nowy id.3 elektryczny - salon Berdychowski Projekty mistrza mody na retrospektywnej wystawie w Starym Browarze w Poznaniu Rzepecki Mroczkowski - serwis Volkswagen
Materiały partnera | poniedziałek, 25 lip, 2022 | komentarzy 5

Czy pompy ciepła to dobra inwestycja?

Ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła jest często przedmiotem ożywionych dyskusji. Sceptycy wskazują na wysoki koszt kupienia pompy, natomiast użytkownicy tego rozwiązania chwalą efektywność tego urządzenia. Dostarczenie do pompy jednej jednostki energii powoduje, że można z powrotem otrzymać nawet 3 – 4 razy więcej ciepła, którym można ogrzać całkiem spory metraż. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie – czy pompy ciepła to dobra inwestycja?

Pompy ciepła – czy to dobra inwestycja?

Koszt zakupu i montażu pompy ciepła to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. To wydaje się bardzo dużo, jeśli bierze się pod uwagę tylko ten jednorazowy wydatek. Jednak warto popatrzeć na całą sprawę szerzej:

 • obecnie okres zwrotu z pompy ciepła to około 5-7 lat, to znacznie krócej niż inne odnawialne źródła energii – chociażby panele fotowoltaiczne, a użytkownik ma bezpośrednie korzyści i nie musi być zależny od pomocy pośredników,
 • w kilkuletniej perspektywie znajdują się rosnące ceny paliw, które sprawiają, że zwrot z inwestycji w założenie pompy może się znacznie skrócić,
 • pompa jest alternatywą dla tradycyjnych rodzajów źródeł ogrzewania. Ponadto nie wymaga poświęcania długiego czasu na obsługę, czyszczenie czy konserwację – to także są koszty czasowe i finansowe.

Jednocześnie, nawet ponosząc koszt montażu pomp ciepła, można go skutecznie obniżyć, chociażby korzystając z ulgi termomodernizacyjnej oraz z dofinansowania z programu “Czyste Powietrze”. Szczegółowe informacje na temat dofinansowań, które są obecnie dostępne, znajdziesz tu: https://heatergo.pl/finansowanie/.

pompy ciepła Poznań

Jak można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Termomodernizacja jest pojęciem, które obejmuje kilka działań, których celem jest zmniejszenie zużycia energii cieplnej w budynkach mieszkalnych. W ramach tych działań mogą znaleźć się różne przedsięwzięcia:

 • wymiana dachu,
 • kupno pompy ciepła,
 • instalacja fotowoltaiki,
 • ocieplenie elewacji budynku.

Osoby, które skorzystają z co najmniej z jednej z powyższych możliwości, mogą skorzystać z tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Jest tylko jeden zasadniczy warunek – muszą posiadać własny dom, który użytkują. To budynek mieszkalny, który znajduje się na etapie zakończonej inwestycji. Nie może to być rozpoczęta budowa nowego obiektu.

Ulga termomodernizacyjna obejmuje bardzo różne inwestycje – katalog tych działań nie jest w żaden sposób zamknięty. Są to wszystkie znane działania, które sprawią, że właściciel obiektu będzie płacił mniej za ogrzewanie lub zmniejszoną ilość energii, jaką zużywa.

Podsumowując, można to streścić w kilku krokach:

 1. Posiadanie budynku mieszkalnego na własność.
 2. Przeprowadzenie inwestycji o charakterze termomodernizacyjnym.
 3. Wydatki potwierdzające wykonanie inwestycji. Muszą być udokumentowane fakturami imiennymi.
 4. Odliczenie wydatków na termomodernizację od dochodu (niezależnie od jego źródła – może to być umowa o pracę, umowa o dzieło, umowa zlecenie lub z tytułu prowadzenia działalności – poza kartą podatkową).

Rozliczając się z pomocą tej ulgi, można zmniejszyć wartość podatku dochodowego. Należy wtedy odjąć wartość wydatków od podstawy opodatkowania.

Jak wygląda wypełnianie wniosku o dofinansowanie w programie “Czyste Powietrze”?

Osoby, które chcą dodatkowo zmniejszyć koszt inwestycji w pompy ciepła, mogą skorzystać z rządowego programu dofinansowania “Czyste powietrze”. Jest to program skierowany do osób fizycznych, właścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonych lokali mieszkalnych, których roczny dochód nie przekracza 100 tys. złotych.

W pierwszej kolejności należy wejść na stronę internetową tego programu i kliknąć przycisk “Złóż wniosek”. Należy zalogować się do systemu za pomocą profilu zaufanego lub e-dowodu. W generatorze wniosków trzeba zaznaczyć konkurs “wniosek o dofinansowanie” i odpowiednie województwo. Wypełniając kolejne rubryki, beneficjent programu podaje różne dane, do których należą m.in.:

 • dane osobowe,
 • poziom dofinansowania,
 • numer rachunku bankowego,
 • oświadczenie o rocznym dochodzie,
 • dane z dokumentów potwierdzających posiadanie działki i budynku.

Jeśli wniosek zostanie poprawnie wypełniony, to można go wysłać za pomocą profilu zaufanego. W przypadku pojawienia się braków, można je uzupełnić po otrzymaniu informacji zwrotnej.

Pompy ciepła - czy to dobra inwestycja?

Napisano przez Materiały partnera opublikowano w kategorii Aktualności

Wasze komentarze (5)

 • Jarek
  wtorek, 26 lip, 2022, 23:26:45 |

  Przy polityce energetycznej (a raczej jej braku) PiS pompy będą b.dobra inwestycją. Chyba że zgodnie z radami ministra tego rzadu zaczniemy zbierać chrust.

  • ixi
   poniedziałek, 1 sie, 2022, 21:22:08 |

   z tego co wiem to na chwilę obecną dotowane przez państwo są piece węglowe (i różne jego odmiany), poczynając od dodatków poprzez cenę regulowaną.

 • Sebastian
  sobota, 30 lip, 2022, 12:32:19 |

  Wszystkim osobom, których interesuje pompa ciepła w Krakowie i rozglądają się za solidną firmą polecam skontaktować się z https://santier.pl/ .Wybierajcie tylko sprawdzone firmy!

 • mieszkaniec
  poniedziałek, 1 sie, 2022, 15:57:01 |

  Fajna reklama. Możecie to przeliczyć, jakim cudem okres zwrotu to tylko 5-7 lat? Nawet biorąc kapelusza przyszłe podwyżki prądu, gazu czy innych – ten okres jest znacznie dłuższy. A jeśli doliczymy „koszty stałe” typu serwis, naprawy itd itp, całość zwraca się jeszcze dłużej.
  Inna sprawa, że przy obecnym rozdawnictwie rządu tylk głupiec wymieni dotowane kopciuchy na cokolwiek innego. Jedną dotacją i „ceną gwarantowaną” rząd położył lata edukacji i wspierania klimatu, a z tych co wcześniej wymienili źródła ciepła zrobił po prostu idiotów.

 • krys
  piątek, 16 wrz, 2022, 11:43:03 |

  Dla zainteresowanych tematem nowoczesnych systemów ogrzewania domu polecam https://pulsarinstalacje.pl

Skomentuj