Najlepsze dania regionów. Nie zabrakło smaków z naszej okolicy!
Wiele się działo podczas tegorocznej odsłony Smaków Regionów na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Niezwykłą atrakcję eventu stanowiła degustacja bigosu serwowanego z ogromnego garnka. Był to bigos, którego wszystkie składniki pochodziły z powiatu poznańskiego, a mięsny wkład przygotowały delikatesy Bartecki – z Dębowej Wędzarni z Mosiny. Na odwiedzających czekały też produkty członków Szlaku Kulinarnego „Smaki Powiatu Poznańskiego”, także z gminy Mosina.
„Smaki regionów”
Na scenie o tradycji tego szczególnego dla naszego kraju i regionu dania dyskutowali Starosta Poznański Jan Grabkowski, Witold Wróbel – twórca degustowanego bigosu i zarazem członek Polskiej Akademii Smaku i Jan Babczyszyn – p.o. Dyrektora Instytutu Skrzynki, operatora szlaku kulinarnego powiatu poznańskiego. Obecny także na scenie Marek Gąsiorowski – Prezes Slow Food Wielkopolska przybliżył uczestnikom spotkania najsławniejsze w historii opisy bigosu, np. z „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, Jerzego Ludwika Kerna czy Krzysztofa Daukszewicza. Wydarzeniu w hali targowej towarzyszyły liczne pokazy kulinarne oraz degustacje potraw od lokalnych producentów z różnych zakątków Polski, w tym z powiatu poznańskiego. Na odwiedzających czekały m.in. produkty członków Szlaku Kulinarnego „Smaki Powiatu Poznańskiego” jak Miody Suszka z Mosiny czy przetwory od Zakładu Przetwórstwa Rolno-Spożywczego „WIÓREK” z gm. Mosina.
Podczas tegorocznej odsłony Smaków Regionów na Międzynarodowych Targach Poznańskich Kapituła Konkursowa przyznała aż 10 certyfikatów za „Najlepszy Smak Powiatu Poznańskiego 2021 – Smak Kapusty”. Ciekawostką wśród bigosów, kapust kiszonych i pierogów była kirgijska zupa „Langman klasyczny” z kapustą pekińską z jednej z poznańskich restauracji.
Certyfikat za „Najlepszy Smak Powiatu Poznańskiego 2021 – Smak Kapusty” uzyskały następujące produkty:
- bigos na winie: Halina Poprawa z Lubonia
- zupa parzybroda po szreniawsku: Karczma Szreniawa (gm. Komorniki)
- zupa kirgijska langman klasyczny: Restauracja U AIPO z Poznania
- kapusta kiszona: PPHU Produkcja i Przetwórstwo Produktów Rolnych z TRADYCJĄ Przychodzka z Dziećmierowa (gm. Kórnik)
- kapusta w towarzystwie Pięknego Jasia: Koło Gospodyń Wiejskich w Plewiskach (gm. Komorniki)
- kapusta kiszona oraz surówka Coleslaw: ZPH JAR-DO Dorota Kozłowska z Poznania
- duszona modra kapusta: Restauracja Hyćka z Poznania
- Świąteczny Pieróg Poznański: Restauracja Invisible Cafe (Niewidzialna Ulica) z Poznania
- pierogi postne (kapusta, grzyby leśne) od Restauracji Pierożak z Poznania
Zdjęcia, tekst: Liliana Kubiak – Instytut Skrzynki
Tagi: gastronomia, Jan Grabkowski, Komorniki, Kórnik, Luboń, powiat poznański, starosta, Szreniawa, Wiórek