Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | środa, 4 wrz, 2019 | komentarzy 17

Powołano spółkę

Różnicą jednego głosu została powołana uchwała w sprawie powołania spółki pn. „Park Strzelnica”, która będzie zarządzała pływalnią w Mosinie. Budowa obiektu teoretycznie ma potrwać około 3 lata i kosztować ponad 30 milionów złotych.

Park Strzelnica Sp. z.o.o.

Jak informowaliśmy w artykule Opóźnienie w powołaniu spółki Rada Miejska w Mosinie na poprzedniej sesji zdjęła uchwałę o powołaniu spółki do budowy basenu. Wczoraj podczas XIV Sesji (3 września 2019), która odbyła się w Sali Reprezentacyjnej Mosińskiego Ośrodka Kultury, mosińscy rajcy po kilkugodzinnej dyskusji podjęli uchwałę o powołaniu spółki (głosami 10 za, 9 przeciw).

uchwała w sprawie powołania spółki pn "Park Strzelnica" - głosowanie

uchwała w sprawie powołania spółki pn „Park Strzelnica” – głosowanie

Według uchwały przedmiotem działalności powoływanej spółki prawa handlowego pn. Park Strzelnica sp. z.o.o. będzie m.in wybudowanie krytego basenu wraz z infrastrukturą oraz administrowanie i zarządzanie obiektem, którego koszt wyniesie co najmniej 30 milionów złotych.

Basen w Mosinie - projekt, wizualizacja

Basen w Mosinie – wizualizacja

Utworzenie spółki „Park Strzelnica” to kolejny krok w kierunku spełnienia wieloletnich oczekiwań naszych mieszkańców – budowy krytego basenu w Mosinie. Cieszymy się, że ta długo oczekiwana inwestycja zmierza do realizacji. Chcemy, żeby mosińska pływalnia służyła przede wszystkim dzieciom i młodzieży, ale również pozostałym mieszkańcom, którzy będą mogli z niej także korzystać. – powiedział Przemysław Mieloch, Burmistrz Gminy Mosina

Trzyosobową radę nadzorczą nowo utworzonej spółki, stanowić będą osoby rekomendowane przez Radę Miejską w Mosinie – taką zmianę, obok innych poprawek wprowadzonych do projektu uchwały przygotowanego przez Burmistrza, wprowadziła sama Rada. Podjęła ona również decyzję, żeby każda zmiana w akcie założycielskim spółki była dokonywana jej uchwałą.

Po dokonaniu aktualizacji gotowego już projektu basenu, który posiada już pozwolenie na budowę, spółka będzie mogła ogłosić postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy tej inwestycji.

Komentarze

Mosiński Basen czyli projekt z ograniczoną odpowiedzialnością…

Komentarz odnośnie wczorajszego głosowania przedstawił na swoim profilu społecznościowym Dominik Michalak, wice przewodniczący Rady Miejskiej w Mosinie:

Dyskusja nad utworzeniem spółki była bardzo długa i merytoryczna. Dlaczego głosowałem przeciwko utworzeniu spółki? Powodów jest kilka…..

➡️Chaos w przygotowaniu dokumentów merytorycznych, brak analiz strategicznych,
➡️ brak szczegółowych i rzetelnych analiz finansowych funkcjonowania spółki (w tym finansowania inwestycji),
➡️Brak analizy możliwości pozyskania środków zewnętrznych na budowę basenu,
➡️brak samodzielności spółki w zakresie realizacji inwestycji (spółka będzie korzystać z pomocy urzędu w zakresie merytrocznego przygotowania inwestycji – zostanie powołany zespół celowy urzędników). Będzie to stanowić obciążenie referatu, co może odbić się na realizacji bieżących zadań referatu.
➡️Zbyt wysoki koszt realizacji inwestycji tj. 30.000.000PLN (w wieloletniej prognozie finansowej zabezpieczone środki wynoszą 22.800.000 PLN)
➡️Zbyt długi czas budowy tj. około 3 lata (do 2023 roku),
➡️Deklarowane uposażenie Prezesa Spółki na poziomie 4400 PLN brutto (obawa co do jakości pracy menadżerskiej).

Basen – na dwóch kartkach papieru!

