Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | środa, 2 maj, 2018 | komentarzy 11

170. rocznica proklamacji Rzeczypospolitej Mosińskiej – inauguracja obchodów

Już jutro, 3 maja br., rozpoczną się uroczyste obchody 170. rocznicy proklamacji Rzeczypospolitej Mosińskiej. Nasze miasto od dawna przygotowuje się do tych uroczystości, które potrwają aż do 26 maja. Serdecznie zapraszamy do udziału! A więcej na temat obchodów w majowym wydaniu Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej!

Mosina, niewielkie miasto w powiecie poznańskim, w swojej historii toczącej się od czasów średniowiecza i nadania praw miejskich w 1302 roku, posiada także karty zapisane tradycjami niepodległościowymi. Sięgają one czasów Wiosny Ludów i proklamacji przez Jakuba Krauthofera-Krotowskiego na miejskim rynku Polski Powstającej, 3 maja 1848 r. Fakt ten ledwo zauważony przez dzisiejszych historiografów, w tamtym czasie miał jednak doniosłe znaczenie. Przyczynił się do mobilizacji polskich wojsk powstańczych, a także do proklamacji niepodległości polskiej w całej okolicy.

Prof. Bogusław Polak tak opisał te wydarzenia: „Do wystąpień doszło w samej Mosinie. Mieszkańcy wezwali na pomoc powstańca Jakuba Krotowskiego, który wraz z oddziałem znajdował się w okolicach Rogalina. Tego samego dnia Krotowski proklamował na rynku w Mosinie Rzeczypospolitą Polską. Do władz pruskich rozesłał surowe listy z wezwaniem do posłuszeństwa. Od Stęszewa do Kórnika, w każdej wsi i miasteczku, dokąd wchodził jego oddział, zwoływał mieszkańców i nakazywał im wybór nowych władz miejscowych. Wzorem stała się Mosina, gdzie burmistrzem mianowany został nauczyciel Rost”. Z kolei w Gazecie Polskiej z roku 1848 redagowanej przez Hipolita Cegielskiego, pojawiła się relacja uczestnika tych wystąpień: „W nocy ruszyliśmy częścią do Mosiny, częścią do Sowińca. W Mosinie odebrano żandarmowi konia etc. i 3 pistolety a dnia sławnego 3 Maja na miejsce zbiegłego burmistrza Komendant Krotowski w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej mianował burmistrzem nauczyciela Rosta rodaka i wręczył mu nominacją opatrzoną pieczęcią (Orzeł Jagielloński w miejscu korony wieniec, napis: Polska powstająca)…

Rzeczpospolita Mosińska przetrwała krótko, tylko kilka dni – do przegranej bitwy pod Rogalinem 8 maja i ostatecznej potyczki pod Trzebawiem 9 maja, po której powstańcze siły zbrojne złożyły broń w Bardzie pod Wrześnią. Jednak pozostała w historycznej pamięci tutejszych mieszkańców. Można uznać, że w roku 1848, na te kilka majowych dni niepodległości Mosina stała się stolicą Polski Powstającej.

W roku 1998 na pamiątkę majowych wydarzeń z czasów Wiosny Ludów, Rada Miejska w Mosinie ustanowiła Medal Rzeczypospolitej Mosińskiej. To najwyższe lokalne wyróżnienie mosińscy rajcy co roku przyznają zasłużonym mieszkańcom za umiłowanie, utożsamianie i rozsławianie Ziemi Mosińskiej. Pierwszym laureatem Medalu został Jakub Krauthofer-Krotowski, bohater Wiosny Ludów.

Rok 2018, na przypadającą 170 rocznicę proklamacji niepodległości w Mosinie, tutejsza Rada Miejska ogłosiła Rokiem Rzeczypospolitej Mosińskiej.

