T-Roc Salon VW Berdychowski Łukasz Grabowski radny w sejmiku woj. wielkopolskiego Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wielkanoc w Starym Browarze w Poznaniu - złap zająca w apce
Redakcja GMP | poniedziałek, 13 wrz, 2021 | komentarzy 18

Mieszkańcy chcą tunelu na Starołęce. Planują złożenie petycji prezydentowi Poznania

Mieszkańcy Poznania oraz północnej części gminy Mosina zbierają podpisy pod petycją dotyczącą budowy tunelu pod przejazdem kolejowym w ciągu ulicy Starołęckiej. W miejscu tym na co dzień tworzą się spore korki. – Bezkolizyjny przejazd przez tory kolejowe w ciągu ulicy Starołęckiej jest potrzebny, ponieważ w ciągu doby przez przejazd przejeżdża około 10 tys. pojazdów, kursuje ponad 100 pociągów, a kilkadziesiąt zatrzymuje się na stacji Poznań Starołęka – mówi Zbyszko Górny.

„TAK dla budowy tunelu pod torami kolejowymi w ciągu ulicy Starołęckiej w Poznaniu!”

Mieszkańcy Miasta Poznania w szczególności Starołęki, Minikowa, Głuszyny, Czapur i Wiórka postulują o wpisanie środków na opracowanie koncepcji projektowej budowy tunelu na Starołęce do budżetu Miasta Poznania na 2022 rok. Koncepcja dotyczyć ma również budowy dróg dojazdowych do bezkolizyjnego przejazdu przez tory kolejowe w ciągu ulicy Starołęckiej.

Sołtysi Czapur i Wiórka wystosowali w tej sprawie oficjalne poparcie dla petycji, która po zebraniu podpisów ma zostać złożona na ręce prezydenta Poznania. Podpisy, sołtysi będą zbierać m.in. w czasie trwania Święta Pyry, w sobotę 11 września w Wiórku.

– Budowa tunelu pod linią kolejową w ciągu ulicy Starołęckiej to bardzo ważna inwestycja dla Poznania, Osiedla Starołęka-Minikowo, Osiedla Głuszyna i gminy Mosina. Za torami w południowo-wschodniej części Poznania mieszka ponad 13 tys. osób na powierzchni 27,91 km2. Żeby dostać się do centrum miasta, muszą pokonywać przejazd linii kolejowej nr 272 Kluczbork – Poznań Główny na Starołęce lub przejechać wiaduktem w ciągu ulicy Gołężyckiej. Po wybudowaniu tunelu pod torami kolejowymi w ciągu ulicy Starołęckiej zlikwidowany zostanie kolizyjny dotąd przejazd przez tory kolejowe, bardzo dokuczliwy zarówno dla kierowców, rowerzystów i pieszych oraz dla kolei. Pod torami będzie przebiegał tunel, zapewniając bezpieczny przejazd samochodom, rowerom oraz przejście pieszym – mówi Zbyszko Górny, osoba reprezentująca podmiot wnoszący petycję.

– Dzisiaj przejazd kolejowy w ciągu ul. Starołęckiej jest źródłem wielu utrudnień. Rogatki są zamykane na długo i średnio co kilka minut. Po niej poruszają się m.in. pociągi dalekobieżne i Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Przejazd kolejowy na Starołęce oddziela dwa duże węzły komunikacyjne: tramwajowy i autobusowy. Często jest on blokowany przez kilkanaście minut, ludzie spieszą się do pracy, szkoły, przesiadając się pomiędzy środkami publicznego transportu, przechodzą przez przejazd. Stwarza to zagrożenie dla ich zdrowia i życia. Niejednokrotnie karetki pogotowia, pojazdy straży pożarnej i radiowozy muszą stać przed zamkniętym przejazdem kolejowym. Dodatkowo właśnie ulicą Starołęcką można dojechać do Starołęki Wielkiej, Osiedla Głuszyna, gminy Mosina i 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny. Bezkolizyjny przejazd przez tory kolejowe w ciągu ulicy Starołęckiej jest potrzebny, ponieważ w ciągu doby przez przejazd przejeżdża około 10 tys. pojazdów, kursuje ponad 100 pociągów, a kilkadziesiąt zatrzymuje się na stacji Poznań Starołęka – argumentuje Zbyszko Górny.

Mieszkańcy zapewniają, że tunel pod torami kolejowymi na Starołęce umożliwi bezkolizyjne połączenie z gminami na południu miasta, ruch będzie płynniejszy i stanie się alternatywą dla drogi na południe po przeciwnej stronie Warty.

Petycja TAK dla budowy tunelu pod torami kolejowymi w ciagu ulicy Staroleckiej w Poznaniu!

