Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze Krzysztof Hetman - do Parlamentu Europejskiego
Redakcja GMP | sobota, 7 lis, 2020 | komentarzy 8

Badania Klimatu Rowerowego w gminie Mosina

Gmina Mosina wraz ze Stowarzyszeniem Metropolia Poznań przystąpiła do Badania Klimatu Rowerowego 2020. Każdy cyklista z obszaru naszej gminy może ocenić warunki infrastrukturalne, ale i relacje na linii rowerzyści-kierowcy.

Czy jazda rowerem sprawia ci radość czy jest raczej źródłem stresów? Przedstawiając swoją opinię na temat korzystania z roweru możemy przekazać osobom kształtującym politykę rowerową i zarządcom ruchu ważną informację zwrotną – opinię eksperta – codziennego użytkownika przestrzeni publicznej.

Wiemy, że z jakością sieci rowerowej w naszej gminie bywa różnie. – Jest to o tyle ważne, że obecnie wszyscy zdajemy sobie sprawę w jakim miejscu jesteśmy, jeśli chodzi o infrastrukturę rowerową. Wspólnie z radnym Maciejem Patelą zorganizujemy wkrótce spotkanie robocze w sprawie rozwoju infrastruktury rowerowej. W tym roku wprowadziliśmy do budżetu pozycję dotyczącą opracowania strategii rozwoju infrastruktury rowerowej – niestety UM nie dokonał w tym zakresie żadnych działań – poinformował Dominik Michalak wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Mosinie.

rejon dworca kolejowego w Mosinie - rowery

Infrastruktura rowerowa w rejonie dworca kolejowego w Mosinie pozostawia wiele do życzenia. Wielu z mieszkańców naszej gminy skarży się m.in.na niewystarczającą ilość miejsc, w których można pozostawić bezpiecznie i pod wiatą swój rower na czas dojazdu pociągiem do pracy.

Badania Klimatu Rowerowego są próbą zebrania opinii o jakości warunków korzystania z roweru w Polsce. Wyniki testu umożliwią stworzenie wielowymiarowego obrazu sytuacji osób korzystających z rowerów w poszczególnych miastach i gminach kraju, dając możliwość wsparcia argumentów na rzecz poprawy warunków jazdy rowerem i jakości przestrzeni publicznych. Badanie jest realizowane w porozumieniu z organizacjami rowerowymi Europy, zrzeszonymi w Europejskiej Federacji Cyklistów (ECF).

Link do ankiety: https://www.rowerowyklimat.pl/. Zapraszamy do udziału i wyrażenia swojej opinii na temat infrastruktury rowerowej w gminie Mosina.

most nad Kanałem Mosińskim - szlak rowerowy

Rower i las

kradzieże rowerów - stacja rowerowa Mosina osiedle za Moreną

Badania Klimatu Rowerowego

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Tagi: , ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (8)

 • rower cały rok to możliwe
  sobota, 7 lis, 2020, 12:47:10 |

  Mosina jest wręcz wrogo nastawiona do rowerzystów. Infrastrukturą nie można nazwać tzw. ścieżek pieszo-rowerowych, które niestety są najpopularniejszym w Polsce rozwiązaniem. Cieszę się, że p. Michalak próbuje coś w tej kwestii zrobić. Chętnie się przyłączę. Poprosiłbym o jakieś spotkanie i nagłośnienie wśród rowerzystów. Tu potrzeba dialogu i jasnego przedstawienia postulatów przez tych, którzy faktycznie jeżdżą w celach komunikacyjnych, a nie czekanie na urzędników i radnych (niektórych), bo ci nie maja żadnej wiedzy. Wystarczy spojrzeć na patologiczną ulicę Leszczyńską, Strzelecką, Piaskową w Krośnie albo sknoconą nową ul. Brzechwy. O wyrąbaniu pół hektara lasu w Drużynie po to by zrobić bezmyślną ścieżkę na mało ruchliwej drodze nie wspomnę. To jest poziom urzędasów. Przyszłością są pasy ruchu dla rowerów na najruchliwszych drogach, a tam gdzie nie da się zrobić ich to ewentualnie fakultatywny ruch rowerowy wspólnie z pieszymi (jest to prawnie możliwe). Fakultatywny, a nie obowiązkowy. I żeby nie było trzeba też wyedukować niektórych rowerzystów, którzy przynoszą wstyd środowisku za jazdę bez świateł i używanie telefonu komórkowego w trakcie jazdy. Gratuluję radnemu Michałkowi inicjatywy, a dziwę się, że burmistrz „śpi” w tym temacie. Mam tylko nadzieję, że odezwa rowerzystów będzie, bo nic o nich bez nich. Znam to środowisko i niestety jest tak, że narzekają wszyscy, ale do działania nie ma nikogo. Czekam na konkrety, chętnie przyjdę na spotkanie.

