T-Roc Salon VW Berdychowski Łukasz Grabowski radny w sejmiku woj. wielkopolskiego Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wielkanoc w Starym Browarze w Poznaniu - złap zająca w apce
Redakcja GMP | poniedziałek, 14 wrz, 2020 |

Paczka przyjazna dla środowiska

Gazeta Mosińsko-Puszczykowska wielokrotnie podnosiła problem nielegalnie wywożonych śmieci i ogólnego zaśmiecenia okolicy, między innymi w Wielkopolskim Parku Narodowym i na Gliniankach.

Wolontariusze sprzątający WPN 21 czerwca zebrali w parku kilkaset litrów śmieci. Śmieci jednak nie biorą się znikąd. Najlepszym sposobem żeby ich było mniej, jest mniej ich produkować. Dziś piszemy o tym jak powinna być spakowana paczka.

Przez dwa miesiące narodowej kwarantanny wiele osób przywykło do wygody robienia zakupów w sieci i chociaż od maja większość sklepów jest otwartych, wiele wskazuje na to, że nieprędko zmienią nawyki. Mimo zdjęcia większości ograniczeń sanitarnych (a może właśnie dlatego) wiele osób ma słuszne obawy przed wychodzeniem w miejsca publiczne, a jak ktoś już przyzwyczai się do wygody kupowania w sieci, to chętnie robi tak nadal. Badania opinii publicznej wskazują, że większość kupujących on-line uważa zakupy w sieci za szybkie, wygodne i bezpieczne. Zresztą, dla mieszkańców mniejszych miejscowości zawsze była to wygodniejsza opcja, niż jechanie np. do Poznania po zakupy.

Paczka przyjazna dla środowiska

Paczka ze sklepu internetowego to jednak również konieczność jej transportu i opakowania, które po rozpakowaniu przesyłki ląduje ną śmietniku albo, co gorsza, w lesie. Paczka może jednak być spakowana w sposób, który będzie przyjazny środowisku. Zasad, o których tu mowa możemy sami przestrzegać, ale przede wszystkim powinniśmy wymagać od sklepów internetowych, w których kupujemy, aby ich przesyłki te zasady spełniały. W ten sposób, nawet jeśli trafią one w ręce odbiorców, którym na środowisku nie zależy, to stanowić będą mniejszy problem.

Paczka w ekologicznym opakowaniu

Jakiej paczki powinniśmy oczekiwać od sklepu on-line, aby jej opakowanie było przyjazne dla środowiska? Przede wszystkim rozmiar tegoż opakowania powinien być dopasowany do wysyłanych przedmiotów. Dzięki temu sklep nie zmarnuje dodatkowych materiałów na samo opakowanie, a przede wszystkim na wypełnienie pustych przestrzeni w paczce. Przy okazji paczka, zajmując mniej miejsca w pojazdach przewożących przesyłki, ogranicza się też generowane przez nie zanieczyszczenia komunikacyjne. Może się wydawać, że umieszczenie w furgonetce jednej paczki mniej lub więcej nie ma większego znaczenia, ale w Polsce co roku dostarcza się ponad 400 mln przesyłek. Tak więc zwiększenie liczby pakunków w każdym pojeździe ze 100 do 101 oznaczałoby zmniejszenie liczby przejazdów o 4 mln!

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Ważną kwestią jest materiał z jakiego wykonano opakowania. Powinien być biodegradowalny lub pochodzący z recyclingu, a najlepiej jedno i drugie. Najprostszym wyborem jest tu klasyczne połączenie kartonu i szarego papieru pakowego, zabezpieczone taśmą papierową, która jest równie mocna jak jej odpowiednik wykonany z tworzywa sztucznego, ale ulega biodegradacji. Poza tym, że biodegradowalne, materiały te mogą być również wykonane z surowców wtórnych. Nie zawsze jednak są, więc jest to kolejna rzecz, na którą można zwrócić uwagę. Nie ma się przy tym co obawiać o bezpieczeństwo paczki, ponieważ karton i warstwa papieru odpowiedniej grubości skutecznie zabezpieczą zawartość przed uszkodzeniami mechanicznymi, a nawet wilgocią. Papier sprawdza się również jako materiał do wypełniania pustych przestrzeni.

W ogóle wypełnienia są problemem, na który warto zwrócić uwagę. Standardowo stosuje się tu styropianowe kształtki, które można jednak z powodzeniem zastąpić dużo bardziej ekologicznymi kartonowymi. Jeszcze gorsze są styropianowe wiórki, którymi wypełnia się czasem paczki zawierające przedmioty delikatne i o nieregularnych kształtach. Są one absolutnym koszmarem ekologicznym – nie ulegają biodegradacji, a są przy tym na tyle małe i lekkie, że wiatr z łatwością unosi je i rozrzuca wszędzie – są to odpady, których usunięcie ze ze środowiska jest niemal niemożliwe! Tymczasem istnieją ekologiczne alternatywy! Najprostszą jest gnieciony papier, najlepiej z odzysku, ale jeżeli potrzebne jest coś bardziej sypkiego, to są też dostępne na rynku chrupki wykonane ze skrobi (przypominają chrupki kukurydziane), które są naturalnym, biodegradowalnym materiałem.

Tak jak idąc do sklepu stacjonarnego powinniśmy odmawiać przyjmowania plastikowych torebek, tak i od sklepu internetowego mamy prawo oczekiwać, że będzie pakował nasze przesyłki w materiały, które nie zanieczyszczą potem naszego środowiska.

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj