Rzepecki Mroczkowski - serwis Volkswagen Wiosenne moda - Stary Browar Berdychowski VW - T-Roc
Redakcja GMP | sobota, 1 cze, 2013 | 1 Komentarz

Dni Mosiny: Z historią w tle…

Mosińska Biblioteka zainaugurowała obchody Dni Mosiny opowieścią o postaci, która odegrała niebagatelną rolę w historii Mosiny i Rzeczypospolitej.

Rzeczpospolita Mosińska

Pani Maria Olejniczak, znana w naszym mieście nauczycielka, dzięki barwnej opowieści o Jakubie Krauthoferze-Krotowskim na chwilę przeniosła nas w rok 1848, kiedy zostały wypowiedziane słowa: „URZĘDOWO PROKLAMUJĘ I USTANAWIAM RZECZPOSPOLITĄ MOSIŃSKĄ, KTÓREJ GODŁEM BĘDZIE ORZEŁ Z WIEŃCEM I NAPISEM POLSKA POWSTAJĄCA”.

Rzeczpospolita Mosińska - Z historią w tle dokument prokl.

Rzeczpospolita Mosińska – Z historią w tle dokument prokl.

To właśnie Jakub Krotowski w czasie Wiosny Ludów proklamował 3 maja w naszym mieście niepodległą Rzeczpospolitą Polską. Na miejsce zbiegłego niemieckiego burmistrza mianował burmistrzem polskiego nauczyciela Rosta, wręczając mu nominację opatrzoną pieczęcią. Jakub Krauthofer, potomek bawarskich osadników, prawnik znający niemieckie prawo lepiej od Niemców, przybrał wraz z rodziną polskie nazwisko i oficjalnie uznał, że to Polska jest jego ojczyzną. Na zakończenie wystąpienia pani Maria, zgodnie ze szkolną tradycją, opowiedziała ciekawostki dotyczące Jakuba Krotowskiego, z doświadczenia pedagogicznego wiedząc, że to właśnie poprzez anegdoty i szczegóły dnia przeszłego wielka historia zapada w pamięć. Składamy serdecznie podziękowania pani Marii, która jest historyczką z wykształcenia i pasjonatką historii z zamiłowania, za bezinteresowne przygotowanie prelekcji i za podzielenie się z nami swoją ogromną wiedzą.

Zofia Staniszewska

 opowieści o Jakubie Krauthoferze

opowieści o Jakubie Krauthoferze

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (1)

  • Małgosia
    wtorek, 4 cze, 2013, 12:18:50 |

    Opowieść była porywająca. Mało kto potrafi przenieść słuchacza w odległe czasy.

Skomentuj