 • rower cały rok to możliwe
  sobota, 7 lis, 2020, 12:55:23 |

  A mam jeszcze prośbę, ażeby informacje o spotkaniach i działaniach przekazywać np. tutaj, a nie tylko na facebooku, ponieważ nie każdy korzysta z tego portalu społecznościowego. Z góry dziękuję :-)

 • Kvartz
  sobota, 7 lis, 2020, 13:07:17 |

  Mosina jest idealnym miejscem do tego, by być miastem zielonym – pełnym parków, dróg rowerowych, z czystym powietrzem. Niestety działania gminy są w tym aspekcie dalece niewystarczające. Cały wspaniały potencjał położenia miasta jest trwoniony w najlepsze. A przecież wiele osób, które postanowiło zamieszkać w Mosinie uczyniło to właśnie ze względów na położenie – bliskość lasów, piękne naturalne tereny wokół. Szkoda że miasto swoim charakterem nie potrafi do tego w jakiś sposób nawiązać :( Przy wielu ulicach nawet chodnik jest w opłakanym stanie, a co tu dopiero mówić o drogach dla rowerów… :(

 • Romanm
  sobota, 7 lis, 2020, 13:27:27 |

  Mosina jest nierowerowa.
  Zgadzam się z poprzednikami.
  Szkoda że nie inwestuje się w rowerowanie.
  Płączenia ścieżek rowerowych gdzie dosłownie niewiele brakuje są pod wszelką krytyką.
  Ścieżki projektuje osoba co nie ma o rowerpwaniu zielonego pojecia.

 • 112
  sobota, 7 lis, 2020, 21:26:51 |

  Drogi rowerowe powoli,ale powstają . Jednak nie każdy rowerzysta z nich korzysta np, ścieżka rowerowa w Łęczycy i na trasie od Dworca PKP Puszczykowo do Puszczykówka. Co bardzo irytuje zapewne kierowców samochodów i rowerzyści robią sobie wrogów. Osobiście bardzo dużo jeżdżę rowerem i każda nowa droga rowerowa mnie cieszy. Prosi się bardzo o drogę rowerowa na trasie Łęczyca – Mosina i Mosina – Kórnik, może kiedyś…

  • orient
   sobota, 7 lis, 2020, 21:38:55 |

   Zgadzam się, te trasy są bardzo potrzebne. Ja bym jeszcze dodał Dymaczewo – Mosina. Można by było wtedy pojechać ścieżką do Stęszewa, a tak trzeba wśród Tirów modlić się o życie. Teraz jest tak, że w żadną stronę w kierunku większych miast typu Śrem, Poznań, Stęszew, Kórnik ścieżką rowerową się nie pojedzie, chyba, że do Czempinia. Nic, przynajmniej będzie basen ;)

   • kajka
    niedziela, 8 lis, 2020, 11:33:33 |

    Basen? Chyba nigdy, to wieczna kiełbasa wyborcza. A przy tym nieudolnym urzędzie z burmistrzami na czele to już w ogóle.

 • Głos z plebanii
  niedziela, 8 lis, 2020, 14:09:02 |

  Urząd nieudolny i niewydolny mimo że przez kilka ostatnich lat liczba urzędników wzrosła o 1/3. Mieloch zatrudnia kolejne miernoty ze swojego klucza. A rada? Te też kloaka. Ostatnie głosowanie i smród ciągnący się wokół prywatnych interesów radnych jest gorszy niż na składowisku w Piotrowie Pierwszym. Afera radnego sklepikarza to i tak drobniaki. Każdy ma swoje do ugrania i kitra po cichu.

Skomentuj