Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Wojtek Pierzchalski | sobota, 24 paź, 2020 | komentarzy 5

Mosina wolna od 5G? Do gminy wpłynęła petycja, zajęli się nią radni

Pisma koalicji „Polska wolna od 5G” wpłynęły do kilkudziesięciu samorządów w całej Polsce. Najgłośniej o petycji było w kontekście Kraśnika, gdzie radni przyjęli postulatu ruchu. Takie samo pismo wpłynęło do gminy Mosina.

We wrześniu Polskę zalały żarty o Kraśniku (woj. lubelskie). Tamtejsza rada miejska zdecydowała bowiem o przyjęciu petycji koalicji „Polska wolna od 5G”. Kraśniccy radni jednak szybko się zorientowali, że postąpili pochopnie i po tygodniu od przyjęcia uchwały uchylili ją. – Po tym, co wydarzyło się 22 września, czyli po poparciu petycji w sprawie szkodliwości sieci 5G, radni narzekali na brak wiedzy – mówiła przewodnicząca rady miejskiej w Kraśniku, Dorota Posyniak.

Petycja tego samego ruchu wpłynęła również do Mosiny. 27 marca, jak wynika z uzasadnienia uchwały o pozostawienie petycji bez rozpatrzenia, burmistrz przekazał ją radnym, wnosząc o przyjęcie petycji przez radę. Koalicja „Polska wolna od 5G” w swoim stanowisku domagała się opublikowania swoich postulatów między innymi na profilu burmistrza na Facebooku i przekazania ich dyrektorom szkół i przedszkoli na terenie gminy.

5G nas usmaży?

W uzasadnieniu petycji „Stop zagrożeniu zdrowia i życia” składający ją powoływali się na zwiększoną ekspozycję mieszkańców na pole magnetyczne. „Polska wolna od 5G” domagała się także zdemontowania istniejących sieci Wi-Fi w szkołach. Placówki miałyby wykonać  nowe instalacje sieci komputerowych w oparciu wyłącznie o połączenia kablowe, eternetowe, bądź światłowodowe. Uczniowie mieliby mieć także zakaz używania telefonów na lekcjach i przerwach, przełączając je w tryb samolotowy. Samorząd w razie przyjęcia petycji, byłby zobowiązany do przeprowadzenia kampanii informacyjnej na temat zagrożeń płynących z pola magnetycznego.

Swoją opinię na temat 5G wygłosił burmistrz Przemysław Mieloch na posiedzeniu komisji oświaty, spraw społecznych i promocji 12 sierpnia. – W przypadku telefonów komórkowych i tego 5G opinię mam fatalną. Nie jestem natomiast kształcony w tym zakresie. Jeżeli natomiast chodzi o żywność GMO, to były populacje myszy karmione karmą GMO. W drugim pokoleniu, myszy miały jakieś ułomności, w następnych pokoleniach były poważne ułomności, w końcu prawnuki tych pierwszych nie mogły się rozmnażać. U myszy następowanie pokoleń jest szybkie, a u ludzi jedno pokolenie to jest 20 lat. Za te 20 kilka lat razy dwa, razy trzy, za kilka pokoleń, okaże się, co będzie z nami wskutek 5G. To będzie realny wynik, a wszystkie inne opinie są niewiele warte.

Naukowcy uspokajają, ale zachowują ostrożność

Badania nad szkodliwością częstotliwości fal, jakie wykorzystuje technologia 5G już trwają. Część z nich już dementuje rzekomy wpływ promieniowania na zdrowie ludzi. Australijscy naukowcy dowiedli, że fale emitowane przez nadajniki sieci komórkowych są zbyt słabe, żeby móc penetrować ludzką skórę. Dodatkowo nie są w stanie w żaden znaczący sposób podgrzać naszego organizmu. W przeciwieństwie do całkiem naturalnego promieniowania słonecznego. Z kolei IARC, czyli międzynarodowy instytut badań nad nowotworami, klasyfikuje promieniowanie radiowe jako mające „możliwe działania rakotwórcze” razem z kiszonymi warzywami.

– Kuchenka mikrofalowa ma miliony razy większe wartości pola niż pole występujące wokół anten nadawczych telefonii komórkowej. Tu warto posłużyć się porównaniem: woda w 100 stopniach nas oparzy, ale czy to znaczy, że woda w temperaturze 20 stopni jest dla nas szkodliwa? Nie. Tak samo jest z mikrofalami, które emituje mikrofalówka – mówi cytowany przez portal Wirtualna Polska, prof. dr hab. n. med. Marek Zmyślony, prezes Polskiego Towarzystwa Badań Radiacyjnych im. Marii Skłodowskiej-Curie. Dodaje jednak – Takie fale najprawdopodobniej nie mają większego wpływu na ludzki organizm, ale nie można powiedzieć, że na pewno. Do tej pory było za mało badań, które by to zweryfikowały – podkreśla. Do 2022 roku na podstawie prac naukowych, które pojawiają się w miarę wdrażania nowej technologii, swoją opinię na temat 5G ma przedstawić Światowa Organizacja Zdrowia.

Zakazu używania telefonów w, i tak pracujących zdalnie szkołach, jednak nie będzie. Na sesji 24 września radni bowiem zdecydowali o pozostawieniu petycji bez rozpatrzenia. Decydujące dla odrzucenia stanowiska koalicji okazały się kwestie formalne. W treści pisma koalicja „Polska wolna od 5G” nie wskazała ani miejsca swojej siedziby ani żadnego z 200 popierających ją podmiotów. Tym samym nie pojawił się także adres do korespondencji. W treści stanowiska koalicji nie wymieniono także osoby, która grupę reprezentuje.

Wasze komentarze (5)

 • Postronny
  sobota, 24 paź, 2020, 18:26:31 |

  Szury totalne. Brak tym ludziom tylko aluminiowych czapeczek.

 • Gefir
  sobota, 24 paź, 2020, 22:10:31 |

  Jak zaczęto stawiać linie wysokiego napięcia również były nieszkodliwe. Dopiero jak mieszkający w pobliżu nich zaczęli chorować na raka to oczy się otworzyły.Technologia 5G to dawniejsze częstotliwości wojskowych stacji radarowych.Gęsto ustawione anteny.Mosina jest zaopatrzona w światłowód.Może zamiast się spieszyć to poczekajmy na efekty.Może dzięki temu miasto zarobi więcej kasy.Szybkość jest potrzebna przy łapaniu pcheł.Pamiętacie państwo niesamowicie ekologiczną technologię utylizacji opon ? Zdajecie sobie sprawę co byśmy mieli dzisiaj w mieście…

  • ooto
   poniedziałek, 26 paź, 2020, 21:48:43 |

   Tak, zaczeli chorować na raka i oczy im się otworzyły, a jeszcze gorzej zaczeło się dziać jak uruchomili te maszty :)

  • ha ha
   wtorek, 27 paź, 2020, 10:28:12 |

   „Pamiętacie państwo niesamowicie ekologiczną technologię utylizacji opon ? Zdajecie sobie sprawę co byśmy mieli dzisiaj w mieście…”
   Tak, wielką firmę zatrudniającą wielu mieszkańców. Przykład takiej firmy jest w Śremie. No ale jak to w skansenie Mosina nie może być żadnej firmy, bo jeszcze ludziom by się żyło za dobrze.

 • Rocky
  niedziela, 25 paź, 2020, 18:43:31 |

  Czy to jest jakis zart? Bo nie wierze co czytam…. panie mieloch moze lepiej smogiem sie pan zajmi zamias 5g sie obawiac … dom wariatow

Skomentuj