Strona główna / Aktualności / Most w Rogalinku zostanie nazwany imieniem sławnego podróżnika?

Most w Rogalinku zostanie nazwany imieniem sławnego podróżnika?

Wszystko wskazuje na to, że nowy most w Rogalinku będzie nazwany imieniem sławnego podróżnika pochodzącego z okolicznej Głuszyny.

Most im. Pawła Edmunda Strzeleckiego. Być może taką nazwę będzie nosił nowy obiekt, zlokalizowany nad Wartą w Rogalinku.

– W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego został złożony wniosek o nazwanie nowego mostu w Rogalinku imieniem Pawła Edmunda Strzeleckiego. Czekamy na decyzję i mocno trzymamy kciuki za tę inicjatywę – informuje grupa społecznościowa „Paweł Edmund Strzelecki – reaktywacja pamięci” na facebooku.

Paweł Edmund Strzelecki urodził się  20 lipca 1797 w Głuszynie, a zmarł. 6 października 1873 w Londynie. Polski podróżnik, geolog, geograf, badacz i odkrywca. Wsławił się również działalnością dobroczynną.Uważany jest za jednego z najwybitniejszych polskich podróżników. Jako pierwszy Polak indywidualnie okrążył świat w celach naukowych, odwiedził wszystkie kontynenty oprócz Antarktydy. W roku 2022 będziemy obchodzić 225 rocznicę urodzin, a w następnym roku 150 rocznicę śmierci podróżnika. Według wielu osób jest to bardzo dobry okres, aby przywrócić pamięć o tym niedocenianym i zapomnianym Polaku.

Strzelecki doczekał się wielu form upamiętnienia. Na jego cześć nazwano, między innymi, Góry Strzeleckiego w Australii. Wystawiono mu także jedenastometrowy pomnik w pobliżu Góry Kościuszki w Nowej Południowej Walii. Dwa jego pomniki znajdują się również w Poznaniu. Natomiast w Dublinie została umieszczona tablica upamiętniająca humanitarną pomoc niesioną przez Strzeleckiego Irlandczykom w okresie wielkiego głodu. Ufundowali ją mieszkańcy Poznania przy wsparciu Towarzystwa Irlandzko-Polskiego, Fundacji Kultury Irlandzkiej oraz Rady Miasta Dublina.

Paweł Edmund Strzeleck
Paweł Edmund Strzelecki; źródło: wikipedia

Kiedy zakończy się budowa mostu w Rogalinku?

– 17 czerwca chcemy być gotowi z wnioskiem na pozwolenie na użytkowanie – tłumaczył nam w połowie marca kierownik budowy, Remigiusz Grodzicki. – W pierwszej połowie maja planujemy kładzenie na wierzch warstwy papy termozgrzewalnej, następnie zazbrojenie kabli i zabetonowanie. Następnie założymy balustrady i bariery, następnie warstwę nawierzchni. W pierwszej połowie czerwca będzie pierwsze próbne obciążenie – dodaje Grodzicki.

Jeśli zgoda na użytkowanie zostanie wydana bez zastrzeżeń, w lipcu ruch zostanie przełożony na nowy obiekt. Ostatnim etapem inwestycji jest rozebranie starego mostu, na co wykonawca – firma Skanska S.A. – ma trzy miesiące. W grudniu 2022 roku ma nastąpić ostateczne rozliczenie budowy. Wartość zadania to 61,9 mln zł, z czego 50,4 mln stanowi dofinansowanie UE.

Widok na nowy i stary most z brzegu Warty. Fot. WZDW w Poznaniu
Widok na nowy i stary most z brzegu Warty w Rogalinku
Nowy most w Rogalinku - postęp prac (18.02.2022 r.)
Nowy most w Rogalinku w trakcie budowy. Czy będzie nosił nazwę Pawła Edmunda Strzeleckiego?
Budowa nowego mostu w Rogalinku zmierza ku zakończeniu
Budowa nowego mostu w Rogalinku zmierza ku zakończeniu

Autor Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Sprawdź również

Kościół św. Marcelina w Rogalinie

Parafia w Rogalinie wyróżniona za projekt „Rogalińskie Drogi”

Parafia św. Marcelina w Rogalinie zdobyła ogólnopolskie wyróżnienie w III Plebiscycie Ekologicznym, organizowanym przez Uniwersytet …

Nadwarciańska trasa rowerowa WPN - drewniany mostek wymagający remontu

Nadwarciańska trasa rowerowa WPN zamknięta. Rozpoczyna się remont drewnianych mostków

Od 24 marca 2025 r. rozpoczną się prace realizowane przez Gminę Komorniki związane z odbudową …

24 komentarze

  1. A może lepiej Fiedlera?

  2. hr.Edwarda Raczyńskiego, ….

