Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | wtorek, 23 lip, 2019 | komentarzy 6

Dąb Rus w Rogalinie ma ponad 800 lat!

Znajdujący się na terenie Pałacu w Rogalinie Dąb Rus najstarszym dębem w Polsce? Według najnowszych badań Instytutu Dentrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku drzewo ma ponad 800 lat!

Do tej pory za najstarszy dąb w Polsce uważany był Bartek, rosnący w województwie świętokrzyskim. Z najnowszych badań wynika jednak, że starszy od Bartka jest rogaliński dąb Rus. Rus jest prawdopodobnie starszy o ponad sto lat.

Badania na dębach zostały przeprowadzone przez Instytut Dentrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku. Polegały one na badaniu materiału genetycznego. Na podstawie tych badań został określony wiek drzew i okazało się, że w Parku w Rogalinie rośnie dąb starszy od Bartka. Rus ma około 800 – 850 lat – powiedział Piotr Wilanowski, kierownik sekcji ds. parku w Rogalinie.

Dęby w na terenie Parku w Rogalinie Rogalinie, wsród nich - Rus

Dęby w na terenie Parku w Rogalinie Rogalinie, wsród nich – Rus

Na terenie Park Krajobrazowego w Rogalinie rośnie wiele innych bardzo starych dębów. Jest to największe w Europie skupisko pomnikowych dębów. Liczy sobie ok. 2000 dębów, z których najpotężniejsze mają pnie o obwodzie sięgającym 9 m, a wszystkie o obwodzie pow. 2 m są chronione. Najsłynniejsze z nich to Lech, Czech i Rus.

Przypominamy, że Dąb Rus, rosnący na terenie Pałacu w Rogalinie został sklonowany przez naukowców metodą in vitro. „Rusek”, bo taką nosi nazwę został posadzony w kwietniu b.r. przed bramą pałacu w Rogalinie. Sklonowanie tak wiekowego drzewa, jak Rus jest olbrzymim osiągnięciem polskich dendrologów.

dęby w Rogalinie

dęby w Parku w Rogalinie

Według innych źródeł podaje się, że najstarszym dębem w Polsce, mającym nawet 800 lat jest dąb Bolesław rosnący w Bagiczu pod Kołobrzegiem.

Najstarszym drzewem w Polsce jest natomiast Cis Henrykowski – okaz drzewa z gatunku cis pospolity. Jego wiek oszacowano na około 1300 lat, co jest rekordem wśród polskiej flory.

źródło: teleexpress.tvp.pl

uroczystość sadzenia Dębu Pamięci w Rogalinie

uroczystość sadzenia Dębu Pamięci w Rogalinie (maj 2016 r.)

Dąb w Rogalinie, malarstwo Bogdan Warowny

Dąb w Rogalinie, malarstwo Bogdan Warowny

dąb na terenie Rogalina

jeden z dębów na terenie Rogalina zimową porą

Dęby Szypułkowe - Rogaliński Park Krajobrazowy - łęgi Rogalińskie

Dęby Szypułkowe – Rogaliński Park Krajobrazowy – łęgi Rogalińskie

Dęby Szypułkowe - Rogaliński Park Krajobrazowy - łęgi Rogalińskie

Dęby Szypułkowe – Rogaliński Park Krajobrazowy – łęgi Rogalińskie

Rogaliński Park Krajobrazowy - deby na łęgach rogalińskich

Rogaliński Park Krajobrazowy – deby na łęgach rogalińskich

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (6)

 • Ala
  wtorek, 23 lip, 2019, 18:27:06 |

  Genetyka to nie mój największy konik, choć bywało, że dużo czasu spędzałam w Instytucie Genetyki Człowieka w Poznaniu, jako pracownik naukowy tej placówki. Zaskoczył mnie fragment artykułu dotyczący wieku Rusa:

  „– Badania na dębach zostały przeprowadzone przez Instytut Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku. Polegały one na badaniu materiału genetycznego. Na podstawie tych badań został określony wiek drzew i okazało się, że w Parku w Rogalinie rośnie dąb starszy od Bartka. Rus ma około 800 – 850 lat – powiedział Piotr Wilanowski, kierownik sekcji ds. parku w Rogalinie.”

  Poszperałem w Internecie i znalazłam takie oto opracowanie Centrum Informacyjnego lasów Państwowych pt. :”Zastosowanie Analiz DNA Drewna w Postępowaniu Karnym” autorstwa Justyny A. Nowakowskiej i Tadeusza Pasternaka.

  W tym opracowaniu na stronach 8 i 11 znalazłam takie oto stwierdzenie:
  „Atutami analiz DNA są szybkość ich wykonania oraz to, że budowa sekwencji DNA nie zależy od wieku i cech morfologicznych drzew.”

  Dotychczasowa moja wiedza na ten temat rozpadła się w puch w ciągu pół minuty, potrzebnej na przeczytanie tego materiału. Odsapnęłam z ulgą, kiedy przeczytałam w Internecie kolejny artykuł
  na e-Poznań o tytule: „Dąb Rus z Rogalina najstarszym drzewem w Polsce!„
  https://epoznan.pl/news-news-96859-dab_rus_z_rogalina_najstarszym_drzewem_w_polsce

  Wyczytałam tam między innymi, że:
  „Badania przeprowadzono wykonując odwiert w drzewie.” – czyli (to moja refleksja), policzono słoje z próbki materiału pozyskanego z pnia. I tak „na dwoje babka wróżyła” albowiem pień ma spore ubytki, co nie pozwala dokładnie szacować wieku z powodu na brak części materiału do badań.

  Po przeczytaniu tego materiału znów poczułam ziemię pod stopami! Przepraszam, czy ten materiał napisał jakiś historyk?

  • Cis
   środa, 24 lip, 2019, 12:37:59 |

   „e-Poznań o tytule: „Dąb Rus z Rogalina najstarszym drzewem w Polsce!” i to jest największa bzdura, i to jeszcze w tytule, bo najstarszym jest wspomniany właśnie w artykule Cis Henrykowski. A jeśli chodzi o badania wieku drzew to nie ma do końca pewnej techniki, chociaż im nowsze badania, tym nowsza technologia i dokładność.

   • Gość
    środa, 24 lip, 2019, 12:42:47 |

    Najstarszy dąb, a najstarsze drzewo to jest różnica ale cóż …

 • Al@
  wtorek, 23 lip, 2019, 21:19:10 |

  Nie ma piękniejszego miejsca w Polsce niż właśnie okolocie Rogalina. Te dęby robią niesamowite wrażenie i to o każdej porze roku.

 • Gość
  środa, 24 lip, 2019, 12:23:12 |

  To miejsce robi niesamowite wrażenie, trochę zapomniane jak na taką skalę interesujących przyrodniczo i historycznie ciekawych miejsc. Odwiedzam je regularnie i rzadko spotykam tam ludzi. Chociaż może to jest właśnie ten dodatkowy urok.

 • Roman
  środa, 24 lip, 2019, 12:39:59 |

  Problemem jest to, że każdy chce, żeby w jego regionie było najstarszy dąb w Polsce. Wiadomo, że taki rekord skutkuję większym zainteresowaniem wśród turystów, a więc i większymi kolejkami do kas biletowych okolicznych muzeów itp. I tutaj leży pies zakopany…

Skomentuj