Petycja TAK dla budowy tunelu pod torami kolejowymi w ciągu ulicy Starołęckiej w Poznaniu!

Zdjęcie wyróżniające: Tunel drogowy pod torami kolejowymi na ulicy Śremskiej w Mosinie

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (18)

 • Realista
  poniedziałek, 13 wrz, 2021, 17:14:37 |

  A po co tunel. Jak ktoś chciał kupować tanie mieszkanie na Czapurach to musi się z tym liczyć. Jak chciał mieć szybki Dojazd do poznania to trzeba było kupić w Poznaniu. Jak kupują mieszkania w pipiduwach to muszą dojeżdżać i o co to się obrażać I zawracać głowę prezydentowi poznania bzdurami. Mieszkania w Poznaniu są dużo droższe to nie może być Standard taki sam jak mieszkań na prowincji. Coś za coś.

  • G.G
   poniedziałek, 13 wrz, 2021, 21:19:00 |

   Potrzebny weterynarz, bo lekarz tu nie pomoże.

 • Płotka
  poniedziałek, 13 wrz, 2021, 18:02:06 |

  @realista – zgadzam się z Tobą w całej rozciągłości.
  Radni Poznania atakują Jaśkowiaka, że nic nie robi aby zatrzymać odpływ ludzie z miasta na wieś.Teraz ci którzy wyprowadzili się do Czapur żądają tunelu pod przejazdem kolejowym. Szczyt bezczelności !

 • Gość
  poniedziałek, 13 wrz, 2021, 18:22:55 |

  Jak kupowali to chyba widzieli przejazd kolejowy na Starołece. A teraz poznaniacy mają im płacić za tunel. Nie bądźcie śmieszni. Poznaniacy mają swoje wydatki. Jak chce tunel to idźcie do swojego burmistrza żeby wam wybudował. Skoro potrafił wybudować wodociąg w lesie to tunel też da radę. Wara od pieniędzy Poznania!

 • Gość
  poniedziałek, 13 wrz, 2021, 18:38:51 |

  Prezydent Poznania zamiast zbudować Tunel powinien zakazać wjeżdżania do miasta PZetom. Sprawa by się rozwiązała sama. Są tramwaje autobusy i jest kolejka. Wjazd do miasta powinien być drogi jedli już trzeba. Starym samochodom w ogóle powinno się zakazać wjazdu.
  Prezydent Poznania powinien podwyższyć kwotę wyjazdu do miasta i kwotę parkowania i nie trzeba będzie budowy tunelu.
  Zamiast tunelu w Poznaniu mogłaby powstać np. kolejna atrakcja związana ze sportem, np. basen.

  • Kris
   poniedziałek, 27 wrz, 2021, 11:07:53 |

   Tak a tym na PO powinni zakazać wyjeżdżać z Poznania bo robią wszędzie syf ( w szczególności w lasach)

   • karp
    poniedziałek, 27 wrz, 2021, 12:15:44 |

    Jeśli jedni i drudzy robią w syf na imieninach u Mazurka, to kieliszki powinni podnosić w maseczkach. Naród zamaskowany, to jego wybrańcy też powinni być jak Zorro.

 • Obiektywny
  poniedziałek, 13 wrz, 2021, 20:50:19 |

  Też jestem przeciw , za te pieniądze można by zorganizować całe mnóstwo dewiackich marszy. I tęczowemu Jacusiowi dać podwyżkę.

 • Pawel
  poniedziałek, 13 wrz, 2021, 20:53:02 |

  I znowu zaczyna sie podzial na tych z miasta i na tych z miasteczek i gmin.Co Wy ludzie wypisujecie za BZDURY???Powinno wszystkim zalezelna poprawie infastruktury drogowej.Ja glosuje za tym by poszerzyc droge dojazdowa z Mosina do Poznania.I co teraz na rzekniecie komentujacy???

  • Płotka
   poniedziałek, 13 wrz, 2021, 21:37:37 |

   @Paweł- jestem- jako pełnoprawny mieszkaniec województwa wielkopolskiego – za poszerzeniem drogi o której piszesz, bo to jest droga wojewódzka. Jestem – jako pełnoprawny mieszkaniec powiatu poznańskiego – za remontem drogi Czapury – Rogalinek, bo jest to droga powiatowa. W tych dwóch przypadkach mam też pełne prawo pisać petycje. Jestem za budową tunelu w Starołęce i gorąco w tej sprawie kibicuje mieszkańcom Starołęki, ale czy mam prawo domagać się tej budowy od Jaśkowiaka ? To jest tak jakbym od Ciebie drogi Pawle – korzystając z przejścia przez Twój ogródek – wymagał wyłożenia ścieżki kostką bo brudzą mi się buty. List wystosowany przez Czapuroków i Wiórczoków do Jaśkowiaka jest – oględnie mówiąc – szczytem nietaktu.Prezydent Jaskowiak doskonale wie kto się przemieszcza ulica Starołęcką i komunikowanie mu tego powszechnie znanego faktu przez autorów listu jest dowodem braku elementarnej politycznej ogłady !

