Dąb Rus w Rogalinie ma ponad 800 lat!
Znajdujący się na terenie Pałacu w Rogalinie Dąb Rus najstarszym dębem w Polsce? Według najnowszych badań Instytutu Dentrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku drzewo ma ponad 800 lat!
Do tej pory za najstarszy dąb w Polsce uważany był Bartek, rosnący w województwie świętokrzyskim. Z najnowszych badań wynika jednak, że starszy od Bartka jest rogaliński dąb Rus. Rus jest prawdopodobnie starszy o ponad sto lat.
– Badania na dębach zostały przeprowadzone przez Instytut Dentrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku. Polegały one na badaniu materiału genetycznego. Na podstawie tych badań został określony wiek drzew i okazało się, że w Parku w Rogalinie rośnie dąb starszy od Bartka. Rus ma około 800 – 850 lat – powiedział Piotr Wilanowski, kierownik sekcji ds. parku w Rogalinie.
Na terenie Park Krajobrazowego w Rogalinie rośnie wiele innych bardzo starych dębów. Jest to największe w Europie skupisko pomnikowych dębów. Liczy sobie ok. 2000 dębów, z których najpotężniejsze mają pnie o obwodzie sięgającym 9 m, a wszystkie o obwodzie pow. 2 m są chronione. Najsłynniejsze z nich to Lech, Czech i Rus.
Przypominamy, że Dąb Rus, rosnący na terenie Pałacu w Rogalinie został sklonowany przez naukowców metodą in vitro. „Rusek”, bo taką nosi nazwę został posadzony w kwietniu b.r. przed bramą pałacu w Rogalinie. Sklonowanie tak wiekowego drzewa, jak Rus jest olbrzymim osiągnięciem polskich dendrologów.
Według innych źródeł podaje się, że najstarszym dębem w Polsce, mającym nawet 800 lat jest dąb Bolesław rosnący w Bagiczu pod Kołobrzegiem.
Najstarszym drzewem w Polsce jest natomiast Cis Henrykowski – okaz drzewa z gatunku cis pospolity. Jego wiek oszacowano na około 1300 lat, co jest rekordem wśród polskiej flory.
źródło: teleexpress.tvp.pl
Tagi: gmina Mosina, Kórnik, malarstwo, Pałac w Rogalinie, Rogalin, Rogaliński Park Krajobrazowy
Wasze komentarze (6)
Genetyka to nie mój największy konik, choć bywało, że dużo czasu spędzałam w Instytucie Genetyki Człowieka w Poznaniu, jako pracownik naukowy tej placówki. Zaskoczył mnie fragment artykułu dotyczący wieku Rusa:
„– Badania na dębach zostały przeprowadzone przez Instytut Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku. Polegały one na badaniu materiału genetycznego. Na podstawie tych badań został określony wiek drzew i okazało się, że w Parku w Rogalinie rośnie dąb starszy od Bartka. Rus ma około 800 – 850 lat – powiedział Piotr Wilanowski, kierownik sekcji ds. parku w Rogalinie.”
Poszperałem w Internecie i znalazłam takie oto opracowanie Centrum Informacyjnego lasów Państwowych pt. :”Zastosowanie Analiz DNA Drewna w Postępowaniu Karnym” autorstwa Justyny A. Nowakowskiej i Tadeusza Pasternaka.
W tym opracowaniu na stronach 8 i 11 znalazłam takie oto stwierdzenie:
„Atutami analiz DNA są szybkość ich wykonania oraz to, że budowa sekwencji DNA nie zależy od wieku i cech morfologicznych drzew.”
Dotychczasowa moja wiedza na ten temat rozpadła się w puch w ciągu pół minuty, potrzebnej na przeczytanie tego materiału. Odsapnęłam z ulgą, kiedy przeczytałam w Internecie kolejny artykuł
na e-Poznań o tytule: „Dąb Rus z Rogalina najstarszym drzewem w Polsce!„
https://epoznan.pl/news-news-96859-dab_rus_z_rogalina_najstarszym_drzewem_w_polsce
Wyczytałam tam między innymi, że:
„Badania przeprowadzono wykonując odwiert w drzewie.” – czyli (to moja refleksja), policzono słoje z próbki materiału pozyskanego z pnia. I tak „na dwoje babka wróżyła” albowiem pień ma spore ubytki, co nie pozwala dokładnie szacować wieku z powodu na brak części materiału do badań.
Po przeczytaniu tego materiału znów poczułam ziemię pod stopami! Przepraszam, czy ten materiał napisał jakiś historyk?
„e-Poznań o tytule: „Dąb Rus z Rogalina najstarszym drzewem w Polsce!” i to jest największa bzdura, i to jeszcze w tytule, bo najstarszym jest wspomniany właśnie w artykule Cis Henrykowski. A jeśli chodzi o badania wieku drzew to nie ma do końca pewnej techniki, chociaż im nowsze badania, tym nowsza technologia i dokładność.
Najstarszy dąb, a najstarsze drzewo to jest różnica ale cóż …
Nie ma piękniejszego miejsca w Polsce niż właśnie okolocie Rogalina. Te dęby robią niesamowite wrażenie i to o każdej porze roku.
To miejsce robi niesamowite wrażenie, trochę zapomniane jak na taką skalę interesujących przyrodniczo i historycznie ciekawych miejsc. Odwiedzam je regularnie i rzadko spotykam tam ludzi. Chociaż może to jest właśnie ten dodatkowy urok.
Problemem jest to, że każdy chce, żeby w jego regionie było najstarszy dąb w Polsce. Wiadomo, że taki rekord skutkuję większym zainteresowaniem wśród turystów, a więc i większymi kolejkami do kas biletowych okolicznych muzeów itp. I tutaj leży pies zakopany…