Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Jan Bylczyński | wtorek, 7 lut, 2017 | komentarzy 12

Ptasia grypa – ostrzeżenia dla mieszkańców

Zjawisko ptasiej grypy wywołuje sporo emocji wśród mieszkańców naszej gminy. Nic dziwnego – wirus dziesiątkuje ptactwo przynosząc poważne szkody firmom drobiarskim i zaburza gospodarkę w tym zakresie, zaś wiele osób z niepewnością myśli o spożywaniu drobiowego mięsa.

Nie istnieje realne zagrożenie

Tymczasem, jak zapewnia Główny Lekarz Weterynarii, nie istnieje żadne zagrożenie zakażenia się konsumentów ptasią grypą poprzez spożywanie mięsa drobiowego i jego przetworów. Wszystkie gatunki drobiu przed wysyłką do ubojni są badane przez lekarza weterynarii, który wystawia świadectwo zdrowia, a następnie są badane jeszcze przed i po uboju w ubojniach drobiu.

Przypadki znalezienia padłych ptaków (łabędzi, dzikich gęsi, czapli, kormoranów, a także większych skupisk padłych kaczek) na terenie województwa Wielkopolskiego należy zgłaszać do Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Poznaniu – telefon 61 868 93 47

Analiza przyczyn i występowanie grypy ptaków w Polsce i państwach UE

Krzysztof Śmietanka i Krzysztof Niemczuk (Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach)

Aktywność wirusa H5N8

Wirus grypy ptaków może zachowywać aktywność w środowisku kurnika przez 5 tygodni. W kale przeżywa przez co najmniej 35 dni w temperaturze 4 stopni Celsjusza, a w kurzu kurnika przez 2 tygodnie po usunięciu ptaków. W stawach i jeziorach – jak już wspominaliśmy – wirus zachowuje zakaźność do 4 dni w temperaturze 22 stopni Celsjusza, a do 30 dni w temperaturze 0 stopni.

Wirusy grypy ptaków niszczone są w obróbce termicznej w temperaturze 70 stopni Celsjusza, niszczą je także detergenty i środki chemiczne.

ptasia grypa teren zakazny

Proces zakażenia

Jak zatem mogą zarazić się ptaki domowe? Najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażenia drobiu domowego jest bezpośredni lub pośredni (woda do picia) kontakt z ptakami dzikimi, zwykle ptactwem wodnym. Wirus może się także rozprzestrzeniać przez zanieczyszczoną paszę, sprzęt, środki transportu. Bardzo ważną rolę w rozprzestrzenianiu się wirusa ptasiej grypy odgrywa także człowiek.

uszkodzona mata dezynfekująca - droga na Borkowice

mata dezynfekująca

Środki ostrożności

Co robić? Wszyscy hodowcy drobiu, zwłaszcza posiadający gospodarstwa położone w pobliżu zbiorników wodnych, powinni zachowywać ostrożność i stosować odpowiednie środki ograniczające do minimum kontakt między drobiem a dzikim ptactwem, w szczególności poprzez zabezpieczenie paszy przed dostępem zwierząt dzikich, karmienie i pojenie drobiu wewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany, stosowanie w gospodarstwie odzieży i obuwia ochronnego, unikanie pojenia ptaków i czyszczenia kurników wodą ze zbiorników wodnych i rzek. Ważne jest także przestrzeganie zasad higieny osobistej oraz niezwłoczne zgłaszanie lekarzowi weterynarii spadku nieśności lub nagłych, zwiększonych padnięć drobiu. Istotne jest także, by na fermę miały zakaz wstępu osoby nieupoważnione.

