłączania

Prawidłowo wykonana instalacja urządzenia oraz ustalenie odpowiednich parametrów jego działania, które to czynności najlepiej jest powierzyć doświadczonym i wykwalifikowanym instalatorom z www.esoleo.pl – jest gwarancją optymalnego i maksymalnie ekonomicznego działania pompy ciepła – bez konieczności jego odłączenia od zasilania. Dotyczy to przede wszystkim prawidłowego ustawienia krzywych grzewczych, sterujących pracą urządzenia w zależności od warunków atmosferycznych. Od nich bowiem zależeć będzie czy, kiedy i na jak długo pompa ciepła będzie się włączać.

Wyłączanie pompy poza sezonem grzewczym

Pompy ciepła to urządzenia, które z założenia producentów, cechuje trwała, bezawaryjna praca. Specjalnie zaprojektowana automatyka oraz systemy zarządzające pompą mają nie tylko zapewniać efektywne ogrzewanie niezależnie od pory roku, ale również dbać o komfort użytkowników. Dlatego też należy szczególną uwagę poświęcić momentowi instalacji urządzenia i jego pierwszemu uruchomieniu – to właśnie jest czas na odpowiednie dopasowanie – wraz z najlepiej znającym urządzenie i jego możliwości instalatorem – wszystkich parametrów pracy pompy ciepła. Zastosowanie prawidłowych ustawień powodować będzie bowiem samoczynne wyłączanie się pompy ciepła przy przekroczeniu wskazanej zewnętrznej temperatury – co uniemożliwi przegrzewanie się domu, a jednocześnie spowoduje zachowanie wszystkich czynności pompy, które służą zachowaniu jej prawidłowego działania.

Temperatura zewnętrzna – czynnik kluczowy dla pracy pompy ciepła

Niewątpliwie najważniejszym dla działania pompy ciepła zgodnie z harmonogramem temperaturowym, jest prawidłowe ulokowanie zewnętrznego czujnika temperatury – który może być urządzeniem odrębnym, łączącym się z pompą ciepłą lub być zintegrowany z jednostką zewnętrzną pompy. Niejednokrotnie jednak dochodzi do sytuacji w których urządzenie lub jednostka zewnętrzna to montowane jest w miejscu narażonym na nadmierne nasłonecznienie (na południowej elewacji budynku, w miejscu niezapewniającym zacienienia przez cały rok). Wówczas automatyka pracy urządzenia zostanie zaburzona – nie będzie się ono załączać w momencie, w którym temperatura powietrza będzie niska, a czujnik temperatury – nadmiernie nagrzany.

Konsekwencje odłączenia pompy ciepła

Odłączenie pompy ciepła od zasilania uniemożliwia pompie ciepła pozyskani energii elektrycznej, co unieruchamia urządzenie – nie może ono w ogóle podjąć pracy. Nie ogranicza się to jedynie do standardowych procesów, mających na celu dbanie o komfort cieplny użytkowników obiektu. Dotyczy to również funkcji testowych i analitycznych urządzenia, które uniemożliwiają powstanie nieprawidłowości czy uszkodzeń podzespołów podczas długotrwałych przestojów w działaniu pompy poza sezonem. Nie bez powodu zatem próżno jest szukać zaleceń wyłączania pompy ciepła. Możliwość samoczynnego uruchamiania przez pompę ciepła obiegu testowego uniemożliwia zastanie się wrażliwych na długotrwałe unieruchomienie pomp obiegowych i zaworów mieszających, w których osadzać może się kamień, mogący powodować uszkodzenie lub trwałe unieruchomienie części, lub tworzenie zatorów w instalacjach wewnątrz pompy lub centralnego ogrzewania.

Wyłączenie pompy – czy oszczędzę?

Wyłączenie pompy ciepła nie jest dobrym rozwiązaniem. Nie jest to jednak jednoznaczne koniecznością korzystania ze wszystkich jego funkcji bez przerwy. Z dobrym instalatorem dostosujesz bowiem działanie pompy ciepła tak, by automatycznie się wyłączała. Nie można natomiast dopuścić do całkowitego odłączenia automatyki urządzenia, która nie tylko będzie dbała o nasz komfort, ale również zabezpieczy urządzenie i sieć ogrzewania przed uszkodzeniami i obniżeniem ich sprawności.

Czy zatem odłączenie zasilania to dobre rozwiązanie? Jest ono zdecydowanie odradzane. Nie tylko bowiem nie przyniesie nam ono przewidywanych oszczędności, a narazi na dodatkowe koszty związane z koniecznością naprawy urządzenia.

Pompa ciepła

Pompa ciepła

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj