T-Roc Salon VW Berdychowski Łukasz Grabowski radny w sejmiku woj. wielkopolskiego Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wielkanoc w Starym Browarze w Poznaniu - złap zająca w apce
Redakcja GMP | niedziela, 15 lip, 2012 | 1 Komentarz

Co mieszkańcy Puszczykowa doradzili swoim radnym

Mam rady dla Rady – pod takim hasłem radni RM Puszczykowa  zorganizowali spotkanie z mieszkańcami. Przybyło kilkadziesiąt osób, wypełniając szczelnie salę Biblioteki Miejskiej CAK.

Rady dla rady w Puszczykowie

– Temat spotkania jest nieco prowokacyjny po to, aby zachęcić do dyskusji. Chcemy jasno określić priorytety, przekazać zasady, którymi kierujemy się w działaniu. Liczymy na państwa dobre rady dla Rady. Porozmawiajmy o problemach, mówił radny Paweł Rochowiak, prowadzący spotkanie. Wśród problemów do rozwiązania radny wymienił m. in.: budowę dróg i remontów ulic, chodników, wpływ Miasta na inwestycję związaną z drogą nr 430, sprawę parkingów przy szpitalu i LO. Radni chcieli się także dowiedzieć:  czy w Puszczykowie mają powstawać osiedla developerskie i zwarta zabudowa, czy Zakole Warty ma zostać przygotowane pod zabudowę mieszkaniową, jak zdaniem mieszkańców powinno rozwiązać się problem przychodni na ul. Poznańskiej (wiele osób przeniosło się do szpitala, ale dużo osób starszych mieszka w tym rejonie), czy miastu potrzebna jest remiza strażacka. Jak powinno się rozwiązać problem mieszkań socjalnych (wzrost czy dofinansowanie).

Plan zagospodarowania przestrzennego dla Puszczykowa

Jedną z propozycji – rad ze strony mieszkańców była sprawa uchwalenia raz na zawsze planu zagospodarowania przestrzennego dla Puszczykowa. – Musimy wiedzieć, co nas czeka, twierdzili puszczykowianie. – Jakie powinno być Puszczykowo, czy to ma być metropolia z Koziej Wólki, czy miasto rekreacji i spokoju? Nikt z nas nie przypuszczał, że może kiedyś mieszkać nieopodal bloków.

– Pracujemy nad „Studium rozwoju miasta”, odpowiedzieli radni. – Mamy problem z dopuszczeniem zabudowy developerskiej – to są nasze dylematy.

Mieszkańcy poruszyli też problem kultury wysokiej, którą Miasto powinno wspierać nie oglądając się na to, że ogromną rolę odgrywa tu kościół św. Józefa. – Obcięcie funduszy na tą dziedzinę było niepotrzebne, CAK bardzo obniżyło loty.

Sprawa przyszłości MOSiR

Wśród tematów do rozwiązania zgłoszonych przez mieszkańców znalazła się też sprawa przyszłości MOSiR. Jedna z pań stwierdziła: – MOSiR jest gloryfikowany, chcecie państwo odtworzyć legendę, ale czy tam nie może powstać coś innego, nie związanego ze sportem? Takich miejsc w Puszczykowie jest sporo.

Zakole Warty

W sprawie Zakola Warty padły słowa: To miejsce zalewowe, nie należy tam inwestować miejskich pieniędzy. Jedna z mieszkanek zgłosiła też pilną potrzebę zajęcia się starszymi mieszkańcami, którzy nie wychodzą już z domów: – Miasto powinno w tej sprawie coś przedsięwziąć. MOPS wymaga papierów, a wystarczyłoby, żeby sami mieszkańcy czy lekarze ich zgłaszali, nikt nie wie, ile takich osób jest. Trzeba przyzwyczajać społeczność do niesienia wsparcia ludziom starym.

Budowa i utwardzanie ulic

Problemów zgłaszanych przez mieszkańców nie brakowało, jednym z głównych była budowa i utwardzanie poszczególnych ulic. Puszczykowianie pytali też o wiele innych spraw. Interesowali się przyszłością terenów Centrum Animacji Sportu przy ul. Kościelnej, gotowością szkół na przyjęcie 6-latków, wykorzystaniem przystani kajakowej na Warcie. Wszystkie zostały przez Radę zanotowane (ok. 40). Po usystematyzowaniu trafią do Internetu. Radni zapowiedzieli, że zamierzają stworzyć internetową platformę komunikacji z mieszkańcami, co pozwoli na szybszy i lepszy kontakt na płaszczyźnie radni – mieszkańcy. (red.)

rzeka Warta - zakole Warty w Puszczykowie

rzeka Warta – zakole Warty w Puszczykowie

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (1)

  • Jola
    wtorek, 17 lip, 2012, 7:14:32 |

    Teren Centrum Animacji Sportu i MOSiR, to ten sam teren.

Skomentuj