dzikie ptactwo nad kanałem mosińskim

dzikie ptactwo nad kanałem mosińskim

Służby bezpieczeństwa

Jak reagują odpowiednie służby? Wojewoda Wielkopolski wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), w którym określa się obszar zapowietrzony i zagrożony wirusem. Rozporządzenie zawiera także dokładne wytyczne dotyczące postępowania na wyznaczonych obszarach i zachowania środków ostrożności. Treść rozporządzenia dostępna jest tutaj: rozporządzenie Wojewody Wielkopolskiego – HPAI

obszar zapowietrzony i zagrożony w okolicach Bolesławca (gmina Mosina)

obszar zapowietrzony i zagrożony w okolicach Bolesławca (gmina Mosina)

W strefie zagrożonej znalazły się takie miejscowości jak: Mosina, Puszczykowo, Czempiń, Stęszew, Rogalinek oraz wioski, m.in Żabinko, Żabno, Trzebaw, Pecna.

Straż pożarna

Straż pożarna apeluje do kierowców o nie korzystanie z drogi biegnącej przez wieś Bolesławiec, a jeżeli już zajdzie taka konieczność to o stosowanie się do poleceń wydawanych przez służby zabezpieczające skażony teren.

Pismo Burmistrza gminy Mosina

Podczas nadzwyczajnego posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego Powiatu Poznańskiego Powiatowy Inspektor Weterynarii przedstawił członkom zespołu szczegółową informację dotyczącą wykrytego ogniska oraz proponowanych działań mających na celu zwalczenie zagrożenia. Przy udziale przedstawicieli Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu oraz Gminy Mosina uzgodnione zostały zasady współpracy oraz podejmowane działania mające zapewnić szybką i skuteczną likwidację ogniska zjadliwej grypy ptaków.

pismo Burmistrza Gminy Mosina skierowane do sołtysów i przewodniczących osiedli

Apel do hodowców

Burmistrz Gminy Mosina także zwrócił się z prośbą do mieszkańców – hodowców drobiu i innych ptaków o podanie ilości pogłowia oraz miejsc utrzymywania ptaków. Informacje te przekazywane będą przez sołtysów i przewodniczących osiedli. Również Powiatowy Lekarz Weterynarii zaapelował o przekazanie do sołectw odpowiednich przepisów dotyczących odosobnienia drobiu w zamkniętych obiektach budowlanych w sposób uniemożliwiający kontakt z innym drobiem i ptakami dzikimi. Przypomniał także o obowiązku zgłaszania do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Poznaniu wszystkich miejsc utrzymywania drobiu i innych ptaków.

pismo Powiatowego Lekarza Weterynarii skierowane do Urzędu Miejskiego w Mosinie

Działania służb weterynaryjnych

Służby weterynaryjne wdrażają wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u dzikich ptaków. Również i my zachowajmy wszelkie możliwe środki ostrożności, by zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.

(źródła: Wojewódzki Inspektorat Weterynarii, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu, www.mosina.pl)

wysoce zjadliwa grypa ptaków - znak ostrzegawczy

wysoce zjadliwa grypa ptaków – znak ostrzegawczy

Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego Powiatu Poznańskiego przy współpracy z gminą Mosina wdrożył procedurę mającą na celu uniemożliwienie rozprzestrzeniania się wirusa. W związku z tym zabito kilkanaście tysięcy ptaków, które zostały zutylizowane. Trwają kontrole mające na celu wykrycie ewentualnych kolejnych ognisk wirusa H5N8.

Jan Bylczyński

Dziennikarz GMP

Wasze komentarze (12)

 • S.
  wtorek, 7 lut, 2017, 15:26:35 |

  Mamy poniedziałek i zdecydowane działania wszystkich służ tak trzymać – problem tylko stanowi to, że grypę wykryto w weekend i przez całą sobotę i niedzielę niewiele się działo, a z punktu widzenia rozprzestrzeniania się wirusa był to najbardziej gorący okres.

  • 83kubus
   środa, 8 lut, 2017, 17:29:38 |

   co Ty mi gadasz? przecież stali tam od piątku wieczorem. Fakt, że nie tak ostentacyjnie jak teraz ale jak chciałem przejechać to byłem kontrolowany.

