Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Weronika Zwierzchowska | niedziela, 24 paź, 2021 | 1 Komentarz

Dymaczewska pracownia ArtZagroda – niezwykłe miejsce w okolicy

Pracownia ArtZagroda z Dymaczewa Starego jest spółdzielnią socjalną, która prowadzi kreatywne warsztaty oraz adaptuje osoby wykluczone społecznie. Działalność tego miejsca opiera się na kreatywności i dużym zaangażowaniu liderki Moniki Kosickiej oraz jej współpracowników. ArtZagroda za swoją działalność została nagrodzona certyfikatem „Zakup prospołeczny”.

Warsztaty prowadzone przez ArtZagrodę przeznaczone są dla grup szkolnych oraz osób indywidualnych. Zajęcia stolarskie, piekarskie czy z ceramiki, to jedne z wielu przykładów artystycznej działalności pracowni. Prowadzą je instruktorzy, którzy cały czas szkolą się i rozwijają w nowych obszarach. Oprócz przyjmowania wycieczek i organizacji eventów spółdzielnia współpracuje z m.in. prawnikami i psychologami, którzy wspomagają działania readaptacyjne osób wykluczonych społecznie lub zagrożonych wykluczeniem.

– Każda osoba, która czuje się w jakiś sposób niekomfortowo, w którejkolwiek w dziedzinie swojego życia tak naprawdę jest skazana na wykluczenie. Nie możemy znaleźć pracy, jesteśmy odrzuceni przez rodzinę, przez społeczeństwo – osobą wykluczoną można być w każdym wieku – mówi Monika Kosicka, liderka ArtZagrody. – Dzieci, pochodzące z uboższych rodzin gdzieś są odstawione na margines w szkole, co widać, jak uczestniczy się w zajęciach szkolnych – a my to czynimy – to jesteśmy w stanie bardzo szybko wyłapać te dzieci, które czują się „nie dość”. Potem jeżeli w tracie dorastania to jest nieprzepracowane, wnosi się do dorosłego życia i w różny sposób się objawia czy manifestuje. Jedni idą w stronę przestępstw (…) a inne są osobami wycofanymi, które szukają wsparcia w organizacjach rządowych, typu MOPS, PCPR. Każda osoba, która dzisiaj sobie nieradzi w jakiejś dziedzinie życia jest osobą wykluczoną i może znaleźć u nas pomoc, czyli matki samotnie wychowujące dzieci, osoby po długich izolacjach czy długotrwałym bezrobociu – opowiada pani Monika.

Siedziba ArtZagrody znajduje się w Dymaczewie Starym przy ulicy Łąkowej 4a, gdzie prowadzone są warsztaty, a w Mosinie w Pasażu „Elegant” przy ulicy Śremskiej 86 mieści się sklep z rękodziełem wykonywanym przez artystów z ArtZagrody.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, której gościnią jest pani Monika Kosicka, liderka pracowni ArtZagroda.

Monika Kosicka – liderka ArtZagrody

 

Wasze komentarze (1)

  • Gaja
    niedziela, 24 paź, 2021, 20:33:52 |

    Super audycja. Pani Monika robi bardzo dobrą robotę i codziennie pokazuje swoją dobrą duszę.

Skomentuj