Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Elżbieta Bylczyńska | wtorek, 1 wrz, 2015 |

W Mosinie powstaną warsztaty terapii zajęciowej i wydział komunikacji

Jak informuje burmistrz Mosiny Jerzy Ryś, Gmina jest zainteresowana budową warsztatów terapii zajęciowej.

– Nasi niepełnosprawni od lat są wożeni do różnych miejscowości na zajęcia, są to zarówno niepełnosprawne dzieci jak i osoby już dorosłe, dla których nie ma tutaj alternatywy, mówi burmistrz. – Wiem, że ościenne gminy są zainteresowane powstaniem u nas tych warsztatów, ponieważ same borykają się z takimi problemami. W całym naszym regionie istnieje potrzeba powstania miejsca zajęć terapeutycznych, ponieważ dzieci jest sporo, a zaniechania, wynikające z braku funduszy nawarstwiają problemy opiekunów. Mamy ziemię, rodziny niepełnosprawnych są chętne do pomocy, one na co dzień zajmują się swoimi niepełnosprawnym dziećmi i jest im coraz trudniej. Starają się Gminie pomagać, bo wiedzą, że kiedyś te dzieci zostaną same. Myślę, że nie wolno nam tego lekceważyć. Koszty budowy samego budynku warsztatów to ok. 800 tys. zł. Liczymy na to, że utrzymanie przejmie starostwo, w którego gestii leży taka działalność.

Urząd Miejski ma zostać przeniesiony do budynku na ul. Dworcową, w którym mieszczą się jeszcze przychodnie. Jednak władze zamierzają odzyskać budynek – sprawa o eksmisję jest w sądzie.

– Po przeniesieniu Urzędu i Pałacu Ślubów na Dworcową moglibyśmy zaadoptować budynek Pałacu na warsztaty terapii, ale byłoby to trudne i droższe, dodaje burmistrz. – Trudno byłoby dostosować stary budynek do wymogów dla niepełnosprawnych. Dlatego obecny Pałac po remoncie oddamy pod zasoby komunalne, a śluby będą udzielane w obecnym budynku Urzędu, blisko kościoła. Mogą się tam mieścić także różne stowarzyszenia.

Burmistrz zamierza też uruchomić z powrotem w Mosinie wydział komunikacji, tym bardziej, że kiedyś ten wydział funkcjonował z powodzeniem przy Urzędzie Miejskim. (eb)

budynek przychodni ul. Dworcowa w Mosinie

budynek przychodni ul. Dworcowa w Mosinie

Napisano przez Elżbieta Bylczyńska opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Tagi:

Elżbieta Bylczyńska

Redaktor naczelna Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej

Skomentuj