Władze samorządowe Gminy Mosina zapraszają do udziału w głównych obchodach rocznicowych w dniach 3 – 26 maja. Obchody Patronatem Narodowym w Stulecie Odzyskania Niepodległości objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, a Patronatem Honorowym Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

Patronat Medialny: TVP 3 Poznań, Radio Poznań, Głos Wielkopolski, Gazeta Mosińsko-Puszczykowska, Fakty Mosińsko-Puszczykowskie, Nasza-okolica.pl, TTVI Mosina

3 maja – inauguracja obchodów

17.15 – odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku Urzędu Miejskiego w Mosinie oraz prezentacja kompozycji na miejskim rynku – „Polskie stolice”. Miejsce: Plac 20 Października w Mosinie.

Tablica pamiątkowa ufundowana przez Mieszkańców Ziemi Mosińskiej w 170. rocznicę proklamacji Rzeczypospolitej Mosińskiej, 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości. „Polskie stolice”, to kompozycja w nawierzchni przedstawiające herby i symbole w postaci odlewów z brązu historycznych stolic Polski.

18.00 – Msza św. w kościele parafialnym pw. św. Mikołaja w Mosinie, ul. Kościelna 1. Uroczysty przemarsz pod Pomnik Tadeusza Kościuszki, przy ul. Dworcowej w Mosinie.

19.15 – Koncert Galowy w Mosińskim Ośrodku Kultury. Miejsce: ul. Dworcowa 3 w Mosinie. Wykonawcy: Barbara Szelągiewicz – skrzypce, Wojciech Sokolnicki – tenor, Dariusz Tarczewski – piano, Michał Zator – harfa.

Zapraszamy do udziału!

Szczegółowy program obchodów

(źródło: J. Nowaczyk
Urząd Miejski w Mosinie)

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (11)

 • Gość
  środa, 2 maj, 2018, 18:48:04 |

  Prosze jak to władze samorządowe i powiatowe przypominaja sobie o Mosinie. Jak się trzeba przypucowac przed wyborami to angle w ciągu tygodnia można wymienić kostkę na rynku, zająć zielenią, pomalować pasy i wiele innych rzeczy ogarnąć, o które zwykły mieszkaniec nie mógłby się przez lata doprosić.

  • MJ
   czwartek, 3 maj, 2018, 10:54:41 |

   Co to znaczy angle? Czy chodziło Tobie o np: kąt, punkt widzenia, strona, róg, haczyk, węgieł?

   • Gość
    czwartek, 3 maj, 2018, 11:06:25 |

    nagle , kpw ?

    • MJ
     czwartek, 3 maj, 2018, 14:29:06 |

     Co to znaczy KPW?
     Czy chodziło Tobie na przykład o Krąg Płaskiego Węża, czy może o Komisję Papierów Wartościowych?

     • Gość
      czwartek, 3 maj, 2018, 17:41:39 |

      kur..dupelku przecież widzisz!

     • MJ
      piątek, 4 maj, 2018, 8:48:46 |

      Co oznacza kur..dupelku? Czy to coś nieprzyzwoitego?

 • PanNap
  środa, 2 maj, 2018, 19:53:27 |

  26 maja godz. 17 – błąd w nazwie Stowarzyszenia -powinno być Semper Fidelis ;-)

 • marek
  czwartek, 3 maj, 2018, 9:32:11 |

  Jaki koszt tych wszystkich uroczystości (wydruk flag, proporców, gadżetów, wymian dobrej kostki brukowej na tutejszym rynku, dodatkowa praca ludzi itd.)poniesie Gmina???

 • korekta
  czwartek, 3 maj, 2018, 10:16:00 |

  Zamiast „Mosina, niewielkie miasto w powiecie poznańskim” powinno pisać Mosina trzecie największe miasto w powiecie poznanskim.

 • Gość
  czwartek, 3 maj, 2018, 14:46:16 |

  I tak dożynki lepsze :p

 • stasia
  piątek, 4 maj, 2018, 8:56:45 |

  Jeden lubi córkę, inny zaś teściową. Mnie podobają się dożynki oraz takie uroczystości jak na 3 maja w Mosinie. W tym przypadku nie jest to kwestia gustu, a jak wiadomo, o gustach się nie dyskutuje (de gustibus non est disputandum).

Skomentuj