Swój komentarz odnośnie inwestycji zamieścił również na portalu TTVI Mosina Marcin Ługawiak, Radny Rady Miejskiej:

Od kwoty niecałe 1️0 mln do 3️0 mln urósł koszt budowy basenu w Mosinie. To ogromna kwota. Nigdy wcześniej tak duża nie padła. Uważam, że basen to wspaniały obiekt, który posłuży naszym mieszkańcom, ale:

☝️ Inwestycja jest zupełnie nieprzygotowana. Burmistrz na dwóch świstkach papieru przedstawił wczoraj na komisji kilka liczb, za którymi stoją jakieś zgrubne założenia, których jako radni nie poznaliśmy. Nie oszacowano popytu, nie przeprowadzono konsultacji społecznych, nie przedstawiono żadnych alternatywnych rozwiązań technicznych, nie przedstawiono rozwiązań drogowych w tym miejscu, nie mamy żadnej z prawdziwego zdarzenia analizy finansowej przedsięwzięcia. Nie wiemy, w jaki sposób będzie organizowany dowóz dzieci z całej gminy na zajęcia. Ile dzieci zostanie objętych nauką pływania. Nawet nie wiemy, jak będą się kształtować ceny biletów. Dwie kartki papieru i kilka ogólnych liczb to za mało. Tak się nie podejmuje decyzji za 30 mln zł.
✌️ Powołujemy kolejną spółkę bez gruntownego rozważenia przekształcenia MOSiR w spółkę i objęcia całą działalność sportowo-rekreacyjną działalnością spółki prawa handlowego. W takiej sytuacji VAT byłby do odliczenia na przykład od budowy sali gimnastycznej w Krosinku i budowy innej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej. To rozwiązanie rodzi inne oszczędności z tytułu obsługi administracyjnej podmiotów gminnych zajmujących się sportem.
🤟 Projekt budowlany został przygotowany naprędce przed wyborami. Bogumił Głuszkowski, który ma ogromne doświadczenie w zarządzaniu basenami, podczas ostatniej sesji wskazał, że w projekcie zabrakło wielu nowoczesnych rozwiązań. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że projekt jest w dużej mierze niedoskonały.

 


Basen w Mosinie – szczegóły inwestycji

Obiekt przewidziany jest jako basen kryty i ma pełnić różnorodne funkcje: dydaktyczną, zdrowotną, rekreacyjną, sportową – wraz z realizacją gminnego programu nauki pływania. Poza funkcją edukacyjną basen pełnić będzie funkcję rehabilitacyjno – rekreacyjną dla mieszkańców miasta i okolic.

W ramach pływalni, która stanie na terenie pomiędzy ul. Strzelecką a Leszczyńską w Mosinie, zaprojektowane zostały dwa baseny: pływacki o głębokości 1,3 – 1,8 metra i wymiarach 25 x 14 metrów z 6 torami, a także rekreacyjny – podzielony na dwie strefy, obydwie o wymiarach 12 x 6 metrów i głębokości 0,8 – 1,1 metra, połączone dwoma przelotami o szerokości ok. 3 metrów.

Jedna z dwóch stref basenu rekreacyjnego będzie mogła służyć dzieciom do nauki pływania. W drugiej strefie przewidziano masażery, gejzery, przeciwprądy, leżankę rurową z napowietrzaniem.  W przestrzeni basenowej, zaprojektowana została jeszcze jedna część – z przeznaczeniem na jakuzzi. Liczba ratowników jest regulowana i będzie odpowiednia dla ilości osób korzystających. Oprócz basenów, w projekcie przewidziano zespół socjalny z trzema szatniami: dla kobiet, dla mężczyzn i dla rodzin. Każda z nich pomieści 60 osób. Powstanie również szatnia dla osób niepełnosprawnych i dwie sauny suche, a także winda na piętro obiektu. Na piętrze wyznaczona została część obiektu na wynajem pod działalność związaną z rozwojem kultury fizycznej lub zdrowotnej.

projekt pływalni w Mosinie

projekt pływalni w Mosinie – kliknij i powiększ

Koszty inwestycji

Jak podaje Burmistrz Gminy Mosina, Przemysław Mieloch budowa obiektu potrwa około 3 lata i kosztować będzie ponad 30 milionów złotych. W 2019 r. dla zbilansowania budżetu planowana jest emisja obligacji na kwotę 10 milionów zł. Inwestycja wpisana jest do Wieloletniej Prognozy Finansowej. Obejmuje lata 2019 – 2021. Planowane kwoty budżetu wynoszą odpowiednio 4.000.000  zł, 9.100.000 zł i 10.000.000 zł.

Gmina Mosina złożyła wniosek do Ministerstwa Sportu i Turystyki o dofinansowanie budowy pływalni krytej w Mosinie w marcu 2019 r. Wniosek dotyczył Programu rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej z możliwością uzyskania dofinansowania w wysokości 3 500 000 zł. Gmina Mosina nie otrzymała odpowiedzi w zakresie weryfikacji wniosku i jego oceny formalnej, ani też informacji o jego wyniku.

