Święta - Stary Browar Poznań Salon Berdychowski Volkswagen - T-Cross
Jan Bylczyński | środa, 2 lut, 2022 | komentarzy 8

Wybito 136 tysięcy indyków w Bolesławcu! Kolejne ognisko w gminie Czempiń

W związku z wykrytym ogniskiem ptasiej grypy (H5N1) w Bolesławcu utylizacji poddano ponad 136 tysięcy sztuk indyków rzeźnych. Ognisko pojawiło się również w gminie Czempiń, gdzie wybito blisko 10 tysięcy ptaków. Jest to największa liczba wybitego drobiu w tym roku i oznacza spore straty finansowe hodowców.

W 2022 roku w Polsce stwierdzono już 16 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków, z czego 6 w Wielkopolsce. Poza pobliskim Bolesławcem, ognisko ptasiej grypy wykryto w zarodowym stadzie kaczek w Bieczynach (gmina Czempiń), sąsiadującymi z Bolesławcem. Ognisko zostało już zlikwidowane, zutylizowano tam 10 tysięcy kaczek.

– Apeluję do hodowców, aby obserwowali swoje stada i informowali służby weterynaryjne, gdy dzieje się coś niepokojącego. Tylko w ten sposób możemy zabezpieczyć się przed dynamicznym rozprzestrzenianiem się tej choroby ptaków powiedział burmistrz Czempinia Konrad Malicki.

W gminie Mosina oraz w gminie Czempiń w powiecie kościańskim wyznaczono obszary zapowietrzone i zagrożone. W powiecie kościańskim, w gminie Czempiń obejmują: Bieczyny, Maruszkowo, Piotrowo Pierwsze, Piotrowo Drugie, Zadory, Głuchowo, Jarogniewice, Jasień, Piechanin, Srocko Wielkie, Nowe Tarnowo, Stare Tarnowo, Piotrkowice, Czempiń, Nowe Borówko.  Zagrożony obszar obejmuje także Mikoszki. W miejscowościach tych ustawiane są obecnie odpowiednie oznakowania.

Obszar zapowietrzony w gminie Mosina obejmuje miejscowości: Dymaczewo Nowe, Dymaczewo Stare, Kierzki, Bolesławiec, Borkowice, Pecna.

Obszar  zagrożony: Pożegowo, Mosina, Krosinko, Krosno, Sowiniec, Sowinki, Baranówko, Drużyna, Nowinki, Żabinko.

Wykryte w Polsce w 2022 r. ogniska ptasiej grypy

Wykryte w Polsce w 2022 r. ogniska ptasiej grypy; źródło: Główny Inspektorat Weterynarii

Pismo powiatowego lekarza weterynarii w Kościanie

Pismo powiatowego lekarza weterynarii w Kościanie

Z ptasia grypą hodowcy musieli zmagać się również w 2017 r., kiedy mieliśmy do czynienia z mniej zajadliwym szczepem H5N8. Na fermie w Bolesławcu zabito i zutylizowano wówczas 12 tys. ptaków.

H5N1, jest obecnie najgroźniejszym szczepem wirusa ptasiej grypy. Wirus powstał z mutacji podstawowego wirusa ptasiej grypy typu A. Wirus ten przenoszony jest przez żywe ptactwo. Zakażenie następuje poprzez kontakt zdrowego osobnika (w tym człowieka), z osobnikiem zakażonym. Najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażenia drobiu domowego jest bezpośredni lub pośredni (woda do picia) kontakt z ptakami dzikimi, zwykle ptactwem wodnym. Wirus może się także rozprzestrzeniać przez zanieczyszczoną paszę, sprzęt, środki transportu. Bardzo ważną rolę w rozprzestrzenianiu się wirusa ptasiej grypy odgrywa także człowiek.

Wszyscy hodowcy drobiu, zwłaszcza posiadający gospodarstwa położone w pobliżu zbiorników wodnych, powinni zachowywać ostrożność i stosować odpowiednie środki ograniczające do minimum kontakt między drobiem a dzikim ptactwem, w szczególności poprzez zabezpieczenie paszy przed dostępem zwierząt dzikich, karmienie i pojenie drobiu wewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany, stosowanie w gospodarstwie odzieży i obuwia ochronnego, unikanie pojenia ptaków i czyszczenia kurników wodą ze zbiorników wodnych i rzek. Ważne jest także przestrzeganie zasad higieny osobistej oraz niezwłoczne zgłaszanie lekarzowi weterynarii spadku nieśności lub nagłych, zwiększonych padnięć drobiu. Istotne jest także, by na fermę miały zakaz wstępu osoby nieupoważnione.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 10.0/10 (Głosujących: 4)
Napisano przez Jan Bylczyński opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Tagi: , , ,

Jan Bylczyński

Dziennikarz GMP

Wasze komentarze (8)

 • Gość
  środa, 2 lut, 2022, 9:27:50 |

  W Bolesławcu wybito i zutylizowane 136 tys.sztuk indyków? Horror

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +5 (Głosujących: 7)
 • Gość
  środa, 2 lut, 2022, 10:52:39 |

  A co się stało z wybitym drobiem, jak go zutylizowano?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +7 (Głosujących: 9)
  • Gość
   środa, 2 lut, 2022, 16:57:54 |

   Grzebowisko lub spalarnia. Ta sprawa już teraz powinna być pod kontrolą.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Popularność: +3 (Głosujących: 3)
 • Gość
  środa, 2 lut, 2022, 13:19:58 |

  Indrol nie pozwoli na straty!

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +2 (Głosujących: 6)
 • Mały Hitler Radzio
  czwartek, 3 lut, 2022, 7:05:42 |

  Od dwóch wiosen nie było nic słychać o PTASIEJ GRYPIE jak i o AFRYKAŃSKIM POMORZE ŚWIŃ, gdyż obie te choroby są inteligentne i schowały się przed covidem. Teraz gdy oszustwo covidowe pada wraca ptasia grypa.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +2 (Głosujących: 8)
 • Mały Hitler Radzio
  czwartek, 3 lut, 2022, 7:14:20 |

  Nie wiem czy ktoś pamięta, ale trzy wiosny temu chwile przed WIELKANOCĄ też zaatakowała nasz kraj PTASIA GRYPA.
  I gdy wybijano fermy drobiu to całkiem przypadkiem na granicy kraju czekały już lodówy z drobiem z izraela – PRZYPADEK???
  NIE SĄDZE…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: -1 (Głosujących: 9)
  • Gość
   czwartek, 3 lut, 2022, 9:58:20 |

   Dla uzupełnienia tej oryginalnej teorii spiskowej dodam,że drób najpewniej nie wybito,a zgazowano

   VA:F [1.9.22_1171]
   Popularność: +6 (Głosujących: 6)
  • J.
   piątek, 4 lut, 2022, 15:44:50 |

   Czy jest tu jakiś moderator? Jakiś hitlerek pisze antysemecikie posty i co?

   VA:F [1.9.22_1171]
   Popularność: 0 (Głosujących: 0)

Skomentuj


Ten wpis nie powstałby bez kawy. Jeśli uważasz, że to co robimy jest potrzebne, postaw nam małą czarną. Z przyjemnością i jeszcze większym zapałem opiszemy dla Ciebie coś ciekawego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Gazeta Mosińsko-Puszczykowska - logo