Rzepecki Mroczkowski - serwis Volkswagen Ogródki w Starym Browarze w Poznaniu Berdychowski VW - T-Roc
Redakcja GMP | sobota, 3 mar, 2012 | 1 Komentarz

Nikifor nr 2 z Rogalinka

Jest utalentowana, bardzo ciepła, szczera, lubiana. Jej obrazy i ikony można oglądać w pracowni Towarzystwa Przyjaciół Dębów Rogalińskich w Rogalinku, gdzie pracuje i tworzy pod okiem Lucyny Smok. Mówią o niej Nikifor numer 2. Doczekała się wystawy swoich prac w Poznaniu.

Wystawa Sylwii Taciak była wspaniałym wydarzeniem. Przybyło mnóstwo gości – wśród nich Burmistrz Mosiny – Zofia Springer, której Sylwia wręczyła specjalnie przygotowaną ikonę św. Zofii z okazji urodzin. Był też polityk, znana osobistość regionu – Marcin Libicki, profesorowie uniwersyteccy i przyjaciele. Wszyscy zachwyceni twórczością Sylwii w przyjemnej atmosferze oglądali jej dzieła uporządkowane chronologicznie, tak by można było prześledzić rozwój jej pracy nad detalami i formą w ikonie. Wystawę otworzyła kurator Galerii Tak – Małgorzata Szaefer wraz z Aleksandrą Michalską – kurator wystawy Sylwii. Sylwia opisała zgromadzonej publiczności swoje prace, a następnie goście obejrzeli krótki film nakręcony w pracowni rogalinkowskiej, podczas pracy Sylwii nad ikonami. Po seansie uczestnicy rozmawiali z Sylwią w swobodnej atmosferze poczęstunku. Bohaterka dnia była bardzo szczęśliwa i usatysfakcjonowana z tak entuzjastycznego odbioru jej wystawy.

Aleksandra Michalska

O Sylwii pisaliśmy w 2010 roku, reportaż pt. Słońce w chmurzastym berecie.

Sylwia Taciak – urodziła się 25.03.1980 r. w Poznaniu. Mieszka w Rogalinku, gdzie od kilku lat zajmuje się ikonopisaniem w pracowni artystycznej pod patronatem Towarzystwa Przyjaciół Dębów Rogalińskich. Jej opiekunem w pracy twórczej jest p. Lucyna Smok – artystka, założycielka pracowni.

Sylwia maluje na desce akrylami, ale nanosi starannie wybrane przez siebie kolory zgodnie z tradycyjną techniką tworzenia ikon. Twórczość Sylwii cieszy się wielkim zainteresowaniem osób odwiedzających pracownię, a jej ikony znajdują się również w posiadaniu gości z zagranicy.

Dzięki jej specyficznemu podejściu do ikony i niepowtarzalnej interpretacji jest ona oryginalnym twórcą, który przetwarza przez swoją świadomość tematy biblijne w swoim charakterystycznym stylu. Obrysowane liniami nieco zdeformowane figury świętych bywają niepokojące w swym wyrazie, jednak ikony Sylwii emanują zawsze „kolorowym światłem” (zgodnie z tytułem nadanym wystawie), którym dzieli się chętnie z innymi.

Sylwia ma swoją stałą ekspozycję w rogalinkowskiej pracowni, uczestniczyła w wystawach zbiorowych w Galerii Miejskiej w Mosinie i w Mosińskim Ośrodku Kultury. Kolekcja ikon, którą prezentuje Galeria Tak to dzieła zebrane z lat 2008-2012, w których można zaobserwować zmiany stylistyczne i rozwój jej umiejętności w pracy nad detalami, kolorem i formą.

Szeroko na Wąskiej 2012 - Sylwia Taciak

Szeroko na Wąskiej 2012 – Sylwia Taciak

Sylwia Taciak z dyplomem

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (1)

  • Mm
    sobota, 3 mar, 2012, 11:06:20 |

    obrazy z duszą

Skomentuj