Na tej działce ma powstać pływalnia

Na tej działce ma powstać pływalnia – pomiędzy ul. Leszczyńską, a Strzelecką w Mosinie w sąsiedztwie Parku Strzelnica

źródło: RM w Mosinie, Dominik Michalak – mikroblog samorządowca; TTVI Mosina, UM w Mosinie (mosina.pl)

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (17)

 • gość
  środa, 4 wrz, 2019, 12:57:15 |

  Wczorajszy występ naszych rajców, to ogromny wstyd dla Mosiny. Nie chodzi wcale o basen, ale o to w jak bezczelny sposób burmistrz przedstawił argumenty za utworzeniem spółki. Nie rozumiem postawy dwóch radnych, którzy wstrzymali się od głosu. To najgorszy z możliwych przypadków podczas głosowań i choć radny ma do tego prawo, to częste uchylaniem się od oddania głosu za lub przeciw jest skrajnym przykładem niedojrzałości radnego lub zwyczajnego strachu przed podjęciem decyzji. takich radnych Mosina nie potrzebuje. U pana radnego to pewnie już recydywa. tak jest najlepiej. Podkulić ogon jak kundel i do tego zakopać głowę w piasek jak struś. Brawa za wspaniałe przygotowanie radnych skupionych w Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej. Ci radni zaczynają pokazywać wielką klasę. Szczególne brawa dla radnego Michalaka oraz radnego Ługawiaka. Bardzo pozytywnie zaskoczył radny Kasprowicz, ale zabrakło efektownego wykończenia po każdym wystąpieniu. Zbyt łatwo daje się pan zbyć słowom burmistrza. Pani przewodnicząca jak zawsze bardzo dobrze przygotowana. zaskoczył mnie radny Waligórski, który w krótkim odstępie czasu gorąco był przeciw, a potem za. Cóż takiego obiecał Panu burmistrz? Znany z własnego zdania radny nagle całkowicie skołowaciał? Radny Wiązek dał się kupić za posadę pani kierownik referatu Planowania Przestrzennego… Panie Wiązek, niczego Pan nie dostał od burmistrza i nie dostanie, bo nie znajduje się Pan na politycznej liście tego gościa. Szkoda mi Pana, ale to Pański wybór. Panie Andrzeju Raźny, czy Pana podniesiona ręka wczoraj spowoduje, że w końcu ruszy budowa zbiornika retencyjnego na osiedlu, które Pan reprezentuje? Nie piszę o pozostałych, bo szkoda na to czasu.

 • GOŚĆ
  środa, 4 wrz, 2019, 13:04:39 |

  O ile pamięć mnie nie myli, podobne karteluszki rzucił radnym burmistrz Mieloch, kiedy proponował wyjście z Selektu. Kolejny raz radni dają się nabrać na skrawki papieru (wielkości czterech listków papieru toaletowego) pokryte bazgrołami do uzasadnienia wydatku na kilkadziesiąt milionów złotych, które i tak pójdą z kieszeni mieszkańców gminy hehe.

 • Lucek
  środa, 4 wrz, 2019, 13:07:09 |

  Świetna wiadomość, basen coraz bliżej. To, że gmina dopłaci, będzie kosztować to jasne, przecież nie ma nic za darmo. Za luksusy trzeba płacić. Pośrednio zyskamy my i nasze dzieci. Na zdrowie!

  • Gość
   sobota, 7 wrz, 2019, 12:19:28 |

   Ale już konkretnie,ile dopłaci ze środków własnych do inwestycji i ile będzie dopłacać każdego roku?
   Nie wiecie czy się wstydzicie tej informacji Państwo Radni?

 • Gość
  środa, 4 wrz, 2019, 13:18:03 |

  Jak znać życie konkretne ruchy w związku z budową odbędą się przed wyborami samorządowymi … bo przecież do końca tej kadencji i tak nie ma szansy żeby zdążyć…

 • Gość
  środa, 4 wrz, 2019, 14:33:06 |

  Jaki jest przewidziany koszt dofinansowania co roku z budżetu gminy?
  (Wątpię żeby basen zarobił na swoje utrzymanie)
  Czy dzieci z gminy mogą liczyć na darmowe zajęcia pływackie w ramach lekcji wychowania fizycznego? (Chodzby na jedną godzinę miesiecznie)

  • Vox populi
   środa, 4 wrz, 2019, 15:50:20 |

   Dzieci szkolne powinny mieć wejście darmowe w ramach zajęć z WF na basenie. Ponadto mogą być zniżki w ramach Karty Stałego Mieszkańca, która podobno od dawna jest, a jej nie ma. Ta forma istnienia jest bardzo popularna w wydaniu obecnego burmistrza. Obietnice! Wczoraj na sesji poruszono temat dowozu dzieci do szkół. dzieci już chodzą do szkoły, a temat jeszcze nie ogarnięty. Celowo nie poruszam darmowej komunikacji z taką lubością obiecywanej przez Mielocha przed wyborami. Kiedyś zapytany o Kartę Stałego Mieszkańca odpowiedział, że się drukuje. Pewnie myślał o drukowaniu na drukarce przestrzennej, biedny Pinokio…