   • pawel
    poniedziałek, 13 wrz, 2021, 22:15:07 |

    Dziekuje,za zrozumienie w tej kwestii. Choc to co napisales jest i tak i nie.Juz rozwijam swoja wypowiedz.Nie wiem czy Wiesz jak jest sytuacja z przejazdem kolejowym w Plewiskach?Tam tez jest konflikt ekonomiczny pomiedzy prezydentem Poznania a Wojetem Dopiewa,gdyz nikt z nich za bardzo nie chce partycypowac w kosztach budowy nowego przejazdu nad torami kolejowymi.I nomem omen jest jak dla mnie taka sama sytuacja jak z Naszymi mieszkancami.Wiadaomo nie od dzis ,ze korki powinne byc jak najszybciej rozwiazywane ,by Nam wszystkim lepiej sie zylo i nie tylko.

   • karp
    wtorek, 14 wrz, 2021, 9:53:09 |

    Tunel powstanie i tak, bo widzę to po aktywności poznańskiej telewizji. Cieszy mnie, że pan Górny odzyskał głos, bo jako Pełniący w Prątkach tylko podpisywał co mu tam podsunęli. Byłbym także za budową mostu Luboń-Czapury, ale jestem ostrożny, bo nie mam gwarancji, że Pyza z miejscowym sołtysem nie zajadą do Lubonia. W tym przypadku jest to chęć wydania ok.100 mln publicznych pieniędzy, bez pomysłu co dalej z tym ruchem zrobić dalej. Co komu z tego, że będzie stał w korku na Armii Poznań w Luboniu?Decydenci z PIS, Starosto Jasiu, weźcie się chłopaki ogarnijcie. Najpierw tzw. Droga Południowa.
    Ponadto wzywam Starostę do respektowania zakazu wstępu do Lubonia, w związku z tym, że nie wymienił Lubonia kiedy mówił kto na budowie mostu ma skorzystać.

    • Płotka
     wtorek, 14 wrz, 2021, 11:05:36 |

     @karp – Zbyszek bierze przykład z Bartłomieja i próbuje – pisząc do Jaśkowiaka – stać się mężem opatrznościowym Starołęki. Myśl Zbyszka podchwycił w te pędy, wybrany głosami czapurskich seniorów – miłośników przebrzmiałych śpiewaków – sołtys i radny w odwołaniu, Waligórski Waldemar.

 • Gość
  poniedziałek, 13 wrz, 2021, 21:08:57 |

  Nie wchodzi w grę. Tyle wywłaszczeń nikt o zdrowych zmysłach nie będzie chciał w to wdepnąć. Wieloletnie procesy sądowe o ustalenie wysokości odszkodowania. Sprawa na lata a rozwiązania potrzeba już teraz.

  Burmistrz gdyby może poszedł w tym kierunku wzorem dużych metropolii i rozwinął za pieniądze z Uni transport rzeczny w tym prywatny.

 • karp
  wtorek, 14 wrz, 2021, 11:24:53 |

  Bartłomiej bardziej wygadany, a Zbyszko milczał w Dopiewie w 13 językach.Przewodniczący Rady Gminy najpierw mówił do niego panie. Później już mafia dopiewska go prawie polubiła i na koniec, kiedy już udało im się wrzucić to i owo na jego konto, to mówili nawet do niego:panie wójcie.
  Do tego dochodzi jeszcze Starosta Jan z innego plemienia. Ten porusza się w sprawie mostu z gracją słonia w składzie porcelany.
  Najpierw ogłosił kto na tym skorzysta i Lubonia słusznie nie wymienił. Potem wydał rozkaz ile kto ma dać na projekt i tu już Luboń na jego liście się znalazł. Okolicznością łagodzącą jest to, że chłop przeszedł przez ginekologię szpitala w Puszczykowie.
  Sam nie wiem jak mój mózg by funkcjonował po takiej traumie. W każdym razie jeśli most powstanie, od operetki już się nie wymigam.

 • Tomek
  środa, 15 wrz, 2021, 18:29:21 |

  Płotka – ty nie jesteś godna/ny by lizać stópy sołtysowi z Czapur.

 • Płotka
  środa, 15 wrz, 2021, 20:39:17 |

  @Tomek – dobrze,że masz idola.

 • karp
  środa, 15 wrz, 2021, 21:33:06 |

  Każdy ma swojego bzika, każdy swoje hobby ma,
  a’Tomek idola ma Waldzika, kota, rybki oraz psa.

Skomentuj