 • Gość
  wtorek, 7 lut, 2017, 15:28:48 |

  Jak widać na załączonych dokumentach problem był wiadomy dużo wcześniej. No niestety, tak jak choroba wściekłych krów tak i ptasia grypa skutkuje utylizowania pogłowia. A szkoda, bo poprzez niezachowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa straty są ogromne.

  • Jj
   wtorek, 7 lut, 2017, 19:01:16 |

   Tutaj cytat wiceministra rolnictwa o odszkodowaniach. „Jak zaznaczyła Lech, hodowcy otrzymują odszkodowania za każdą sztukę drobiu zutylizowaną z powodu wystąpienia choroby. Straty są szacowane przez trzyosobowe komisje, po cenach rynkowych. Dotychczas odszkodowania sięgają nieco ponad 13 mln zł, ale szacowanie nie zostało jeszcze zakończone. Na wypłatę odszkodowań jest 3 miesiące – wyjaśniła wiceminister.”

 • WielkoPolski
  wtorek, 7 lut, 2017, 17:58:43 |

  Wielkopolski przemysł drobiarski zagrożony. WLPK to zagłębie hodowców drobiu i występowanie wirusa to duża strata dla regionu. Oby dalej się nie rozprzestrzeniał. Dobrze, że prasa zamiast siać zamęt i strach wskazuje jak się zachować aby zneutralizować problem. Zachodnie media – jak można przeczytać – działają niestety dokładnie na odwrót.

 • Ronin
  wtorek, 7 lut, 2017, 18:02:55 |

  A to ciekawe, bo według mnie media właśnie milczą na ten temat. W telewizji ani wzmianki o tym a wiemy, że wykryto już kilkadziesiąt ognisk, i w pewnych regionach – tak jak Wielkopolsce czy gminie Mosina można powiedzieć że to już epidemia. Tymczasem główne tuby propagandowe milczą. Ciekawe dlaczego? Temat za mało medialny?

  • Jm
   czwartek, 9 lut, 2017, 13:09:43 |

   Myślę że raczej niewygodny.

 • (...)
  wtorek, 7 lut, 2017, 18:08:58 |

  – Czterdzieste pierwsze ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 wyznaczono w gospodarstwie utrzymującym 49635 sztuk drobiu (indyki), położonym w gminie Mosina
  – Czterdzieste drugie ognisko w gospodarstwie utrzymującym 19815 sztuk drobiu (kaczka pekin), położonym w gminie Grabów nad Prosną (powiat ostrzeszowski, województwo wielkopolskie)
  – Czterdzieste trzecie ognisko w gospodarstwie utrzymującym 15270 sztuk drobiu (indyki), położonym w gminie Gietrzwałd (powiat olsztyński, województwo warmińsko-mazurskie)

 • środa, 8 lut, 2017, 12:28:41 |

  Przypadki znalezienia padłych ptaków (łabędzi, dzikich gęsi, czapli, kormoranów, a także większych skupisk padłych kaczek) na terenie województwa Wielkopolskiego należy zgłaszać do Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Poznaniu – telefon 61 868 93 47

 • środa, 8 lut, 2017, 22:28:26 |

  Na początku artykułu udostępniliśmy dodatkowy materiał (pokaz slajdów) pt. Analiza przyczyn i występowanie grypy ptaków w Polsce i państwach UE autorstwa Krzysztofa Śmietanki i Krzysztofa Niemczuka (Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach.

 • Jm
  czwartek, 9 lut, 2017, 13:08:47 |

  Jestem w szoku, że w niższej temperaturze wirus dłużej się utrzymuje niż w wysokiej. Czyli jednak zima nie wymrozi wszystkiego. Super prezentacja, z której można się wiele dowiedzieć.

 • Baśka
  piątek, 17 lut, 2017, 17:58:44 |

  Ptasia grypa jest już w Puszczykowie, ciekawe kiedy dotrze do Poznania..

Skomentuj