  3. Idiotyzm.Podobnie jak szlak cysterski jest dla wielu kierowców istną łamigłówką.
    Most przez Wartę w Mosinie!

    • Idiotyzm bo?
      Co do szlaku Cysterskiego to pretensje co do jego przebiegu proszę kierować do Zakonu Cysterów ( szlak idzie głównie miedzy klasztorami).
      Ps
      Idiotyzmem będzie nazwanie go „w Mosinie”. Most znajduje się w Rogalinku 😉

      • Nadawanie imion każdej typowej budowli jest co najmniej śmieszne.Podobnie jak nazywanie mostu od ładnej,lecz tylko wioski.To ma być informacja dla przejeżdżających z daleka ,a nie dla tutejszych mieszkańców.Mieszkańcy i bez tego wiedzą lepiej.

  4. A może by tak pobudować choć jeden szalet miejski darmowy a nie że będąc w mieście trzeba latać za potrzebą po krzakach.Wnioskuję całkiem poważnie.

  5. Głuszyna trochę mi się kojarzy z moim 2 metrowym kolegą ze szkoły średniej, który kiedyś wyciął mi to co w środku z podręcznika do polskiego i zostawił to białe co po bokach.Dzięki niemu mam lukę w wiedzy.Nie będę wspominał o
    zemście,która była słodka,ale w dniu wycinki chciałem gościa „zabić”, ale w tramwaju nie wypadało, a na Starołęce mi zbiegł.
    Poważnie,nie miałem bladego pojęcia, że Paweł Edmund Strzelecki pochodził z Głuszyny.Czytałem o nim głównie w przypisach książek podróżniczych.Na innych kontynentach go już docenili.
    Arkady Fiedler-chyba większość jego książek przeczytałem.Oba nazwiska godne. Gorzej z Olegiem Deripaską, który jest udziałowcem Skanska.Spółka w przyszłości powinna się z tym uporać, lub zostać wykluczona z przyszłych przetargów.Do tej pory do tej spółki nic nie miałem.Zakładali kanalizę w moim fyrtlu i zrobili to bardzo profesjonalnie.

    • I tak skanska wycofuje się z PŁ, już to ogłosili wcześniej

      • Poważnie? Znany jest powód?

      • Strzelecki urodził się w Głuszynie (10 km w linii prostej od budowanego mostu) i 150 rocznica śmierci podróżnika.

      • I to jest argument, Fiedler też jest znaną osobą, ale w Puszczykowie mamy jego muzeum, przez co jest to postać rozpoznawalna. W Przypadku Strzeleckiego niekoniecznie. Z drugiej strony ma też powstać most łączący Luboń z Czapurami, gdzie do Głuszyny jeszcze bliżej.

  6. Ja mogłem nie wiedzieć, Szaletowy mógł nie wiedzieć, ale władze kraju raczej powinny.
    Nie dzisiaj,ale w 2009 roku.Wolałbym nie być rządzony na każdym szczeblu przez patentowanych idiotów. Takie jest moje życzenie.
    https://www.forbes.pl/przywodztwo/polskie-drogi-rosyjskie-zyski/32ys53b

  7. Wczoraj pomyliłem Skanka ze Strabagiem i już chciałem za to przeprosić, ale okazuje się,że ruscy
    kolaboranci są wszędzie.
    „Za pośrednictwem swojej firmy Rasperia Trading Ltd. Deripaska posiada 27,8% udziałów w Strabag, która wraz ze Skanska i Costain tworzy spółkę joint venture SCS – jednego z głównych kontrahentów HS2.”
    https://www-bucksfreepress-co-uk.translate.goog/news/19995177.no-taxpayers-money-russian-oligarch-hs2-say/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=sc

  8. Witam i pozdrawiam ale tym patronem mostu to zachwycony nie jestem i nie ujmując nic Panu Strzeleckiemubo to pomysł raczej kiepski i wyjęty z kapelusza. O ile patron mostu ma być to chyba w tym miejcu to znaczy Warta i Rogalin to godniejszej osoby od hr. Edwarda Raczyńskiego moim zdaniem nie znajdziemy.

  9. Patron wyborczego basenu w Mosinie (w budowie) już wybrany?

  10. Ten twórca wodociągów powinien zostać patronem miejskich szaletów.

  11. A dlaczego rozbiera się stary most, mógłby się przydać dla ruchu pieszego

  12. Podróżnik Arkady Fiedler mieszkał na ulicy Północnej w Rogalinku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *