Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze Krzysztof Hetman - do Parlamentu Europejskiego
Redakcja GMP | piątek, 18 lis, 2022 | komentarze 3

Kormorany nad jeziorem Góreckim [fotorelacja]

Wyspa zamkowa nad jeziorem Góreckim to niezwykła atrakcja turystyczna, licznie odwiedzana przez turystów, nie tylko z naszego regionu. Oprócz ludzi wyspę tę upodobały sobie kormorany czarne, które bytują na niej przez większą część roku. Niezwykle aktywne są zwłaszcza jesienią.

Kormorany. Co wiemy o tym interesującym gatunku?

Kormorany, które od 2005 r. skolonizowały jezioro Góreckie, żywią się głównie rybami. Codziennie każdy osobnik zjada ich średnio pół kilograma. Polują stadnie, podobnie do watahy wilków. Część ptaków nurkuje i płoszy ryby powodując ich wypływanie na powierzchnię, umożliwiając połów tym, które są bezpośrednio nad zbiornikiem. Kormorany posiadają specjalne upierzenie, które nasiąkając wodą, zmniejsza ich wyporność. Mogą zatem skutecznie nurkować w trakcie żerowania (po polowaniu muszą suszyć swoje upierzenie). Ptaki te żywią się również rybami chorymi, a nawet padliną. Niestety, znacznie powiększająca się liczebność kormoranów, w innych miejscach w Polsce często prowadzi do konfliktów z rybakami, co wiąże się ze zmniejszeniem połowów ryb.

Kormorany wytwarzają spore ilości odchodów (każdy osobnik produkuje ich nawet 1,5 kg). Niestety są żrące i potrafią prowadzić do obumarcia dużej ilości roślinności. Charakterystycznym skutkiem pobytu kormoranów są obielone, martwe drzewa, które obserwujemy na Wyspie Zamkowej nad jeziorem Góreckim. Kormorany osiągają długość ciała do 100 cm, rozpiętość skrzydeł 160 cm i maksymalną masę 2,8 kg. W Polsce objęte są częściową ochroną gatunkową.

Kormorany lęgowe w Polsce wracają z zimowisk w lutym lub marcu, po czym zaczynają toki. Samiec pozostaje wtedy w gnieździe, wyciąga głowę i ogon, macha skrzydłami, układa głowę na grzbiecie i przyjmuje różne pozy, żeby zwrócić na siebie uwagę samicy. Wydaje przy tym chrapliwe dźwięki. Są to ptaki żyjące w koloniach, gromadzących niekiedy kilka tysięcy par. Gniazda zakładają najczęściej na drzewach (na jednym może to być nawet 70 gniazd).

70 lat temu populacja kormorana czarnego wynosiła około 600 par lęgowych. Po roku 1980 zaobserwowano ich gwałtowny przyrost. W ostatnich latach szacowana populacja wynosiła już kilkadziesiąt tysięcy par. Naukowcy nie poznali przyczyny zmniejszenia się populacji w połowie XX wieku, ani nagłego przyrostu ptaków obecnie. Istnieją jednak teorie podające za przyczyny m.in. przeżyźnienie (eutrofizację) zbiorników wodnych, zaprzestanie stosowania pestycydów DDT oraz wpisanie gatunku na listę ptaków objętych ochroną. Kormoran należy do nielicznych gatunków ptaków, którym udało się wyjść ze stanu wieloletniego, silnego zagrożenia.

Inne gatunki ptaków, jakie możemy zaobserwować nad jeziorem Góreckim to m.in.: czaple siwe i białe, kaczki krzyżówki, rybitwy rzeczne i sieweczki rzeczne. W obecnym okresie jesiennym notuje się duże ilości gęsi (głównie gęś gęgawy, tundrowe i białoczelne). Popularne są również kru­ki, zi­mo­rod­ki czy kil­ka ga­tun­ków dzię­cio­łów. Łącznie w parku zostało naliczonych 227 gatunków lęgowych i przelotnych.

Kormorany nad jeziorem Góreckim [fotorelacja]:

Wyspa Zamkowa nad jeziorem Góreckim i kormorany na ruinach zameczku

Wyspę Zamkową na Jeziorze Góreckim kormorany skolonizowały już w 2005 r.

Kormorany w Wielkopolskim Parku Narodowym

Kormorany są ciekawą atrakcją turystyczną naszego regionu.

Kormorany w Wielkopolskim Parku Narodowym

Kormorany w Wielkopolskim Parku Narodowym

Kormorany w Wielkopolskim Parku Narodowym

Kormorany w Wielkopolskim Parku Narodowym i charakterystyczny zbielały drzewostan

Kormorany w Wielkopolskim Parku Narodowym

Jesienny widok nad jeziorem Góreckim, w sercu Wielkopolskiego Parku Narodowego.

Kormorany na Wyspie Zamkowej WPN

Kormorany na Wyspie Zamkowej WPN

Ruiny zamku Klaudyny Potockiej na Wyspie Zamkowej nad Jeziorem Góreckim (WPN)

30.10.2023

Kormoran suszący skrzydła

Kormoran suszący skrzydła fot. wikipedia.org

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (3)

 • Gefir
  piątek, 18 lis, 2022, 20:08:51 |

  Kormoran to chwast. Szkody jakie czyni w środowisku sa straszne .
  Wystarczy poczytać relacje z Mazur…

 • Rodowity Mosinianin
  sobota, 19 lis, 2022, 23:01:45 |

  A może człowiek to chwast? Wydaje mi się że szkód większych niż człowiek nie wyżądza nic na tej planecie.

  • Ten z Lubonia
   poniedziałek, 21 lis, 2022, 18:04:14 |

   Kormoran to gatunek inwazyjny i sieje niezłe spustoszenie na akwenach to tak tytułem wyjaśnienia. Jeśli chcesz być chwastem proszę bardzo napraw planetę zaczynając od siebie. Wyrwij chwasta bez żalu z mojej strony

Skomentuj