Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Weronika Zwierzchowska | piątek, 11 lis, 2022 | 1 Komentarz

Uroczystość nadania pracowni plastycznej w Rogalinku imienia Lucyny Smok

12 listopada odbędzie się uroczyste nadanie pracowni w Rogalinku imienia Lucyny Smok. Posadzony w 2009 roku dąb przez panią Lucynę i panią Dorotę Domagała również otrzyma imię zasłużonej plastyczki. Po odsłonięciu pamiątkowej tablicy zaprezentowana zostanie wystawa twórczości Lucyny Smok.

Towarzystwo Przyjaciół Dębów oraz członkowie pracowni zapraszają na godzinę 11 na mszę świętą do kościoła w Rogalinku. Po mszy nastąpi złożenie kwiatów na grobie Lucyny Smok, a następnie wspólne przejście pod dąb, który znajduje się na placu zabaw przy ulicy Kościelnej.

W 1992 roku w Rogalinku powstało Stowarzyszenie Przyjaciół Dębów. Pracownia artystyczna w Rogalinku została otworzona w 2000 roku. Inicjatorką i opiekunką od samego początku była Lucyna Smok.

Malarka była nauczycielką, a w latach 1990-1996 dyrektorką szkoły podstawowej w Rogalinku. W 2000 roku zainicjowała utworzenie Pracowni, gdzie pełniła funkcję instruktorki i mentorki. Organizowała wernisaże oraz warsztaty plastyczne, a także zachęcała do odwiedzenia Pracowni, a w razie potrzeby i artystycznych dylematów służyła radą i wsparciem.

W 2020 roku Pracownia Artystyczna obchodziła swój jubileusz. Zrzeszała ona wielu malarzy – amatorów, w tym niepełnosprawnych, którzy rozwinęli swoje talenty, dzięki pomocy pani Lucyny. W 2010 r. artystka – plastyczka została uhonorowana Medalem Rzeczypospolitej Mosińskiej. Choć pochodziła z Dębowca na Podkarpaciu, to całe dorosłe życie była bardzo związana z Rogalinkiem i  Gminą Mosina. Jej obrazy wiszą nie tylko w Pracowni przy ulicy Kościelnej, ale także w wielu domach mieszkańców wsi i okolic. Wszystkim okazywała wsparcie oraz serdeczność, a w każdym przedsięwzięciu była skromna – właśnie w ten sposób zostanie zapamiętana.

Śp. Lucyna Smok

Wasze komentarze (1)

  • Obserwator
    sobota, 12 lis, 2022, 19:58:41 |

    Piękna uroczystość. Byli wszyscy oprócz Panów Burmistrzów Gminy Mosina. Wstyd.

Skomentuj