 • lol
  środa, 4 wrz, 2019, 15:42:23 |

  Jeśli okres inwestycji ma trwać 3 lata, co jest realne w warunkach mosińskich, wówczas należy liczyć średnio 10 do 12 milionów złotych wydatku rocznie na ww. przedsięwzięcie. Realnie może to wyglądać ta:
  – pierwszy rok ok. 5 mln zł,
  – drugi rok 10 mln zł,
  – trzeci rok 15-20 mln zł.
  Basen na swoje utrzymanie nie zarobi, to pewne. To nie park wodny z termami. Będzie radość, jak skompensuje z wpływów 1/3 kosztów utrzymania. Mosina, to nie Poznań. Proszę zapytać o to, ile pieniędzy kwartalnie płynie z wykorzystania Hali Widowiskowo Sportowej. Proszę zapytać właścicieli siłowni w Mosinie, jakie mają obroty. Nie widać tłumów w tych obiektach, więc należy założyć, że w przypadku basenu nie stanie się cud.

  • mieszkaniec Mosiny
   środa, 4 wrz, 2019, 16:33:08 |

   Zwróć uwagę, że siłownie, które są w rękach prywatnych muszą konkurować z siłownią której właścicielem jest gmina, czyli my wszyscy. Urząd może sobie do interesu dopłacać, tworzyć konkurencyjne ceny i atrakcje – straty i tak pokryją podatnicy. Czy taka sytuacja jest normalna? To tylko jeden mały przykład. Najpierw niszczymy lokalnych przedsiębiorców, zniechęcamy ludzi do poruszania się po zasmrodzonych, zakurzonych i zakorkowanych ulicach, – przez co nie chcą tutaj mieszkać, a później się dziwimy, że nas nie stać na pływalnię. Ba nie stać nas nawet na zrobienie chodnika. Ale z drugiej strony stać na wymianę nowej kostki brukowej na nową kostkę brukową na rynku i organizowanie wzniosłych imprez, na które nikt nie przychodzi. Miasto chorych umysłów.

   • lol
    środa, 4 wrz, 2019, 18:27:37 |

    Rozumiem Twoją wypowiedź, ale mnie nie zrozumiałeś. Chodzi mi o to, że nawet przed wybudowaniem Hali Widowiskowo Sportowej, mosiński rynek usług związanych z siłowniami i klubami fitness nie jest na tyle wydajny, by zasilić takie molochy jak Hala W-S. Z tego nie może być pieniędzy z utrzymanie takiego obiektu, należy ich szukać w innych obszarach np związanych z rozrywką. Teraz dojdzie Pływalnia, gdzie wiadomo, ze usługi basenowe nie utrzymają obiektu. Inne typu siłownie i fitness mają obcą i własną, silną konkurencję. Co więc utrzyma ten obiekt? Niech OSiR pokaże bilans za I półrocze lub, średni bilans miesięczny za dotychczasowy okres działalności Hali Widowiskowo Sportowej. Wówczas zobaczymy, czego możemy spodziewać się po działalności gospodarczej spółki prowadzącej pływalnię.

    • mieszkaniec
     piątek, 6 wrz, 2019, 11:16:30 |

     Nie wszystkie inwestycje należy przeliczać tylko na zysk/stratę bezpośrednią. Taką inwestycją jest basen.
     Idąc tym tropem myślenia, utwardzanie dróg też się nie opłaca. Kosztuje krocie, a później tylko do tego dokładamy – utrzymując czystość, remontując itd itp.

     • Gość
      sobota, 7 wrz, 2019, 11:08:48 |

      Utwardzenie dróg ratuje też życie.
      Skraca dojazd służb ratunkowych.

 • Gość
  środa, 4 wrz, 2019, 16:20:25 |

  Po prostu Pan burmistrz chce się zapisać w kartach historii jako osoba która wybudowała basen.
  Nazwijmy basen jego imieniem i postawmy mu pomnik.

 • Mati
  piątek, 6 wrz, 2019, 10:54:00 |

  Świetna informacja, powoli ale solidnie. Kolejny krok. Oby tylko znalazł się wykonawca bo z tym też bywa różnie.

  • Gość
   sobota, 7 wrz, 2019, 21:11:27 |

   Może niech dewelopery połączą siły.

 • Gość
  piątek, 6 wrz, 2019, 13:46:55 |

  Gmina z.o.o.

 • Turysta
  piątek, 6 wrz, 2019, 22:37:51 |

  Czy tym miastem rządzi mafia?

Skomentuj